• 2015-04-16

50. Przegląd Teatrów Małych Form Kontrapunkt

Od 17 do 26 kwietnia 2015 roku | Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie

Rok 2015 to czas jubileuszu 250-lecia teatru publicznego w Polsce, a zarazem obchody jubileuszu Przeglądu Teatrów Małych Form, od 1995 funkcjonującego pod nazwą Kontrapunkt. Dla festiwali teatralnych taki jubileusz nie jest zjawiskiem codziennym, ponieważ rzadko która impreza teatralna, zainicjowana w latach sześćdziesiątych, potrafiła tak zmienić swoje oblicze, by w XXI wieku pozostać żywą, potrzebną i interesującą. Osiągnął to Kontrapunkt, jeden z najdłużej istniejących festiwali teatralnych w naszym kraju.

Wycinka/Holzfällen, Teatr Polski we Wrocławiu / KONTRAPUNKT 2015, fot. Natalia Kabanow (źródło: materiały prasowe)

Wycinka/Holzfällen, Teatr Polski we Wrocławiu / KONTRAPUNKT 2015, fot. Natalia Kabanow (źródło: materiały prasowe)

Obecnie Kontrapunkt to festiwal sztuki, który dzięki swej różnorodności stanowi atrakcyjne wydarzenie kulturalne dla odbiorców w Polsce i za granicą. Jego międzynarodowy charakter najwyraźniej podkreśla wieloletnia współpraca z niemieckimi ośrodkami teatralnymi. Kontrapunkt nie ogranicza się jednak tylko do formuły konkursowej i tylko do wydarzeń stricte teatralnych. Wśród propozycji znajdują się zawsze dodatkowe imprezy artystyczne, między innymi spektakle plenerowe, performanse, akcje w przestrzeni miejskiej, wystawy, koncerty, spotkanie naukowe i promocje publikacji.

W tym roku po raz piąty w ramach Kontrapunktu odbędzie się również Mały Kontrapunkt, czyli święto teatralne dla dzieci, podczas którego prezentowane są spektakle z naszego regionu, z uczelni teatralnych, a także, dzięki projektom międzynarodowym – z zagranicy: w pierwszych latach z krajów skandynawskich (Finlandia, Dania, Norwegia, Szwecja, Islandia), obecnie z krajów Grupy Wyszehradzkiej (Czechy, Słowacja, Węgry).

Firebirds, Theater Titanick, Niemcy / KONTRAPUNKT 2015, fot. Matthias Ahlke (źródło: materiały prasowe)

Firebirds, Theater Titanick, Niemcy / KONTRAPUNKT 2015, fot. Matthias Ahlke (źródło: materiały prasowe)

Jubileuszu pięćdziesięciolecia Przeglądu Teatrów Małych Form Kontrapunkt nie zamierzamy celebrować wyłącznie dla niego samego. Czujemy się zobowiązani do podjęcia tematu festiwalu jako zjawiska kulturalnego i przyczynienia się do pogłębienia, a w przypadku niektórych kwestii wręcz zainicjowania humanistycznego dyskursu o festiwalach teatralnych. W związku z tym ważną częścią jubileuszu jest sesja naukowa i panel dyrektorów najważniejszych polskich festiwali, a także promocja trzech książek: O polskim teatrze lalek – w Szczecinie, będącej owocem sesji teatrologicznej, która odbyła się w listopadzie 2013 roku podczas obchodów jubileuszu sześćdziesięciolecia Teatru Lalek Pleciuga; Mapowanie publiczności / Publikums-Mapping, kolejnego tomu z serii Biblioteka Kontrapunktu, podsumowującego zeszłoroczny polsko-niemiecki panel dyskusyjny; Ślady Kontrapunktu, jubileuszowej publikacji poświęconej historii i teraźniejszości festiwalu.

Organizatorzy Kontrapunktu

Poza spektaklami konkursowymi w nurcie pozakonkursowym organizatorzy zaprezentują nie tylko najnowsze przedsięwzięcia, lecz także spektakle, które staną się wyjątkową okazją do ponownego spotkania z mistrzami małej formy.

Jubileuszowa edycja Kontrapunktu dowodzi ważności szczecińskiego festiwalu w kulturze i może zainspirować do wspólnej dyskusji o zjawisku festiwali teatralnych. Jednocześnie jednak pięćdziesiąty Przegląd Teatrów Małych Form Kontrapunkt ma być – jak poprzednie czterdzieści dziewięć edycji – ciekawym, wieloaspektowym i bogatym w atrakcyjne propozycje przeglądem.

Mistrz Manole, Błaszczyk / Olkiewicz / Hałas / KONTRAPUNKT 2015, fot. Fresque Fotografia (źródło: materiały prasowe)

Mistrz Manole, Błaszczyk / Olkiewicz / Hałas / KONTRAPUNKT 2015, fot. Fresque Fotografia (źródło: materiały prasowe)

Strony: 1 2

Dodaj komentarz

Cytaty


Magazyn

Polecamy

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR