• 2015-04-29

16. Biennale Sztuki Mediów WRO 2015 Test Exposure

Od 13 maja do 30 czerwca 2015 roku | Centrum Sztuki WRO we Wrocławiu

Odbywający się co dwa lata, największy w Polsce międzynarodowy przegląd sztuki współczesnej – Biennale WRO – rozpocznie się 13 maja pod hasłem Test Exposure. Zaprezentuje różnorodne dzieła tworzone współczesnymi środkami kreacji i komunikacji, po raz kolejny zmieniając Wrocław w polską stolicę sztuki mediów. Na bogaty międzynarodowy program WRO 2015 składają się prace artystów zaproszonych przez zespół kuratorski Biennale oraz zgłoszenia napływające do Wrocławia w ramach otwartego naboru. Tegoroczny przyniósł rekordowe rezultaty – artyści z całego świata nadesłali ponad 2300 prac i propozycji. Zgłoszenia, pod względem gatunków, tematyki, użytych mediów i poziomu realizacji, dają rozległy obraz aktualnej twórczości artystycznej wykorzystującej narzędzia cyfrowe, odnoszącej się do zjawisk kultury i technosfery, komentującej współczesną zmediatyzowaną rzeczywistość.

Michael Candy „Big Dipper” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Michael Candy „Big Dipper” (źródło: materiały prasowe organizatora)

W myśl hasła Test Exposure, w cyklu otwartych przeglądów, po raz pierwszy w historii do procesu programowania zaproszono także publiczność. Test Exposure to także nowe miejsca prezentacji sztuki, m.in. nowy gmach Biblioteki Uniwersyteckiej czy przestrzenie prywatne, oraz szansa przetestowania potencjału najmłodszej generacji artystów, których prace zaprezentowane zostaną w tym roku w aż trzech osobnych zestawach.
Nagrody WRO zostaną przyznane przez Dyrektora Artystycznego, jury Nagrody Krytyków i Wydawców Prasy Artystycznej oraz, po raz pierwszy, za najlepszy w Polsce dyplom sztuki mediów. Partnerem tegorocznej edycji został Uniwersytet Wrocławski. Nowy budynek Biblioteki Uniwersyteckiej stanie się miejscem prezentacji ogromnej części głównego programu biennale. Dotychczas z nowego gmachu biblioteki korzystali przede wszystkim użytkownicy Czytelni. Obiekt po raz pierwszy zostanie udostępniony publicznie w tak szerokim zakresie – sale dotąd niedostępne staną się przestrzenią dla wystaw, programów kuratorskich, debat i konferencji tematycznych, także części programu Nocy Muzeów oraz Małego WRO. W ramach współpracy odbywa się również konkurs skierowany do studentów na najlepszy tekst literacko-naukowy poświęcony tegorocznemu biennale, organizowany pod patronatem rektora Uniwersytetu Wrocławskiego.

W programie WRO 2015 między innymi:

Jak zawsze, wiele prac i instalacji będzie miało na WRO swoje światowe premiery – są współprodukowane przez WRO bądź powstają na zamówienie, realizowane prze artystów specjalnie z myślą o prezentacji na Biennale we Wrocławiu. Biennale WRO prezentuje również prace aktualnie szeroko komentowane w świecie sztuki. W Bibliotece Uniwersyteckiej prezentowany będzie Hexen 2.0 Suzanne Treister (UK), w oryginalnej i sugestywnej formie instalacji, plansz, wydruków wielkoformatowych, kart i mapy obrazujący temat narodzin i rozwoju nowoczesności, osiągnięć i ograniczeń cywilizacyjnych, politycznych i społecznych. Captives – instalacja Quayoli (IT/UK), to inspirowana niedokończoną serią Prigioni Michała Anioła sekwencja rzeźb wyciętych przez przez robota, prezentowana wraz z cyfrowymi rzeźbami w formie animacji komputerowych, otoczeniem dźwiękowym oraz zestawem fotografii. Instalacje znanych brazylijskich eksperymentatorów – Lucasa Bambozziego (BR) Multitudes, oraz Gilbertto Prado (BR) Encontros – podejmą kwestie dotyczące komunikacji telematycznej. Praca Cécile Babiole (FR), poprzez zaaranżowaną wodną sieć, pozwoli widzom na korespondencję za pomocą krótkich wiadomości tekstowych.5 Robots Named Paul, kinetyczna instalacja Patricka Tresseta (FR/UK), to zarazem teatr rysowania w wykonaniu samouczących się, inteligentnych robotów, zza swoich pulpitów na bieżąco tworzących wystawę portretów widzów, którzy zdecydują się zostać ich modelami. Z kolei na śpiew widzów zareaguje ECHOOOOOOO – robotyczny chór głośników autorstwa grupy panGenerator.

Metaforę dla ryzyka obecnego w relacjach społecznych oraz test, czy możliwe jest nieustannie balansowanie obiektu na ustalonym punkcie, realizuje Balance From Within Jacoba Tonskiego (US) – stusiedemdziesięcioletnia sofa, dzięki mechanizmowi opartemu na technologii stosowanej w satelitach, chwiejnie utrzymująca się na jednej nodze.

Jacob Tonski „Balance from Within” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jacob Tonski „Balance from Within” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wśród pokazów kuratorskich znajdą się m.in. programy przygotowane przez Therezę Farkas, dyrektor programową festiwalu Videobrasil z São Paulo. Zestawy Future Perfect – the time out of joint to wybór prac Letícii Ramos and Luiza Roque z Kolekcji Videobrasil. Dwa programy prezentujące w ujęciu historycznym gatunek wideoperformansu przygotowuje dla WRO Józef Robakowski. Programy kuratorskie ze zgłoszeń na Biennale przygotowali na zaproszenie WRO Agnieszka Wolny-Hamkało, Piotr Choromański i Piotr Jakub Fereński.

W ramach kontynuowanego projektu RenomaWRO, we współpracy z Griffin Art Space, podczas Biennale znów zostaną wykorzystane przestrzenie DH Renoma – między innymi we wnętrzach parkingu publiczność odnajdzie instalację Vincenta Voillat (FR). Tapis Roulants to pokrowce na samochody, oddychające w rytm kakofonii dźwięków kairskiej ulicy. Wystawa Cultivating Nature w Centrum Sztuki WRO zaprezentuje projekty artystyczne oparte na związkach natury, sztuki i technologii, jak Symbiotyczność tworzenia Elvina Flamingo – projekt rozwijany wspólnie z kolejnymi gatunkami mrówek, zaplanowany do 2032 roku. We Wrocławiu premierowo pokazany zostanie w całości, wraz z nową czwartą częścią – Po człowieku. Bio–Korporacje. Instalacja Macieja Markowskiego Kwartet na pomidory przełoży funkcje życiowe i warunki hodowli tych warzyw na muzyczne partytury. Dzięki autorskiemu algorytmowi słowackiej artystki Simony Halečkovej, drobne organizmy, rozwijając się, będą hakować i destruować w czasie rzeczywistym system operacyjny komputera, a dzięki instalacji Body Language opracowanej przez Michała Brzezińskiego, widzowie zyskają możliwość porozumiewania się z drzewkiem bonsai. W związku z Europejską Nocą Muzeów 2015, przypadającą 16 maja, w czasie wydarzeń otwarcia, wydarzenia specjalne, w tym kierowane do najmłodszych, zaplanowane zostały w Centrum Sztuki WRO, Bibliotece Uniwersyteckiej i Muzeum Narodowym.

Strony: 1 2

Dodaj komentarz