• 2015-02-23

Festiwal My, mieszczanie

Od 28 lutego do 15 marca 2015 roku | Komuna//Warszawa

Mieszczanie stali się u nas formacją dominującą. Tymczasem wciąż nie są tematem ani dla socjologów, ani dla artystów. Nie mamy zbyt wielu tekstów opisujących doświadczenie współczesnych polskich mieszczan, nie mamy przedstawień, filmów, wystaw – mówi kurator Tomasz Plata. Diagnoza ta stała się punktem wyjścia interdyscyplinarnego przedsięwzięcia, obejmującego, poza przedstawieniami teatralnymi, badania socjologiczne i historyczno-kulturowe.

„Pigmalion", fot. Maciej Kaczyński (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Pigmalion", fot. Maciej Kaczyński (źródło: materiały prasowe organizatora)

Na program festiwalu My, mieszczanie składają się debaty i trzy spektakle, które na różne sposoby poruszają tytułowy temat mieszczaństwa i kondycji współczesnej klasy średniej – wszystkie wydarzenia od 28 lutego do 15 marca w siedzibie Komuny// Warszawa.

Każde z przedstawień oparte jest na jednym z ważnych tekstów kultury, dotyczących doświadczenia mieszczańskiego – i proponuje jego krytyczną lekturę, przewrotną interpretację. Festiwal otworzy spektakl nominowanej do Paszportów Polityki 2014 reżyserki Weroniki Szczawińskiej Teren Badań: Jeżycjada. Powszechnie znana i lubiana saga Małgorzaty Musierowicz rozłożona zostanie na części pierwsze i przekształcona w brawurowy koncert rockowy. W Pigmalionie Wojtka Ziemilskiego nie zobaczymy łzawej historii o dziewczynie z ludu wykształconej przez szlachetnego profesora na prawdziwą burżujkę.

Czerpiąc ze słynnej powieści George’a Bernarda Shawa, reżyser proponuje opowieść o treningu, który musi przejść każdy z nas, aby móc uczestniczyć w kulturze. Ostatni spektakl festiwalu, Tocqueville. Życie codzienne po wielkiej rewolucji, w reżyserii Grzegorza Laszuka, inspirowany jest życiem i tekstami Alexisa de Tocqueville’a, XIX-wiecznego polityka i filozofa. To próba sprawdzenia, czy refleksja nad rodzącą się w młodych Stanach Zjednoczonych klasą średnią, zawarta w słynnej książce O demokracji w Ameryce, pozostaje aktualna we współczesnej Polsce.

„Jeżycjada", fot. Katarzyna Chmura (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Jeżycjada", fot. Katarzyna Chmura (źródło: materiały prasowe organizatora)

Komuna// Warszawa to jeden z najważniejszych teatrów niezależnych, eksperymentujący na styku sztuk performatywnych, video instalacji i muzyki. Wywodzi się z kultowej grupy Komuna Otwock, jednej z najciekawszych i najbardziej wyrazistych grup artystycznych niezależnej sceny teatralnej.

Komuna// Warszawa, tworząc przestrzeń do twórczego dialogu i dyskusji, przyciąga twórców młodego pokolenia. Swoje spektakle zrealizowali tu m.in. Monika Strzępka i Paweł Demirski, Marcin Liber, Paweł Passini, Krzysztof Garbaczewski. Spektakle Komuny były prezentowane i nagradzane na festiwalach międzynarodowych m.in. w Edynburgu, Kijowie, Moskwie, Berlinie.

„Pigmalion", fot. Maciej Kaczyński (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Pigmalion", fot. Maciej Kaczyński (źródło: materiały prasowe organizatora)

Weronika Szczawińska – reżyserka teatralna, dramaturżka i  kulturoznawczyni. Nominowana do Paszportu Polityki 2014 w kategorii Teatr za wyjątkowy, spójny i konsekwentny język teatralny niezależny od mód, za mistrzostwo teatralnej dykcji i konsekwentne budowanie własnego języka artystycznego, za »Jeżycjadę« przepisaną na wywrotowy koncert o mieszczańskiej neurozie i wyparciu.

Wojtek Ziemilski – reżyser teatralny, artysta wizualny. Tworzy prace na pograniczu teatru, sztuk wizualnych i choreografii. Współpracował z TR Warszawa (jest m.in. autorem instalacji wideo Aktorzy). Prowadzi warsztaty z nowych form eksperymentu w teatrze, m.in. w Instytucie Teatralnym i Muzeum Historycznym Miasta Krakowa. Autor spektakli Mała narracja, Prolog, Mapa, W samo południe, eksplorujących nowe formy teatru dokumentalnego.

Grzegorz Laszuk – założyciel legendarnej grupy parateatralnej Komuna Otwock, twórca i lider grupy Komuna// Warszawa. Animator sceny alternatywnej. Grafik, współpracuje m.in. z Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, TR Warszawa, Gutek-Film oraz Muzeum Narodowym w Warszawie.

My, mieszczanie
Od 28 lutego do 15 marca 2015 roku
Komuna//Warszawa

1 komentarz do artykułu “Festiwal My, mieszczanie”

  1. Wojtek

    W języku jest takie słowo: “dramatopisarka”.
    Dramaturżka to bardziej tragedia.

Dodaj komentarz