• 2015-06-24

Program literacki 25. Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie

Od 25 czerwca do 2 lipca 2015 roku | Krakowskie Biuro Festiwalowe

Filip Springer, Marcin Wicha, Wojciech Bonowicz i Dominika Słowik, warsztaty kreatywnego pisania i literacki spacer po Kazimierzu – po raz pierwszy w historii na uczestników Festiwalu Kultury Żydowskiej czeka tak szeroki i różnorodny program literackich wydarzeń. Na miłośników literatury czeka również wypełniona książkami czytelnia festiwalowa oraz specjalna edycja interaktywnego projektu Kody Miasta, która przybliży najważniejsze miejsca i postaci literackiego dziedzictwa Kazimierza.

Dominika Słowik, fot. Wojciech Karliński (źródło: materiały prasowe)

Dominika Słowik, fot. Wojciech Karliński (źródło: materiały prasowe)

Program Literacki

Na uczestników Festiwalu czeka mnóstwo literackich atrakcji. Wielbicieli literatury organizatorzy zapraszają na spotkania z najciekawszymi i najgłośniejszymi polskimi pisarzami na czele z Filipem Springerem, Marcinem Wichą, Wojciechem Bonowiczem czy autorką jednego z najgłośniejszych tegorocznych debiutów literackich – Dominiką Słowik. W programie zajęć dla dzieci znajdzie się czytanie i wspólne rysowanie, a także poszukiwanie pewnej zagubionej psinki. Seniorzy w trakcie specjalnie dla nich przygotowanych warsztatów dowiedzą się, jak rozpocząć swoją przygodę z pisaniem, poznając tajniki konstruowania dobrego tekstu. Literacki Kazimierz odkryje swoje tajemnice podczas specjalnego spaceru, w czasie którego zajrzymy do literackich zakamarków dzielnicy, dowiemy się, co czytali jej mieszkańcy, gdzie wypożyczali książki i jakie piosenki nucili. Nie zabraknie odniesień do współczesnego obrazu dzielnicy – zagłębia knajpianego i miejsca akcji popularnych kryminałów.

Program spotkań jest realizowany we współpracy z Wydawnictwem Literackim, Wydawnictwem Znak, Znak Emotikon, Karakter oraz Willą Decjusza.

Kody Miasta

W trakcie Festiwalu zainaugurowana zostanie specjalna, poświęcona Kazimierzowi odsłona projektu Kody Miasta, w ramach której zaprezentowanych będzie 20 ciekawych miejsc i postaci związanych z literacką i historyczną tożsamością dzielnicy, takich jak m.in. Rabin Mojżesz Isserles zwany Remu – najsłynniejszy żydowski uczony z Polski, Miriam Akavia – izraelsko-krakowska pisarka, tłumaczka, była przewodnicząca Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Izraelskiej czy profesor Julian Aleksandrowicz – lekarz, filozof medycyny, wielki humanista, inspirator i pionier wielu kierunków badawczych.

Czytelnia FKŻ i Kwartał FKŻ

Przez cały czas trwania Festiwalu na widzów będzie czekała specjalna czytelnia, którą wypełni blisko 700 książek przekazanych przez wydawców z całego kraju – partnerów przedsięwzięcia, bez których realizacja projektu na taką skalę byłaby niemożliwa. Zarówno czytelnia festiwalowa, jak i sam program literacki będą w całości realizowane w przestrzeni Kwartału FKŻ, która będzie w tym roku sercem całego festiwalu.

Kwartał FKŻ to zbudowane na czas festiwalu minimiasteczko tuż obok Starej Synagogi, które stanie się otwartą dla mieszkańców i gości przestrzenią, pełniącą funkcje placu zabaw, czytelni, kawiarni, miejsca warsztatów i spotkań z literaturą, tańcem, architekturą oraz miejscem spotkań współczesnych i dawnych mieszkańców Kazimierza. W Kwartale FKŻ można będzie poczytać książki, własnoręcznie zrobić sobie koszulkę ze specjalnie zaprojektowanym logo, nauczyć się tańczyć hip-hop, porozmawiać ze znanymi i cenionymi pisarzami, wypić kawę z findżana, zagrać w ping-ponga czy matkota, spędzić czas przy dźwiękach dobrej muzyki i… dużo więcej.

Katarzyna Kubisiowska, fot. Ala Gubała (źródło: materiały prasowe)

Katarzyna Kubisiowska, fot. Ala Gubała (źródło: materiały prasowe)

PROGRAM WYDARZEŃ LITERACKICH

Nasze małe ojczyzny. Warsztaty literackie dla seniorów
Czwartek, 25 czerwca, godz. 18.00
Prowadzenie: Katarzyna Kubisiowska

„SAGA – warsztaty kreatywności” to propozycja dla osób powyżej 55 roku życia zainteresowanych literaturą. Podczas zajęć dowiedzą się, jak rozpocząć własną przygodę z pisaniem, a także poznają najważniejsze techniki prowadzenia narracji, opisu wydarzeń i budowania fabuły. Warsztaty zorganizowane we współpracy ze Stowarzyszeniem Willa Decjusza.

Liczba miejsc ograniczona
Bezpłatne wejściówki do odbioru w kasie FKŻ przy ulicy Jakuba obok Cheder Cafe.

Mieszkać w mieście? Uwarunkowania i konsekwencje gentryfikacji. Spotkanie z Filipem Springerem
Piątek, 26 czerwca, godz. 18.00
Prowadzenie: Dorota Leśniak-Rychlak

Do jakiego stopnia należy ingerować w procesy społeczne zachodzące w miastach? Jak potrzeba zapanowania nad wizualnym i urbanistycznym chaosem może przerodzić się w gentryfikujący „ładnizm”? Czy walka o estetykę nie przeczy batalii o zróżnicowane społecznie i funkcjonalnie miasta? Na te pytania w samym sercu Kazimierza, jednego z pierwszych w Polsce przykładów zjawiska gentryfikacji, postara się znaleźć odpowiedź Filip Springer, bez wątpienia najciekawszy reporter polskiego krajobrazu.

Spotkanie zorganizowane we współpracy z Wydawnictwem Karakter.

Filip Springer, fot. z archiwum Filipa Springera (źródło: materiały prasowe)

Filip Springer, fot. z archiwum Filipa Springera (źródło: materiały prasowe)

I malusieńka psinka. Warsztaty plastyczne dla dzieci
Sobota, 27 czerwca, godz. 18.00
Prowadzenie: Marta Tymowska i Marcin Wicha

Marta Tymowska i Marcin Wicha zapraszają na warsztaty plastyczne inspirowane wierszami Samuela Marszaka. W programie: głośne czytanie, wspólne rysowanie, ogólne zamieszanie. Uczestnicy będą też szukać pewnej malusieńkiej psinki. Samuel Marszak (1887–1964) był rosyjskim pisarzem, tłumaczem, wydawcą i autorem wierszy dla dzieci. Na polski jego utwory tłumaczyli m.in. Władysław Broniewski, Janusz Minkiewicz i Wiktor Woroszylski.

Warsztaty przeznaczone dla dzieci od lat 5 do…

Spotkanie zorganizowane we współpracy z Wydawnictwem Znak Emotiokon.
Liczba miejsc ograniczona.
Bezpłatne wejściówki do odbioru w kasie FKŻ przy ulicy Jakuba obok Cheder Cafe.

Strony: 1 2

Dodaj komentarz