• 2015-05-07

6. Międzynarodowy Festiwal Plakatu i Typografii PLASTER

Od 13 do 15 maja 2015 roku | CSW Znaki Czasu w Toruniu

Już 13 maja rusza PLASTER – Międzynarodowy Festiwal Plakatu i Typografii. W tegorocznej edycji udział wezmą graficy i projektanci z Portugalii. Szósta edycja Plastra to sześć wystaw, trzy dni warsztatów, międzynarodowa konferencja, prelekcje i koncert multimedialny. W ramach festiwalu będzie można zobaczyć konfrontację polskich i portugalskich projektantów, a także zestawienie artystów dojrzałych, z ugruntowaną pozycją na rynku, z twórcami młodymi, niepokornymi, szukającymi dla siebie przestrzeni i nowych form wypowiedzi.

AD&D, 6. PLASTER Międzynarodowy Festiwal Plakatu i Typografii (źródło: materiały prasowe organizatora)

AD&D, 6. PLASTER Międzynarodowy Festiwal Plakatu i Typografii (źródło: materiały prasowe organizatora)

Podczas PLASTRA pokazane zostaną projekty plakatów, a także kompozycje stricte typograficzne, przełamujące tradycyjne myślenie o układzie literniczym. W ramach wystaw pokażemy też ilustracje, projekty identyfikacji wizualnej i instalacje przestrzenne. Taka różnorodność form ma uzmysłowić naszym widzom dynamikę rozwoju grafiki projektowej i jej coraz większy zakres oddziaływania.

Najważniejsze wydarzenia w ramach 6. Międzynarodowego Festiwalu Plakatu i Typografii PLASTER:

  • Play this game – typograficzna wystawa plenerowa młodych twórców z Portugalii
    Bulwar przed budynkiem CSW / Od 13 maja do 2 sierpnia 2015 roku

Edukacja w dziedzinie dizajnu ma w Portugalii niedługą historię – dopiero po rewolucji 1974 roku stała się ważnym elementem w formacji adeptów tego zawodu. Wcześniej jedynie dwie szkoły w Lizbonie oferowały zajęcia z dizajnu, jednak inwestycje w sektorze edukacyjnym sprawiły, że wiele innych uczelni podjęło się organizacji tego rodzaju kursów – jedną z nich jest szkoła ESAD.CR. Od 1989 roku ESAD.CR prowadzi studia w zakresie sztuki, różnych aspektów dizajnu i sztuki widowiskowej.

Bogactwo specjalistycznej wiedzy, wzajemne oddziaływanie oferowanych kursów, a także sama lokalizacja szkoły w Caldas da Rainha, mieście położonym 80 kilometrów na północ od stolicy, mają ogromny wpływ na unikalny charakter dizajnu uprawianego i wykładanego w szkole. Obydwa oferowane kursy (studia licencjackie w zakresie projektowania graficznego i multimediów oraz magisterskie w zakresie projektowania graficznego) odróżniają się od innych dużym naciskiem na sztukę typografii – przez lata były to jedyne studia dostępne w Portugalii, które zapewniały solidne wykształcenie w tej dziedzinie.

Wystawa studentów i absolwentów ESAD.CR w ramach festiwalu PLASTER prezentuje rezultaty inwestycji w kształcenie. Autorzy prac podjęli się wyzwania, by sprawdzić się w grze i przygotowali plakaty, które pokazują ich typograficzne dokonania. Nie wszystkie zawierają autorskie propozycje – niektóre z nich stanowią wariacje na temat znanych motywów typograficznych. Znajdują się wśród nich również szkice autorstwa Bruno Reis Santos, Magdalene Bastos i Gonçalo Fialho. Wystawa ukazuje rezultaty kształcenia w sztuce typografii i dizajnu – słowa ułożone z liter, kształtów i kolorów, które są świadectwem różnorodności studentów ESAD.CR oraz ich stylów projektowania.

Bruno Reis Santos, 6. PLASTER Międzynarodowy Festiwal Plakatu i Typografii (źródło: materiały prasowe organizatora)

Bruno Reis Santos, 6. PLASTER Międzynarodowy Festiwal Plakatu i Typografii (źródło: materiały prasowe organizatora)

Strony: 1 2 3

Dodaj komentarz