• 2015-03-30

Pangea. Wyznanie wyobraźni

Od 2 kwietnia do 3 maja 2015 roku | Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku

Pangea – wyznanie wyobraźni to opowieść o bardzo dawnych czasach, świat był wtedy całością. Jedni nazwali go Rajem, inni Pangeą. Nie jest to historia linearna z początkiem i końcem. To raczej zapis pojedynczych scen z fascynującej, zapomnianej legendy o początkach naszego istnienia. Prezentowane w Nadbałtyckim Centrum Kultury prace powstały na przestrzeni ostatnich trzech lat. W zdecydowanej większości to małe, kameralne rysunki alla prima, spontaniczne, szkicowe, pełne ekspresji. Sądzę, że mają szczególny charakter, ponieważ nie stworzyłem ich na żadne zewnętrzne zamówienie. Wypełniam nimi swoją szufladę. Przyszła pora, żeby tę szufladę nieco uchylić – Sławomir Witkowski.

Sławomir Witkowski „Trombus” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Sławomir Witkowski „Trombus” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Nie ma i nigdy nie było jednej recepty na to czym powinna być i jak powinna wyglądać sztuka w Nadbałtyckim Centrum Kultury. Kuratorów nie ograniczały nigdy ani przestrzenie, którymi dysponują, ani pochodzenie zapraszanych do współpracy artystów, ani też rodzaje sztuki, które chcą pokazywać.

Stałe wnętrza, którymi dysponuje centrum to galeria znajdująca się w siedzibie, Ratuszu Staromiejskim oraz Centrum św. Jana. W niewielkiej galerii prezentują  głównie – choć nie wyłącznie – artystów z regionu, coraz częściej tych najmłodszych, często jeszcze studentów gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych, pozwalając im zmierzyć się z profesjonalną przestrzenią wystawienniczą, z zadaniami, wobec których każdy artysta musi stanąć decydując się na zaprezentowanie własnej twórczości.

Poza wystawami indywidualnymi odbywają się tu również kolektywne prezentacje zarówno sformalizowanych grup artystycznych, jak i przeglądy kuratorskie. Galeria otwarta jest właściwie na każdą formę prezentacji sztuki – są to zarówno obrazy (np. Magda Beneda, Jan Misiek), jak i rzeźby (np. Anna Baumgart, Günter Grass), prezentacje multimedialne (np. Davido Grassi, DJ Spooky), fotografie (np. E. Schenkelbach, P. Wittman) czy instalacje (Unni Gjertsen, Mateusz Pęk).

Zdarza się również, że sztuka wylewa się z ciasnej przestrzeni ratuszowej galerii obejmując we władanie cały budynek – drobne instalacje w Sali Burmistrza, większe w ratuszowej piwnicy, w holu, prezentacje video na zabytkowych ścianach – wędrówki w poszukiwaniu sztuki towarzyszyły np. wystawie Uwolnić emocje. Mity. Symbole. Systemy (2006).

Sławomir Witkowski „Ryba” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Sławomir Witkowski „Ryba” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Sławomir Witkowski – urodził się w 1961 roku; profesor Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, prodziekan Wydziału Grafiki, prowadzi Pracownię Projektowania Plakatu i Form Reklamowych. Współtwórca najważniejszego ruchu artystycznego lat 80. w Polsce – Nowej Ekspresji. Współzałożyciel Grupy czterech 1987 wprowadzającej w przestrzeń wystawienniczą Polski Północnej grafikę barwną, przełamującą monopol i dyktat klasycznej grafiki czarno-białej. Od 1986 pracuje także jako grafik w reklamie. W latach 1988–1998 współpracował z Teatrem Wybrzeże i Teatrem Miniatura w Gdańsku, Teatrem Miejskim w Gdyni i Teatrem Ekspresji Wojciecha Misiuro, projektując afisze teatralne, programy i scenografie. Od 1995 do 2010 jako dyrektor kreatywny i artystyczny prowadził własną agencję reklamową. Jest autorem oprawy graficznej wielu książek, m.in. książek Marka Kamińskiego (Moje bieguny, Razem na Biegun), Zofii Tomczyk-Watrak (Teatr Ekspresji Wojciecha Misiuro), Jarosława Zalesińskiego (Wiersze ponowne), wyjątkowego wydania Missa Brevis Krzysztofa Pendereckiego. Oprócz projektowania graficznego czynnie uprawia malarstwo, grafikę artystyczną, rysunek i fotografię. Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień.

Wystawa Sławomira Witkowskiego pt. Pangea. Wyznanie wyobraźni
Wernisaż 2 kwietnia 2015 roku, godz. 18.00
Wystawa czynna od 2 kwietnia do 3 maja 2015 roku
Ratusz Staromiejski
Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku

Dodaj komentarz