• 2015-05-25

8. Festiwal Muzyki Filmowej

Od 27 do 31 maja 2015 roku | Kraków

8. edycja Festiwalu Muzyki Filmowej to światowej sławy kompozytorzy, szekspirowskie adaptacje, ścieżki dźwiękowe z najpopularniejszych seriali, świat gier wideo i spektakularny finał na pokładzie kosmicznego statku Enterprise. Do Krakowa przyjadą najwięksi artyści nagradzani Oscarami. Po raz pierwszy w historii fani wysłuchają koncertów w pięknych wnętrzach Centrum Kongresowego ICE Kraków i jednej z najnowocześniejszych hal widowiskowych w Europie – TAURON Areny Kraków.

7. FMF - Koncert: 007. The Best of James Bond Fot. Wojciech Wandzel (źródło: materiały organizatora)

7. FMF - Koncert: 007. The Best of James Bond Fot. Wojciech Wandzel (źródło: materiały organizatora)

Mocne uderzenie już pierwszego dnia festiwalu. W Krakowie, po raz pierwszy w Europie, wystąpi zespół Critical Hit, który skupia najlepszych solistów specjalizujących się w muzyce do gier – takich jak World of Warcraft czy Starcraft. Rynek gier video to fantastyczne historie, kultowe postaci oraz dynamiczny, odrębny nurt muzyki funkcjonalnej. Pasmo Video Game Show zapewni nam prawdziwą eksplozję dźwięku, a na scenie zobaczymy żywe legendy – między innymi Jasona Hayesa, naczelnego kompozytora wytwórni Blizzard, który skupia wokół siebie solistów na co dzień nagrywających muzykę do najważniejszych produkcji filmowych. Na pierwszym takim koncercie w Europie do zespołu dołączy niesamowity Aleksander Milwiw-Baron, a ze sceny zabrzmią nowe aranżacje tematów muzycznych do mrocznej gry Diablo III, epickiej The Elder Scrolls V: Skyrim, a także efektowne motywy z World of Warcraft, Final Fantasy, Legend of Zelda, Kingdom Hearts i Metal Gear Solid. Nie zabraknie również wątków z klasyki gier video: Tetris, Pokemon, Super Mario i Angry Birds.

Międzynarodowa Gala Seriali to szczególnie wyczekiwany przegląd najgłośniejszych tytułów ostatnich lat. Tego wieczoru w Krakowie wystąpi Cliff Martinez – niegdyś muzyk Red Hot Chili Peppers, a od wielu lat uznany w świecie autor muzyki filmowej. W krakowskiej arenie kompozytor zaprezentuje paletę nowoczesnych dźwięków oraz muzykę stworzoną do jednego z najgłośniejszych tytułów 2014 roku, nominowanego do Złotych Globów serialu The Knick. Prawdziwą gratką dla fanów będzie również mrożąca krew w żyłach opowieść o seryjnym zabójcy i pokaz laureata m.in. dwóch prestiżowych Złotych Globów i czterech cenionych w branży nagród Emmy – telewizyjnej produkcji Dexter do muzyki autorstwa amerykańskiego kompozytora Daniela Lichta, który nie tylko przygotuje dla Krakowa premierową suitę, ale również pojawi się na scenie wykorzystując narzędzia zbrodni w roli instrumentów.

Polskę, po raz pierwszy odwiedzi Ramin Djawadi, twórca muzyki do takich filmów, jak Equilibrium, Iron Man, czy Starcie Tytanów, najgłośniejszych seriali telewizyjnych Skazany na śmierć i Gra o tron, a także sprzedanej w milionach egzemplarzy gry komputerowej Medal of Honor. Specjalnie na festiwal Djawadi stworzył kilkunastominutową suitę, a jej światowa premiera w Krakowie ma połączyć muzyczną opowieścią wszystkie sezony serialu, swobodnie mieszając gatunki i przywołując fantastyczny świat sagi Pieśni lodu i ognia George’a R.R. Martina.

Dodatkowo po dwuletniej przerwie na FMF powróci genialny Trevor Morris, kompozytor znany ze ścieżek dźwiękowych do seriali historycznych: Rodzina Borgiów i Dynastia Tudorów, oraz filmu Immortals. Bogowie i herosi. Kolejnym wielkim tytułem, a zarazem kontynuacją współpracy tego twórcy ze scenarzystą i producentem Michaelem Hirstem, jest serial History Channel Wikingowie. Tę niezwykle precyzyjną rekonstrukcję historii, realiów życia i wierzeń nordyckich wojowników Morris ilustruje, łącząc muzykę symfoniczną i elektroniczną z brzmieniami etnicznymi. Również tego wieczoru fani usłyszą dwukrotnie nagrodzoną nagrodą Emmy, klasyczną ścieżkę dźwiękową z Downton Abbey autorstwa Johna Lunna, zaś zdobywca statuetek Prime Time Emmy Awards Jeff Beal zaprezentuje w Krakowie suitę z serialu, który na zawsze zmienił oblicze tego gatunku, czyli House of Cards. Dodatkowo publiczność wysłucha fragmentów uhonorowanej nagrodą MocArt 2014 w kategorii Muzyka Filmowa Roku ścieżki dźwiękowej Łukasza Targosza do serialu Wataha oraz muzycznych tematów skomponowanych przez Bartosza Chajdeckiego do polskich megahitów: Czas Honoru – Powstanie oraz Misja Afganistan.

7. FMF - Koncert: Gladiator Live in Concert Fot. Wojciech Wandzel (źródło: materiały organizatora)

7. FMF - Koncert: Gladiator Live in Concert Fot. Wojciech Wandzel (źródło: materiały organizatora)

Strony: 1 2

Dodaj komentarz