• 2015-05-19

250-lecie Teatru Publicznego w Polsce. Akcja bilet za 250 groszy

23 maja 2015 roku | Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie

Część teatrów pokaże tego wieczoru spektakle na wszystkich swoich scenach. Przykładem może być Teatr Narodowy, który zaprosi widzów – tych starszych i młodszych – na aż trzy przedstawienia. W ramach akcji zaprezentowane zostaną spektakle, które cieszyły się w ostatnich sezonach bardzo dużą popularnością, głośno komentowane i te, które są polską wizytówką międzynarodowych festiwali.

Dzień Teatru Publicznego, „Bilet za 250 groszy” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Dzień Teatru Publicznego, „Bilet za 250 groszy” (źródło: materiały prasowe organizatora)

250 groszy, czyli 2,5 zł – to cena biletu na spektakle, które będą grane 23 maja w 44 miastach w ramach obchodów jubileuszu 250-lecia Teatru Publicznego w Polsce. Wśród nich znajdą się najgłośniejsze i najpopularniejsze tytuły ostatnich sezonów. 50 tysięcy widzów w 100 teatrach zobaczy tego wieczoru przedstawienia wyreżyserowane przez najwybitniejszych twórców.

23 maja po raz pierwszy w Polsce będzie obchodzony Dzień Teatru Publicznego, który został ustanowiony z okazji 250. rocznicy powołania pierwszego zawodowego i publicznego teatru polskiego. Uczestniczące w akcji teatry zagrają spektakle, na które będzie można kupić bilety za symboliczne 250 groszy (2,5 zł). Sprzedaż ruszy w poniedziałek 11 maja i będzie prowadzona tylko w kasach teatrów. Dla rodzin z dziećmi oraz wycieczek szkolnych i przedszkolnych przewidziano możliwość zakupu większej liczby biletów.

Najwięcej spektakli granych 23 maja za 250 groszy pojawi się na afiszach w stolicy (22 przedstawienia w 18 teatrach). Atrakcji nie zabraknie również w innych miastach (m.in. w Łodzi, Krakowie, Lublinie, Poznaniu, Wałbrzychu i Gdańsku.

Wszystkie projekty w ramach obchodów jubileuszu 250-lecia Teatru Publicznego w Polsce – w tym „Bilet za 250 groszy” – finansowane są ze środków MKiDN, a ich koordynatorem jest Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

Kampania „Przeżyjemy w teatrze”, rys. Rafał Szczepaniak (źródło: materiały prasowe)

Kampania „Przeżyjemy w teatrze”, rys. Rafał Szczepaniak (źródło: materiały prasowe)

„Kultura dostępna” w teatrach jest kolejnym elementem realizowanego z inicjatywy Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Małgorzaty Omilanowskiej programu „Kultura dostępna”. Systemowe rozwiązanie służyć ma niwelowaniu barier kompetencyjnych, finansowych, szczególnie dla grup narażonych na wykluczenie. To zebrane w kompletny katalog działania resortu i podległych mu instytucji oraz samorządowych instytucji kultury.

  • Muzea Narodowe – dzieci i studenci do 26 roku życia mogą zwiedzać wystawy stałe w muzeach narodowych w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu (z wyłączeniem Panoramy Racławickiej), Szczecinie, Kielcach, Gdańsku oraz Poznaniu, a także w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku (Spichlerze na Ołowiance, Żuraw, Muzeum Zalewu Wiślanego). Wejściówki za 1 zł proponują im również: w Warszawie – Muzeum Łazienki Królewskie, Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa oraz Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie i Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu.
  • Dodatkowe lekcje muzealne – ok. 4 tys. dodatkowych zajęć finansowanych przez MKiDN odbędzie się w tym roku w 17 placówkach. Lekcje przeznaczone są dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich, niektóre placówki deklarują możliwość zorganizowania zajęć także dla grup przedszkolnych. Autorskie, kreatywne warsztaty są prowadzone przez wykwalifikowanych, pełnych pasji muzealnych edukatorów. Tematyka zależy od profilu danego muzeum, jest dostosowana do wieku oraz – w przypadku osób niepełnosprawnych – możliwości odbiorców.
  • Sztuka współczesna – Zachętę-Narodową Galerię Sztuki oraz Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski uczniowie i studenci do 26 roku życia mogą zwiedzać za złotówkę. Wstęp do Muzeum Sztuki Nowoczesnej dla wszystkich jest bezpłatny. Chęć uczestnictwa w programie zadeklarowały również samorządowe instytucje kultury, prezentujące sztukę współczesną: Galeria Labirynt w Lublinie, Galeria ARSENAŁ w Białymstoku, CSW „Znaki Czasu” w Toruniu, CSW Łaźnia w Gdańsku oraz Muzeum Sztuki w Łodzi.
  • Kultura Dostępna dla dużych rodzin – 231 placówek kulturalnych znajduje się w gronie partnerów Karty Dużej Rodziny. W katalogu „Kultura” jest 138 muzeów, 41 kin, 11 teatrów, 8 galerii sztuki, 3 filharmonie i 3 opery. Oferta skierowana jest do rodzin z przynajmniej trójką dzieci, niezależnie od dochodu. Jest wydawana bezpłatnie, każdemu członkowi rodziny. Rodzice mogą z niej korzystać dożywotnio, dzieci – do 18 roku życia lub do ukończenia nauki, maksymalnie do 25 lat. Osoby niepełnosprawne otrzymują kartę na czas trwania orzeczenia o niepełnosprawności. Dokument przyznaje wójt, burmistrz lub prezydent miasta na wniosek członka rodziny wielodzietnej.
  • Kultura Dostępna w kinach – w 35 kinach na terenie całej Polski w każdy czwartek o godzinie 18.00 do końca 2015 r. odbywać się będą specjalne pokazy polskich filmów, na które bilety będą kosztować 10 zł. Uczestnikami projektu są: sieć Kin Helios i kino Iluzjon Filmoteki Narodowej. Dzięki temu odbiorcy mogą zapoznać się z polską sztuką filmową.
    Strony: 1 2

Dodaj komentarz