• 2015-05-05

Günter Grass – kolekcja gdańska

Od 6 maja do 26 lipca 2015 roku | Gdańska Galeria Güntera Grassa

Wystawa Günter Grass – kolekcja gdańska prezentuje największą w Polsce i jedną z największych na świecie kolekcję prac plastycznych Noblisty: grafik, rysunków oraz rzeźb. Dzieła zdeponowane są w Gdańskiej Galerii Güntera Grassa oraz w Muzeum Narodowym w Gdańsku. Ekspozycja składa się z kilkudziesięciu wybranych prac wykonanych przez Güntera Grassa różnymi technikami graficznymi, a także rysunków i rzeźb pochodzących z różnych okresów jego twórczości.

Günter Grass, „Tango” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Günter Grass, „Tango” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawione prace ukazują Güntera Grassa jako artystę plastyka doskonale odnajdującego się w różnych formach oraz technikach. Szerokie grono publiczności rozpoznaje w Grassie przede wszystkim pisarza. Warto jednak pamiętać, że wszechstronna działalność plastyczna zawsze równolegle towarzyszyła jego pisarstwu. Wystawa jest jednym z wydarzeń, którymi mieszkańcy Gdańska pożegnają Güntera Grassa.

Günter Grass, „Spotkanie w Telgte II” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Günter Grass, „Spotkanie w Telgte II” (źródło: materiały prasowe organizatora)

5 maja o godzinie w Centrum Św. Jana odbędzie się koncert upamiętniający gdańskiego Noblistę, po którym odbędzie się przemarsz z bębenkami do Gdańskiej Galerii Güntera Grassa.

Gdańska Galeria Güntera Grassa jest jedyną w Polsce galerią prezentującą twórczość plastyczną Güntera Grassa. Od początku działalności współpracuje z Domem Güntera Grassa w Lubece (Günter Grass Haus) oraz bezpośrednio z fundacją Noblisty. Co roku organizuje Festiwal Grassomania – kilkudniowe wydarzenie będące komentarzem bądź dialogiem z twórczością Güntera Grassa. W ramach Festiwalu odbywały się wystawy, koncerty, performance, spotkania autorskie oraz pokazy filmowe i spacery śladami twórczości bądź biografii Grassa. Tegoroczna, siódma edycja Festiwalu odbędzie się w dniach 7–10 października.

Günter Grass, „Autoportret II” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Günter Grass, „Autoportret II” (źródło: materiały prasowe organizatora)

W 2014 roku została opublikowana gra edukacyjna Grassówka. Jest to interaktywna edukacyjna gra komputerowa o starym Gdańsku, której scenariusz zainspirowany jest motywami historyczno-literackimi zaczerpniętymi z powieści Güntera Grassa. Główni bohaterowie: Blaszany bębenek, Turbot oraz Aleksandra Piątkowska i Alexander Reschke prowadzą graczy przez trzy etapy gry do miejsc Gdańska dobrze znanych z powieści Blaszany bębenek, Turbot i Wróżby kumaka.

Günter Grass, „Kura gdańska” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Günter Grass, „Kura gdańska” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ponadto Gdańska Galeria Güntera Grassa organizuje projekt edukacyjny grass’owanie. Grass’owanie to gra słów odnosząca się do Güntera Grassa i dziecięcego grasowania. Podczas spacerów i warsztatów – zarówno dla dzieci jak i seniorów – uczestnicy szwendają się po Głównym i Starym Mieście oraz po dzielnicy Wrzeszcz i wystawach w Gdańskiej Galerii Miejskiej.

Wystawa Günter Grass – kolekcja gdańska
Kuratorki: Marta Wróblewska (Gdańska Galeria Miejska) i Magdalena Olszewska (Muzeum Narodowe w Gdańsku)
Od 6 maja do 26 lipca 2015 roku
Wernisaż: 5 maja 2015 roku, godzina 20.30
Koncert upamiętniający Güntera Grassa: 5 maja 2015 roku, godzina 19.00 (Centrum św. Jana)
Gdańska Galeria Güntera Grassa
Gdańsk

Dodaj komentarz