• 2015-04-08

Zenon Prętczyński. Architekt

Od 10 kwietnia do 10 maja 2015 roku | Muzeum Architektury we Wrocławiu

Wystawa w Muzeum Architektury we Wrocławiu została przygotowana z okazji jubileuszu dziewięćdziesiątych urodzin Zenona Prętczyńskiego oraz trzydziestej rocznicy pierwszej prezentacji dokonań architekta, która miała miejsce w lipcu 1985 roku właśnie w tym muzeum. Ekspozycja podsumowuje ponad sześć dekad twórczości Jubilata – od pierwszych prac konkursowych z 1952 roku przez kilka dziesięcioleci projektów i realizacji aż po współczesne koncepcje założeń pomnikowych i architektonicznych.

Zenon Prętczyński, Technikum Mechaniczne, 1965, Oleśnica (źródło: materiały prasowe organizatora)

Zenon Prętczyński, Technikum Mechaniczne, 1965, Oleśnica (źródło: materiały prasowe organizatora)

Zenon Prętczyński jest nestorem wrocławskiej architektury i jednym z najbardziej aktywnych zawodowo architektów powojennego Wrocławia. Do jego najważniejszych architektonicznych osiągnięć należą budynek Szkoły Podstawowej nr 84 przy ulicy Łukasza Górnickiego 20 i wyjątkowy pod względem konstrukcyjnym kościół św. Wawrzyńca przy ulicy Odona Bujwida we Wrocławiu. Jest także współautorem kompleksu mieszkalno-usługowego Kościuszkowska Dzielnica Mieszkaniowa przy placu Tadeusza Kościuszki, zaprojektowanego przez zespół architektów pod kierunkiem Romana Tunikowskiego. W latach 1954–1965 oraz 1971–1979 był związany z biurem projektowym Miastoprojekt Wrocław, w którym pełnił funkcję głównego projektanta inwestycji szkolnych.

Prętczyński to pasjonat i niestrudzony kronikarz dziejów Wrocławia. Od lat podtrzymuje pamięć o najważniejszych momentach i postaciach w powojennej historii miasta. Jest autorem wielu wspomnień o wrocławskiej architekturze i jej twórcach oraz kilkudziesięciu artykułów poświęconych kulturze Wrocławia, publikowanych na łamach lokalnego wydania Gazety Wyborczej.

Zenon Prętczyński, Szkoła Podstawowa przy ulicy Górnickiego 20, 1967, Wrocław (źródło: materiały prasowe organizatora)

Zenon Prętczyński, Szkoła Podstawowa przy ulicy Górnickiego 20, 1967, Wrocław (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ważne miejsce wśród nich zajmuje jedna z najważniejszych w powojennej historii miasta realizacji architektoniczno-urbanistycznych, czyli Kościuszkowska Dzielnica Mieszkaniowa, wybudowana w latach 1954–1956, zaprojektowana przez Romana Tunikowskiego wspólnie z zespołem architektów związanych z Miastoprojektem Wrocław. Tablica upamiętniająca twórców projektu, umieszczona przy arkadowych podcieniach KDM-u, została uroczyście odsłonięta 28 kwietnia 2014 roku.

Zenon Prętczyński, kościół św. Wawrzyńska, Wrocław, 1981 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Zenon Prętczyński, kościół św. Wawrzyńska, Wrocław, 1981 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Z lat sześćdziesiątych pochodzą zaprezentowane na wystawie projekty i archiwalne fotografie dolnośląskich szkół, jakie Zenon Prętczyński zaprojektował dla Wrocławia, Oleśnicy, Świdnicy, Wałbrzycha, Karpacza i Szklarskiej Poręby, a z lat siedemdziesiątych – koncepcje założeń mieszkalnych i mieszkalno-usługowych, między innymi budynków w Jeleniej Górze z nowatorskimi ówcześnie garażami podziemnymi i osiedla mieszkaniowego w Strzelinie.

Strony: 1 2

Dodaj komentarz