• 2015-04-23

17. Przegląd Filmowy Kino na Granicy

Od 28 kwietnia do 3 maja 2015 roku | Stowarzyszenie Kultura na Granicy

Kiedy 11 lat temu Polska wstępowała w szeregi Unii Europejskiej, organizatorzy Kina na Granicy już w niej byli, tworząc transgraniczny festiwal filmowy i udowadniając, że nic nie jednoczy tak jak kultura. 17. edycja imprezy, która stała się symbolicznym mostem łączącym czeskich i polskich widzów, rozpocznie się w tym roku 28 kwietnia.

„Jak powstaje tornado”, reż. Veronika Kocourková (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Jak powstaje tornado”, reż. Veronika Kocourková (źródło: materiały prasowe organizatora)

Organizowany w położonym na dwóch brzegach Olzy Cieszynie / Ceskym Tesinie festiwal od początku stawia sobie za cel przybliżanie publiczności najciekawszych zjawisk i twórców kinematografii polskiej i czeskiej dodatkowo sięgając także po filmowe propozycje ze Słowacji i Węgier. Ambitna i pozbawiona charakterystycznego dla wielu innych blichtru impreza na stałe wpisała się w kalendarz wydarzeń stolicy Śląska Cieszyńskiego, a wielu jego mieszkańców nie wyobraża sobie tradycyjnej majówki bez kinowych emocji. Organizatorzy zaś zapewniają że tych, jak co roku, nie zabraknie.

Program 17. edycji Kina Na Granicy wyznaczają w dużej mierze dwa cykle. Pierwszy Stokrotki: Kino kobiet w kinematografii czechosłowackiej to retrospektywna próba ukazania dorobku najważniejszych reżyserek naszych południowych sąsiadów będąca swoistą kontynuacją przeglądu Biały Mazur. Kino kobiet w polskiej kinematografii, który był jednym z elementów ubiegłorocznego programu cieszyńskiej imprezy. Czechofile znajdą w tej sekcji m.in. filmy Věry Chytilovej, Drahomíry Vihanovej i Ester Krumbachovej. Jednak lista kobiet–filmowców, z których twórczością będzie można zetknąć się w tym roku w Cieszynie nie kończy się bynajmniej na tych nazwiskach. Wśród retrospektyw znalazło się miejsce dla będącej gwiazdą słowackiej kinematografii aktorki Emíli Vášáryovej oraz dla absolutnej divy polskiego kina czyli Katarzyny Figury, która w słynnym Kingsajz Juliusza Machulskiego być może przemówi do widzów z ekranu czeskim dubbingem.

Drugi z bohaterów tematycznych Kina na Granicy to instytucja zasłużona dla polskiej kinematografii młodego widza jak mało kto. Mowa o Studiu Filmów Rysunkowych z Bielska-Białej czyli twórcach słynnych Bolka i Lolka oraz Reksia. W ramach Kina Na Granicy zaprezentowane zostaną jednak nie tylko najsłynniejsze polskie kreskówki, ale także dorosła twórczość jednego z najważniejszych ośrodków animacji (m.in. filmy Zdzisława Kudły i Bronisława Zemana).

W programie Kina na Granicy tradycyjnie już nie zabraknie wątków regionalnych. Tym razem będzie to pokaz filmów związanych z postacią Ludvíka Aškenazego – urodzonego w Czeskim Cieszynie pisarza i scenarzysty filmowcy. W programie jego retrospektywy znalazły się zarówno filmy z lat 50. XX wieku (Tam na konečné Jána Kadára i Elmara Klosa), jak i sprzed roku (Brutus Swietłany Filippowej).

Organizatorom udało się także namówić na przyjazd do Cieszyna i uczestnictwo w pokazach swoich filmów jednego z najbardziej rozpoznawalnych i wszechstronnych czeskich aktorów Bolka Polívkę – gwiazdę filmów m.in. Věry Chytilovej, Vladimíra Michálka i Jana Hřebejka. Kino na Granicy ma być także okazją do odkrycia twórczości słowackiego reżysera i scenarzysty Stanislava Párnický’ego, który przyjedzie nad Olzę na zaproszenie zaprzyjaźnionego z cieszyńską imprezą swojego dawnego studenta Martina Šulíka.

W gronie gości tegorocznego festiwalu znalazł się także reżyser głośnej Obławy Marcin Krzyształowicz. Kino na Granicy obok jego najnowszych produkcji przypomni także jego wczesny, a dziś kultowy western obsceniczny Eucalyptus z udziałem Doroty Stalińskiej i Renaty Dancewicz oraz telewizyjny obraz Koniec wakacji.

„Słowacja 2.0”, reż. Herz, Šulík, Kerekes, Liová, Suchý, Rudavský, Grófová, Krištúfek, Čákanyová, Jelok (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Słowacja 2.0”, reż. Herz, Šulík, Kerekes, Liová, Suchý, Rudavský, Grófová, Krištúfek, Čákanyová, Jelok (źródło: materiały prasowe organizatora)

Oczywiście nie zabraknie również w Cieszynie kinowych nowości pozwalających rok w rok obserwować jak kształtuje się najnowsze kino Polski i Czech. Tegoroczna edycja Kina na Granicy potrwa do 3 maja.

Autor tekstu: Rafał Pawłowski

Szczegółowy program festiwalu dostępny na oficjalnej stronie internetowej Kina na Granicy.

17. Przegląd Filmów Kino na Granicy
Od 28 kwietnia do 3 maja 2015 roku
Cieszyn, Czeski Cieszyn

Dodaj komentarz