• 2015-02-20

3. Międzynarodowy Festiwal Teatru Formy Materia Prima

Od 21 lutego do 28 lutego 2015 roku | Teatr Groteska w Krakowie

Festiwal nie stroni od eksperymentu. Tandem Antje Töpfer & Florian Feisel w przedstawieniu Pandora frequenz (Częstotliwość Pandory), inspirowanym twórczością niemieckiego surrealisty Hansa Bellmera zestawią ciało aktorki z ciałem lalki, eksplorując temat kobiecości. Anna Peschke w Ogrodzie Elzy, której partnerować na scenie będą jedynie przedmioty: manekiny i peruki, po mistrzowsku wcieli się w postać kobiety-lekarza w obozie koncentracyjnym. Jej przedstawienie dotykać będzie zagadnień estetyzacji okrucieństwa, a także związków pomiędzy faszyzmem i erotyką oraz ich obecności w świecie popkultury.

NoGravity, Divine Comedy Cantica ©EmilianoPellisari (źródło: materiały prasowe)

NoGravity, Divine Comedy Cantica ©EmilianoPellisari (źródło: materiały prasowe)

Z siłami grawitacji walczyć będą dwa francuskie zespoły, przedstawiciel teatru wizualnego, fizycznego: Compagnie 111 – Aurélien Bory i nowego cyrku: Compagnie L’Immédiat. W spektaklu Plan B. Aurélien Bory/Phil Soltanoff czterej współcześni Syzyfowie zostaną skonfrontowani z ruchomą sceną-bryłą, nie zamierzają się jednak poddać, co więcej tańczą, skaczą, żonglują i to z pełną gracją. W przedstawieniu L’Immédiat (Tu i teraz) z materią sceny wypełnionej po brzegi wszelkiego rodzaju przedmiotami, śmieciami i bibelotami zderzą się światowej klasy akrobaci, by opowiedzieć o doświadczeniu bliskiemu każdemu z nas czyli życiu utkanym z przypadków i pozbawionym równowagi. Oba spektakle niesamowicie inteligentne i zabawne będą pokazem prawdziwej maestrii akrobacji.

Membrana ©Roger Ichai (źródło: materiały prasowe organizatora)

Membrana ©Roger Ichai (źródło: materiały prasowe organizatora)

Postać znanej choreografki Caroline Finn łączy dwa kolejne spektakle festiwalowe. Oni to prawdziwy choreograficzny klejnot, niezwykłe spotkanie w tańcu. Gdy drogi Bernarda i Bernadette się przetną wszelki porządek przerodzi się w chaos, a najbardziej prozaiczne czynności wymkną się spod kontroli. Nowatorskim połączeniem teatru plastycznego i teatru tańca będą Przemiany Teatru Groteska, przedstawienie gospodarza festiwalu. Spektakl Adolfa Weltschka i Małgorzaty Zwolińskiej opowiada o procesie nieustannego odradzania się życia i o człowieku poszukującym harmonii i szczęścia na przekór nieubłaganemu losowi. Przenikają się tu różnorodne środki teatralnego wyrazu: scenografia, kostium, światło, projekcje multimedialne, muzyka i w końcu ekspresyjny ruch znakomitych tancerzy.

Membrana ©Roger Ichai (źródło: materiały prasowe organizatora)

Membrana ©Roger Ichai (źródło: materiały prasowe organizatora)

Do wiecznie żywej tradycji teatru lalek i cieni nawiążą spektakle: Compagnie La Pendue z Francji, Vologda Regional Puppet Theatre Teremok z Rosji oraz izraelskiego duetu Yaniv Shentser & Meirav Ben David. W przedstawieniu Poli dégaine (Poliszynel) z mistrzowskim opanowaniem rytmu i animacji, na scenę wkroczy XVII wieczna lalka-pacynka Poliszynel i w sposób pełen humoru obnaży nieskończoność ludzkich wad. W nowej interpretacji Carmen o potędze ludzkich emocji opowiedzą rustykalne lalki i aktorzy, wcielający się w trupę wędrownych, cygańskich artystów. Zbudują świat pełen metafor, ognistej muzyki, poezji i piękna. Muzyczno-teatralny spektakl Membrana to wywiedziona z dawnych kultur niezwykle plastyczna opowieść o stworzeniu świata. Spotkają się tu gra świateł i cieni, projekcje wideo, a także wielość ekspresji wokalnej i instrumentów muzycznych.

3. Międzynarodowy Festiwal Teatru Formy Materia Prima. Bieguny kultury
Od 21 do 28 lutego 2015 roku
Teatr Groteska
Kraków

Dodaj komentarz