• 2015-05-20

Tomasz Mróz. Défaitisme

Od 21 maja do 21 czerwca 2015 roku | Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu

Défaitisme będzie wystawą o „tworzeniu” – starciu artysty z ramami instytucjonalnej prezentacji sztuki (skostniałym schematem organizacyjnym), zmaganiu z warsztatem i materiałem (a jednocześnie fascynacji nimi), z drażniącym „sensem” na końcu języka, który umyka i nie daje się wypowiedzieć (a przy tym z dotkliwie ograniczonymi możliwościami międzyludzkiej komunikacji), w końcu o walce – i braku wiary w jej sukces – w obronie bezkompromisowej realizacji artystycznych zamierzeń (a tym samym walce z wymaganiami „od siebie” i konfrontacją z oczekiwaniami „po tobie”).

Tomasz Mróz „Défaitisme ” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tomasz Mróz „Défaitisme ” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Będzie to także wystawa o miłości do sztuki – asymilowaniu i poświęceniu się jej, a zarazem o wstręcie do sztuki – „stanie alarmowym i wyjątkowym, ostrym kryzysie” w obliczu tego, czego asymilować się nie chce, co chce się raczej zwymiotować.

Tomasz Mróz od początku swojej działalności rozwija własny – bardzo specyficzny – styl i sposób myślenia, z dala od mód intelektualnych konstruuje groteskowy świat, przywodzący na myśl smutne – choć pełne czarnego humoru – bajki dla dorosłych. Postaci jego „bestiarium” – zdeformowani ludzie, przeskalowane zwierzęta i zmutowane ofiary cywilizacji i popkultury, opowiadają o lękach, pragnieniach, uwodzicielskich ideologiach i artystycznych mitach.

Tomasz Mróz – urodził się w Opolu w 1979 roku. Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Poznaniu – dyplom łączony w zakresie grafiki i intermediów. Jest twórcą silikonowych rzeźba i obiektów a także realizuje instalacje, instalacje dźwiękowe i wideo. Jest jednym z najoryginalniejszych rzeźbiarzy młodszego pokolenia.

Wybrane wystawy indywidualne:

  • 2014: Śpij spokojnie w kosmosie, żółw cię nie u…, Galeria Foksal, Warszawa;
  • 2013: Bóg się mamo nie pomylił, Gdańska Galeria Miejska, Gdańsk, 2011: E.Y.M / B.B, Galeria Platan, Budapeszt (HU);
  • 2010: Od życia do śmierci, retrospektywa, pchła szachrajka, Galeria Czarna, Warszawa;
  • 2008: Samozło III or kulka w łeb for myself, Galeria Arsenał , Białystok, OMMMMMM…, BWA Zielona Góra, Historie anormalne, Galeria Kont, Lublin;
  • 2007: Mordo ty moja, CSW Zamek Ujazdowski, Warszawa, Objawienie, Galeria ON, Poznań, Revelations, ARTPOL, Kraków.
Tomasz Mróz „Śpij spokojnie w kosmosie żółw cię nie u…”, fot. Bartosz Górka (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tomasz Mróz „Śpij spokojnie w kosmosie żółw cię nie u…”, fot. Bartosz Górka (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tomasz Mróz, Défaitisme
Kurator: Łukasz Kropiowski
Wernisaż: 21 maja 2015 roku, godz. 18.00
Wystawa czynna od 21 maja do 21 czerwca 2015 roku
Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu

Dodaj komentarz