• 2015-04-30

PKO Off Camera International Festival of Independent Cinema

Od 1 do 10 maja 2015 roku | Krakowskie Biuro Festiwalowe, Krakow Film Commission

1 maja rozpoczyna się długo wyczekiwane święto kina niezależnego. Festiwal PKO Off Camera to stały punkt na mapie wszystkich kinomaniaków nie tylko z Polski, ale i z zagranicy. Podczas 10 festiwalowych dni do Krakowa zawita 500 gości z całego świata, a publiczność obejrzy blisko 100 filmów. 100 000 dolarów w konkursie Wytyczanie drogi to nagroda główna dla najlepszej produkcji. Współorganizatorami imprezy są Krakowskie Biuro Festiwalowe i Krakow Film Commission.

„Sworn Virgin”, reż. Laura Bispuri (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Sworn Virgin”, reż. Laura Bispuri (źródło: materiały prasowe organizatora)

Program tegorocznej edycji opiera się na idei przekraczania granic zarówno filmowych, jak i obyczajowych, a nawet tych przestrzennych. Kto powiedział, że projekcje muszą się odbywać tylko w salach kinowych? Pokazy filmowe odbywają się w kinach studyjnych, na dachach krakowskich kamienic i na barce rzecznej. W tym roku organizatorzy stworzą też Kino nad Wisłą, gdzie codziennie od 20:30 wyświetlane będą tytuły, które przeszły do historii kina.

Programerzy festiwalu wracają do ulubionych sekcji, takich jak Odkrycia, Nadrabianie zaległości czy Amerykańscy niezależni. Nie zabraknie również nowości. Sekcja Głośne obrazy opowiada o najciekawszych osobowościach muzycznych i o emocjach, które towarzyszą im w procesie twórczym. Moda na ekranie to zestaw filmów, dzięki którym lepiej poznamy kulisy tego bardzo atrakcyjnego, ale niewątpliwie skomplikowanego świata. Będzie z klasą, ale nie zawsze grzecznie. Wśród festiwalowych nowości znalazły się też Zjednoczone kolory ludzkości swoista oda do różnorodności, dzięki której świat jest ciekawszy, lepszy i bardziej intrygujący. W programie widzowie znajdą filmy, które opowiadają o ludziach z różnych kultur i zakątków świata. Bohaterowie tych obrazów – na przekór stereotypom – udowadniają, że porozumienie ponad podziałami jest możliwe. Kolejne granice filmowcy przekraczają dzięki Wiekowo (nie)adekwatnym. Sekcja kwestionuje konwenanse i stawia pytania, kto decyduje o tym, co wypada, a czego robić nie należy “w pewnym wieku”.

„Glassland”, reż. Gerard Barrett (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Glassland”, reż. Gerard Barrett (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wyżej wymienione sekcje są częścią projektu w ramach Programu Promowanie różnorodności kulturowej i artystycznej w ramach europejskiego dziedzictwa kulturowego finansowanego z funduszy EOG, pochodzących z Islandii, Liechtensteinu oraz Norwegii oraz środków krajowych.

„Key House Mirror”, reż. Michael Noer (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Key House Mirror”, reż. Michael Noer (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kolejny punkt festiwalowego programu to Off Scena, w ramach której wystąpi ponad 20 zespołów podczas 9 festiwalowych wieczorów. Festiwal PKO Off Cameraprezentuje nie tylko uznane projekty, ale przede wszystkim postawi na promocję nowych, świeżych brzmień. Tegoroczną edycję Off Sceny otworzy Stefan Wesołowski, wielokrotnie nagradzany skrzypek i kompozytor. Zaraz po nim na scenie pojawi się Hatti Vatti. Wszechstronny producent przykuł uwagę projektem HV/NOON. Podczas Gali otwarcia wystąpi Skubas, a koncertem Skalpela zakończymy 8. edycję.

„Appropriate Behavior”, reż. Desiree Akhavan (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Appropriate Behavior”, reż. Desiree Akhavan (źródło: materiały prasowe organizatora)

Od 4 do 6 maja 2015 Festiwal już po raz trzeci zaprasza na spotkania przygotowane przez profesjonalistów z myślą o branży. W ramach Off Camera Pro industry odbędą się warsztaty dotyczące m.in. koprodukcji, z kolei 1:1 to specyficzny „market” polskich projektów, które poddawane są ocenie za granicznych ekspertów.

Nowość 8. edycji to również Miasteczko Filmowe na Placu Szczepańskim, gdzie każdego dnia będą odbywać się spotkania z gwiazdami, warsztaty filmowe, zajęcia edukacyjne.

8. PKO Off Camera. International Festival of Independent Cinema
Organizatorzy: Krakowskie Biuro Festiwalowe, Krakow Film Commission
Od 1 do 10 maja 2015 roku
Kraków

Dodaj komentarz