25. Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie

Od 25 czerwca do 5 lipca 2015 roku | Stowarzyszenie Festiwal Kultury Żydowskiej

Jako że Kraków jubileuszami stoi, w tym roku świętujemy 25. edycję Festiwalu Kultury Żydowskiej – jednego z najważniejszych wydarzeń kulturalnych Krakowa i Polski, a zarazem jednego z najbardziej znanych i cenionych za granicą polskich wydarzeń kulturalnych. Festiwal Kultury Żydowskiej to nie tylko zbiór poszczególnych edycji, ale też wieloletni proces, który z historii wychodzi w przyszłość. Dlatego też organizatorzy nie oglądają się za bardzo na minione 24 edycje, lecz patrzą na kolejne.

25. Festiwal Kultury Żydowskiej (źródło: materiały prasowe)

25. Festiwal Kultury Żydowskiej (źródło: materiały prasowe)

Przestawiamy kropkę i zamiast 25. FKŻ mamy .25 FKŻ! Czyli jedną czwartą, kwartę, kwartał, czyli – dzielnicę żydowską!

I tak oto głównym motywem tegorocznej jubileuszowej edycji będzie dzielnica żydowska – fenomen, z którego zrodził się festiwal, który festiwal pomógł odtworzyć i który wciąż i na nowo kształtuje.

Dlatego też sercem tegorocznego festiwalu będzie Kwartał FKŻ – specjalnie na czas festiwalu zbudowane mini-miasteczko koło Starej Synagogi, które stanie się otwartą dla mieszkańców i gości przestrzenią pełniącą funkcje placu zabaw, czytelni, kawiarni, miejsca warsztatów i spotkań z literaturą, tańcem, architekturą i miejscem spotkań współczesnych i dawnych mieszkańców Kazimierza. Organizatorzy stworzą potrzebną na Kazimierzu przestrzeń wspólnego przebywania dla jego mieszkańców. W czasach, kiedy każdy skrawek dzielnicy jest zamieniany w inwestycje służące turystom, FKŻ stworzy miejsce dla jego mieszkańców, gdzie będą mogli lepiej się poznać i wzmocnić swoje więzy z dzielnicą.

25. Festiwal Kultury Żydowskiej (źródło: materiały prasowe)

25. Festiwal Kultury Żydowskiej (źródło: materiały prasowe)

W Kwartale FKŻ można będzie poczytać książki, własnoręcznie zrobić sobie koszulkę ze specjalnie zaprojektowanym logo, nauczyć się tańczyć hip-hop, porozmawiać ze znanymi i cenionymi pisarzami, wypić kawę z findżana, zagrać w ping-ponga czy matkota, spędzić czas przy dźwiękach dobrej muzyki.

Wykładowcy z całego świata pokażą, jak różnorodne były i są dzielnice żydowskie – od Jerozolimy, poprzez Casablancę, Tunis, Wenecję, Budapeszt, Lwów, Kraków, aż po Lower East Side. Dodatkowo do dzielnic żydowskich krajów Maghrebu organizatorzy zaproszą też w serii słuchowisk.

25. Festiwal Kultury Żydowskiej (źródło: materiały prasowe)

25. Festiwal Kultury Żydowskiej (źródło: materiały prasowe)

Pokażemy Wam też Kazimierz, jaki mało kto już pamięta. Ale tym razem nie będą to po raz kolejny przedwojenne zdjęcia dzielnicy żydowskiej Krakowa. Będzie to Kaźmirz lat powojennych, widziany oczyma dwójki artystów – Suzanne Guzei-Tachner i Eugeniusza Wilczyka. Wystawa pokazana będzie w mieszkaniu w kamienicy rodziny Bosaków przy ulicy Sebastiana.

Jubileuszowy charakter FKŻ będzie najbardziej chyba widoczny w części muzycznej festiwalu – będzie ona połączeniem brzmień, które kształtują dzień dzisiejszy muzyki żydowskiej i tych projektów muzycznych, które w ciągu 24 .edycji były kamieniami milowymi w rozwoju FKŻ. Na scenie w synagodze Tempel wystąpią zespoły z dużym już stażem i ci, którzy dopiero co rozpoczęli karierę. Wspomnienia z przeszłości FKŻ na pewno powrócą podczas koncertów The Klezmatics, La Mar Enfortuna, Shlomo Bara & Habrera Hativeet, Leopolda Kozłowskiego, czy Kantora Benziona Millera i Davida Krakauera. Współczesne brzmienie muzyki żydowskiej i FKŻ poznacie na koncertach Kutiman Orchestra, Shai Tsabari Future Orchestra & Ahuva Ozeri, Alte Zachen, czy też – grających na offowych scenach festiwalu w Cheder Cafe, w Kwartale FKŻ – młodych izraelskich zespołów i DJ-ów: Garden City Movement, Ori Alboher, Lola Marsh czy też Bemet, ale też polskich DJ-ów z OFF Radio Kraków oraz znanej krakowskiej formacji MLDVa. Nie zabraknie też kultowej już imprezy na Barce, którą zagrają najlepsi DJe z telawiwskiego Tederu. Koncerty w synagodze Tempel rozpoczniemy tradycyjnym Koncertem Kantorów, który również połączy znanych i nowych artystów.

25. Festiwal Kultury Żydowskiej (źródło: materiały prasowe)

25. Festiwal Kultury Żydowskiej (źródło: materiały prasowe)

Strony: 1 2

Dodaj komentarz