• 2015-05-14

Miesiąc Fotografii w Krakowie 2015

Od 14 maja do 14 czerwca 2015 roku | Kraków

Miesiąc Fotografii w Krakowie jest czołowym europejskim festiwalem fotograficznym i jednym z największych cyklicznych wydarzeń poświęconych sztukom wizualnym w Polsce. Motywem przewodnim 13. edycji festiwalu będzie konflikt. Kurator programu głównego, Wojciech Nowicki, zaprosił do Krakowa zarówno legendy światowej fotografii, jak i wschodzące gwiazdy sztuki współczesnej. Równie interesująco zapowiada się Sekcja ShowOFF, w ramach której prezentowane są projekty młodych twórców, wyłonione w drodze otwartego konkursu. Ważnym elementem programu festiwalu jest także kolejna edycja Przeglądu Portfolio i związanej z nim nagrody Griffin Art Space.

Joanna Piotrowska, „Frowst 2” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Joanna Piotrowska, „Frowst 2” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Program główny: konflikt
Tematem Programu głównego Miesiąca Fotografii w Krakowie 2015 jest konflikt, a jego kuratorem Wojciech Nowicki, uznany krytyk, kolekcjoner, pisarz i fotograf. W programie znajdą się wystawy klasyków światowej fotografii, Josefa Koudelki i Sophie Ristelhueber, a także wystawy o charakterze artystyczno-dokumentalnym (jak cykl Zhanga Dali, poświęcony cenzurze fotografii w maoistowskich Chinach). Zaprezentowane zostaną także fotografie wielokrotnie nagradzanej Joanny Piotrowskiej (m.in. z cyklu Frowst), skupione na dwoistej, miłosno-nienawistnej bliskości, oraz zdjęcia Indrė Šerpytytė (1944–1991), która podejmuje w swoich pracach temat pamięci. Markus Schaden (dyrektor The PhotoBookMuseum w Kolonii) jest kuratorem wystawy o przedstawieniu konfliktów w albumach fotograficznych; Paweł Szypulski podejmuje temat płci i rasy w fotografii; Łukasz Gorczyca i Adam Mazur za pomocą albumów i książek opowiadają historię zawłaszczania (m.in. politycznego) narodowego symbolu, rzeki Wisły. Wreszcie Wojciech Nowicki – w roli kuratora jednej z wystaw – skupia się na momentach, w których fotografia nagle okazuje się bezradna: na przykładzie zdjęć dokumentalnych wskaże chwile, kiedy obiektyw zostaje skierowany w niewłaściwą stronę.

Program główny Miesiąca Fotografii w Krakowie 2015 to medytacja nad możliwościami i ograniczeniami medium wobec konfliktu, tematu, do którego dokumentowania – wydawać by się mogło – jest ono stworzone. A jednak nie zawsze: bo konflikt to nie tylko starcia zbrojne; konflikty rozgrywają się często tylko w czyjejś wyobraźni, składają się na nie trudne do uchwycenia gesty, nawet wspomnienia. Czy fotografia może w pełni udokumentować sytuacje konfliktowe, niezależnie od ich natury, bez wsparcia innego medium – słowa pisanego, dokumentacji filmowej? Czy da się opowiedzieć za pomocą fotografii o wydarzeniach z przeszłości? To tylko niektóre z pytań, jakie stawia kurator Programu głównego, Wojciech Nowicki.

Miesiąc Fotografii w Krakowie 2015, Pilar Rojo (źrodło: materiały prasowe organizatora)

Miesiąc Fotografii w Krakowie 2015, Pilar Rojo (źrodło: materiały prasowe organizatora)

Wystawy Programu głównego jak co roku odbywają się w najlepszych przestrzeniach ekspozycyjnych Krakowa, m.in. w Galerii Bunkier Sztuki, Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK, Muzeum Manggha i Muzeum Etnograficznym.

Sekcja ShowOFF
Drugą część programu Miesiąca Fotografii stanowi Sekcja ShowOFF, w ramach której zostaną zaprezentowane premierowe projekty młodych twórców wyłonionych w drodze otwartego konkursu. Nad ostatecznym kształtem wystaw pracują oni pod okiem uznanych specjalistów w dziedzinie sztuk wizualnych: Marty Kołakowskiej, kuratorki i właścicielki warszawskiej Galerii LETO, Michaela Ackermana, amerykańskiego fotografa, członka słynnej Agencji VU’, Igora Omuleckiego, fotografa i wykładowcy, oraz Martina Kollara, wielokrotnie nagradzanego artysty i filmowca. Grono kuratorskie uzupełnia Ania Nałęcka, wybitna polska projektantka związana z kolektywem Sputnik Photos, która wraz z jednym z laureatów Sekcji ShowOFF stworzy projekt książki fotograficznej.

Gabriel Orłowski, „Terytorium #1”, z cyklu „Hyper”, 2013 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Gabriel Orłowski, „Terytorium #1”, z cyklu „Hyper”, 2013 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Strony: 1 2

Dodaj komentarz