Noc Kultury 2015

6 i 7 czerwca 2015 roku | Warsztaty Kultury w Lublinie

Noc Kultury to setki kulturalnych wydarzeń realizowanych w jedną noc w przestrzeni Lublina. Festiwal inspiruje do odkrycia klimatu miasta, poprzez sztukę ożywia ulice, zaułki, miejsca nieznane i zapomniane, otwiera drzwi muzeów, teatrów i galerii, zachęcając do obcowania z kulturą i czerpania energii miasta. W tę jedną noc dzieją się rzeczy niezwykłe, artyści wchodzą w dialog z przestrzenią, mieszkańcami oraz sobą nawzajem, by stworzyć jedyne w swoim rodzaju dzieła.

Noc Kultury, fot. Marcin Butryn (źródło: materiały prasowe)

Noc Kultury, fot. Marcin Butryn (źródło: materiały prasowe)

Od dziewięciu lat mieszkańcy Lublina mają szansę uczestniczyć w niezwykłym wydarzeniu, jakim jest Noc Kultury. Zapoczątkowana jako okazja do zamanifestowania kultury miasta, impreza podczas swoich kolejnych odsłon zadziwiała niezmiennie wielością odcieni. Każda kolejna edycja sprawiała, że czuliśmy dumę z Lublina. Skumulowanie artystycznej energii w jeden wieczór potęguje radość odkrywania jego kulturalnych uroków.

Ubiegłoroczna decyzja o poszerzeniu trasy Nocy Kultury pozwoliła zagłębić się w zakątki mniej znane i rzadziej uczęszczane. Energia tej niezwykłej nocy sprawiła, że nabierały blasku. Kontynuujemy tę podróż przez wspaniałą tkankę miejską, po raz kolejny zanurzamy się w nią, by odkrywać jej uroki. Wierzymy, że charakter wydarzenia to najlepsza metoda na poznanie miasta z perspektywy jego mieszkańców. Po raz kolejny chcemy zobaczyć miasto ich oczami, dlatego powierzamy rolę organizatorów i twórców tak wielu lubelskim artystom, animatorom, grupom nieformalnym, organizacjom i instytucjom.

Zapoczątkowane dwa lata temu wyzwalanie Energii Miasta kontynuujemy również w tym roku. Szczególny nacisk kładziemy na działania o charakterze wizualnym. Obok wielkich obiektów pragniemy zobaczyć również drobne, niepozorne a dodające uroku instalacje i prace site-specific. Wierzymy, że również w nich tkwi olbrzymia siła. Energia wizualna zasili spragnionych estetycznych wrażeń i zachęci ich do intensywniejszych poszukiwań drobiazgów cieszących oko. W tę noc polemizujemy z klasykami, dlatego zuchwale ogłaszamy: Najważniejsze jest widoczne dla oczu!

Szersze otwarcie oczu nie oznacza zamknięcia się na inne obszary. Chcemy chłonąć kulturę wszystkimi zmysłami, słyszeć ją, dotykać, czuć ulotność wyjątkowych wydarzeń, smakować je i delektować się nimi. Pragniemy, aby wszyscy mogli przeżyć te magiczne, niezapomniane chwile.

Noc Kultury, fot. Karolina Drozdek (źródło: materiały prasowe)

Noc Kultury, fot. Karolina Drozdek (źródło: materiały prasowe)

TEATRALNA NOC KULTURY

Spektakl Quizoola

W Teatrze Starym zobaczymy wyprodukowany przez Forced Entertainment (Anglia) niepowtarzalny, improwizowany występ, w którym artyści przez sześć godzin nieustannie zadają pytania i udzielają na nie odpowiedzi. Filozoficzne, błahe, a często bardzo osobiste odpowiedzi aktorzy wymyślają na poczekaniu, a występ ewoluuje i niespodziewanie z intymnej rozmowy przemienia się w quiz, by na koniec przybrać kształt absurdalnego przesłuchania. Trzeba tam zajrzeć choćby na chwilę, organizatorzy przedstawienia zakładają płynną wymianę publiczności.

Osterwa Bezczelnie Improwizuje

Aktorzy Teatru Osterwy we wspólnym występie improwizowanym z aktorami Impro Teatr Bezczelny to gwarancja zwariowanej nocy. Na podstawie sugestii publiczności stworzą nowe światy, przełamią konwencje i zaskoczą humorem. Wszystko to bez reżysera, scenariusza, scenografii i przygotowanych wcześniej ról. Do aktywnego udziału w spektaklu zaproszeni zostaną również widzowie, którzy zechcą spróbować własnych sił w impro.

miasto movie analogowo – „Impro, noc i kasety wideo”

Co tym razem powie Scarlett O’Hara zamiast słynnego „Bo przecież jutro też jest dzień”? Jakimi słowami Obi Wan Kenobi pożegna Luke’a Skywalkera w miejsce kultowego „Niech Moc będzie z tobą”? Dowiemy się podczas „Impro, noc i kasety wideo”, kiedy aktorzy-improwizatorzy podkładać będą głos i tworzyć nowe zaskakujące dialogi do klasyki światowego kina, losowanej z puli tytułów przygotowanych na tegoroczną Noc Kultury.

W Noc Kultury nie tylko impro:

stadium_impresje 2…miejsca…chwile… – czyli taniec na skarpie

Na Podwalu tancerki z Grupy Tańca Współczesnego Politechniki Lubelskiej w reżyserii Anny Żak wpiszą fragmenty swoich spektakli tanecznych w nieoczywistą przestrzeń. Tym razem naturalną scenografią staną się mury zewnętrzne Bazyliki oo. Dominikanów, a sceną – stroma skarpa. Zobaczymy spektakl inspirowanym twórczością Magdaleny Abakanowicz. Każdy będzie mógł spróbować dotrzeć do swojej indywidualności i tożsamości. Otrzymamy chwilę na powrót do natury, by na nowo odnaleźć w sobie Człowieka.

Strony: 1 2 3

Dodaj komentarz