• 2015-04-15

Legnicki Festiwal Srebro 2015

Od 28 kwietnia do 7 czerwca 2015 roku | Galeria Sztuki w Legnicy

Festiwal Srebro to najstarsze, największe i najważniejsze wydarzenie artystyczne w dziedzinie biżuterii w Polsce i jedno z największych w Europie. To absolutnie unikalna możliwość obejrzenia 1500 eksponatów z 50 krajów w jednym czasie i miejscu. Legnicka Galeria Sztuki przygotowała na 36. odsłonę Festiwalu ponad 20 wystaw awangardowej biżuterii oraz szereg eventów (wernisaży, sympozjów, koncertów, happeningów, projekcji filmowych, konkursów, warsztatów i akcji artystycznych).

Gediminas Datkunas, Legnicki Festiwal Srebro 2015 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Gediminas Datkunas, Legnicki Festiwal Srebro 2015 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Poza pokazem 24. Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej Granice (na który nadeszło ponad 600 prac z 40 państw) warto zobaczyć indywidualne wystawy retrospektywne topowych projektantów z Europy. Cykl Sylwetki Twórców zaprezentuje autorów z Holandii, Niemiec, Włoch, Polski oraz dwie artystki z Korei Południowej. To także szansa, by prześledzić najnowsze nurty małego dizajnu na przykładzie Akademii Sztuk Pięknych z Wismaru (Niemcy) i  Wilna (Litwa) w ramach cyklu Srebrne Szkoły. Plejadę wybitnych współczesnych projektantów-złotników zaprezentują międzynarodowe ekspozycje zbiorowe: czwórki wykładowców i studentów Wyższej Szkoły Sztuki w Pforzheim (Niemcy); 13 topowych argentyńskich artystów złotników (Sur O No Sur).

Znanych w świecie projektantów, tym razem w zmaganiach z bursztynem, obejrzymy w trzech przedsięwzięciach: Amber Chamber – pod kuratelą niemieckiej projektantki Heidemarie Herb oraz Gdańsk Amber Biennale, którego pomysłodawcami są Wim Vandekerckhove, właściciel galerii Villa De Bondt w Gandawie (Belgia) oraz Sławomir Fijałkowski, profesor ASP w Gdańsku, a także Amberif Design Award 2014 – Międzynarodowy Konkurs na Projekt Biżuterii Artystycznej z Bursztynem organizowany od 7 lat w Gdańsku. Nie zabraknie świeżej krwi – zapewni ją wystawa pokonkursowa Preziosa Young 2015 będąca inicjatywą florenckiej wyższej szkoły biżuterii Le Arti Orafe, skierowaną do młodych awangardowych projektantów. Pomysły złotnicze z całego globu jak co roku obejrzeć będzie można w Holowni – legnickim salonie odrzuconych Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej, gdzie trafia ok. 90 % zgłoszonych do konkurencji obiektów.

Viktorija Raiselyte, Legnicki Festiwal Srebro 2015 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Viktorija Raiselyte, Legnicki Festiwal Srebro 2015 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Polską biżuterię artystyczną obejrzymy w Legnicy w kilku odsłonach. W ramach cyklu Debiuty zobaczymy dwie młode twórczynie –  Antoninę Marię Łęcicką (ASP w Łodzi) oraz Karolinę Szymanowską (ASP we Wrocławiu). Biżuterię projektantów działających w kraju w 2 poł. XX w. i aktualnie zaprezentują ekspozycje: 25 na 25. Biżuteria czasu wolności – retrospektywa projektantów ćwierćwiecza wolnej Polski; wystawa grup złotniczych, które działały w przeszłości bądź działają obecnie, oraz jubileuszowa prezentacja zbiorowa kilkudziesięciu członków krajowego Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych z okazji 25-lecia działalności organizacji. Na uwagę zasługuje też nietypowa – ze względu na aranżację – wystawa Z Jedwabnego my – wg pomysłu Piotra Rybaczka, właściciela barcelońskiej Galerii La Basilica, prezentująca prace polskich twórców inspirowane książką Anny Bikont pod tym samym tytułem. Dwie rodzime projektantki zaprezentują się na wystawach indywidualnych, będą to Ewa Effenberg z Łodzi i Marta Hryc z Gdańska.

Mia Kwon, Legnicki Festiwal Srebro 2015 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Mia Kwon, Legnicki Festiwal Srebro 2015 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Nietypowe aranżacje biżuteryjnych wystaw oglądać można w przestrzeniach znajdujących się w ścisłym centrum Legnicy (Galeria Sztuki, Galeria Ring, Galeria Satyrykon, Galeria Srebra pod Przepiórczym Koszem, Galeria Niello, Muzeum Miedzi, Legnickie Centrum Kultury, Hol Starego Ratusza). W dniach 15 i 16 maja odbędzie się kulminacja Festiwalu, czyli wernisaże z udziałem artystów z całego świata, rozstrzygnięcie Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej Granice, pokazy, projekcje, warsztaty, happeningi, koncert, seminarium Granice sztuki globalnej. Wstęp wolny na wszystkie wydarzenia festiwalowe.

Strony: 1 2

Dodaj komentarz