• 2015-03-10

Ciała a rzeczy

Od 13 marca do 2 maja 2015 roku | Galeria Miejska we Wrocławiu

Od 13 marca do 2 maja Galeria Miejska we Wrocławiu organizuje wystawę zatytułowaną Ciała a rzeczy, prezentującą obrazy, rzeźby oraz instalacje jedenastu, w większości młodych polskich artystów, włączających do obszaru swoich poszukiwań problematykę ciał i/lub rzeczy: Agnieszki Ewy Braun, Miłosza Flisa, Artura Grochowskiego, Marceliny Groń, Bereniki Kowalskiej, Karoliny Krawczyk, Klaudii Lipczewskiej, Moniki Martys-Mroczek, Katarzyny Rak, Tomasza Skórki oraz Zuzy Ziółkowskiej. Dzieła będą eksponowane w murach Galerii Miejskiej oraz na patio kamienicy przy placu Solnym we Wrocławiu.

Berenika Kowalska „Zasłanianie luster” 2012 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Berenika Kowalska „Zasłanianie luster” 2012 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Zarówno ciała, jak i rzeczy stanowiły przedmiot zainteresowania artystów właściwie niezależnie od czasów i epoki. Niemniej, tytułowe pojęcia nie zawsze były pojmowane tak samo, a twórcy nierówno rozdzielali swoje zainteresowanie, wysiłki i uwagę między oba wymienione zagadnienia. Stąd też organizowana w Galerii Miejskiej we Wrocławiu wystawa ma za zadanie przedstawić różnorodność postaw i strategii, jakie przyjęli twórcy włączający do obszaru swoich poszukiwań ciała i/lub rzeczy. W efekcie, obok prac rozprawiających się z tematem bardzo dosłownie i, pozornie zdawać by się mogło, sztampowo, zgromadzono obrazy, rzeźby oraz instalacje stwarzające szerokie pole do interpretacji, wielowarstwowe w swojej formalnej i intelektualnej konstrukcji, choć niejednokrotnie powstające pod wpływem impulsu, emocji, z nie zawsze w pełni wyartykułowanych względów. Tytuł wystawy, ułatwiający swoją uniwersalnością, niczym wytrych, dobór artystów i zestawienie ich prac, ma także za zadnie podkreślić, że równie istotne, co same ciała i rzeczy, wydają się relacje zachodzące pomiędzy nimi, zwłaszcza z perspektywy rzeczy.

Zainteresowanie problemem ciała i wieloznacznością tego terminu w naukach humanistycznych obserwowane jest od dawna, podczas gdy zwrot ku rzeczom to jeden z elementów wciąż krzepnącej posthumanistyki. Odbicie tej tendencji będzie również zauważalne na wystawie – zdecydowanie więcej tu ciał, choć nie oznacza to, że rzeczy nie dojdą do głosu. Za sprawą zestawienia pulsujących energią i barwami obrazów Zuzy Ziółkowskiej, ukazujących czującą i posiadającą pamięć cielesność, z zastygłymi w szarości figurami Tomasza Skórki, z których wypompowano życie do ostatniej kropli, podjęty zostanie, z jednej strony, problem tworzywa i treści żyjącego ciała, a z drugiej m.in. problematyka postpamięci i uwarunkowań przetrwania dzieł sztuki w czasie i przestrzeni. Obrazy Marceliny Groń przedstawią nieostrość oraz niejednoznaczność granic i subiektywność odbioru elementów budujących rzeczywistość, podczas gdy instalacje Miłosza Flisa przeniosą widzów do światów niemożliwych, w których rzeczy nieraz zdominowały ciała. Z kolei multimedialna instalacja Agnieszki Ewy Braun to intymna rejestracja konfrontacji artystki ze swoją tożsamością, ciałem oraz jego pamięcią. Obrazy i wycinanki Bereniki Kowalskiej pozwolą pochylić się nad pięknem błędów w ludzkich ciałach oraz dominacją rzeczy w ludowych rytuałach pogrzebowych. Całości wystawy dopełnią rzeźby Karoliny Krawczyk będące peanem na cześć ciała niedoskonałego, a także prezentowane na patio budynku przy placu Solnym 14 dwie wielkoformatowe realizacje autorstwa Artura Grochowskiego oraz tria: Klaudii Lipczewskiej, Moniki Martys-Mroczek i Katarzyny Rak.

Berenika Kowalska „Błąd II” 2012 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Berenika Kowalska „Błąd II” 2012 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa Ciała a rzeczy stanowi kolejne przedsięwzięcie Galerii Miejskiej we Wrocławiu mające na celu prezentację i promocję dorobku nie tylko znanych i uznanych artystów, lecz również rozpoczynających swoją samodzielną działalność obiecujących twórców. Będzie to więc powiew świeżości zapowiadający nadchodzącą wiosnę.

Miłosz Flis „Świniodomy” 2014 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Miłosz Flis „Świniodomy” 2014 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa Ciała a rzeczy 
Kurator: Agnieszka Patała
Wystawa czynna od 13 marca do 2 maja 2015 roku
Galeria Miejska we Wrocławiu oraz kamienica przy Placu Solnym 14 we Wrocławiu

Dodaj komentarz