• 2015-06-25

Jonas Gasiūnas. Malarstwo

Od 26 czerwca do 30 sierpnia 2015 roku | CSW Znaki Czasu w Toruniu

Na wystawie zostanie zaprezentowanych kilkanaście wielkoformatowych obrazów autorstwa Jonasa Gasiūnasa, współczesnego litewskiego artysty. Gasiūnas pracuje w unikalnej technice, wykonując rysunki na płótnach o powierzchni kilkunastu metrów kwadratowych za pomocą sadzy z płomienia świecy. Jego autorska technika jest połączeniem malarstwa, rysunku i pisma, stanowi też silne nawiązanie do współczesnego graffiti, a także neolitycznych malowideł naskalnych.

Jonas Gasiūnas, „Three lamps in an interior and blind Red Riding Hood” (źródło: materiały prasowe)

Jonas Gasiūnas, „Three lamps in an interior and blind Red Riding Hood” (źródło: materiały prasowe)

Jonas Gasiūnas urodził się w 1954 na Syberii w rodzinie litewskich zesłańców. Do kraju cała rodzina wróciła dopiero w 1960. Pomimo licznych szykan, jakie dotykały Gasiūnasów w Litewskiej SRR, Jonas ukończył liceum plastyczne i malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Wilnie. Dziś jest profesorem tej uczelni i dziekanem Wydziału Malarstwa, laureatem Litewskiej Nagrody Państwowej w dziedzinie sztuki i wielu innych wyróżnień. Na Litwie jest artystą znanym i uznanym.

Zadebiutował na przełomie lat 80. i 90. XX wieku jako neoekspresjonista. Jego obrazy z tego okresu są przykładem dialogu młodego malarza z tradycją ekspresjonizmu litewskiego, ale przede wszystkim nawiązują do transawangardy zachodnioeuropejskiej. Był litewskim „nowym dzikim”. W 1998 rozpoczął pracę przy użyciu całkowicie oryginalnej techniki. Za pomocą sadzy z płomienia świecy wykonuje wielkoformatowe rysunki na płótnie, na bazie akrylowej podmalówki. Dzięki temu malowidło zyskuje kilka planów i tym samym przestrzenność, trudną do osiągnięcia innymi środkami. Ta specyficzna technika jest połączeniem malarstwa, rysunku i pisma, stanowi też silne nawiązanie do współczesnego graffiti, ale także neolitycznych malowideł naskalnych.

Jonas Gasiūnas, „Room in Jesuit hotel” (źródło: materiały prasowe)

Jonas Gasiūnas, „Room in Jesuit hotel” (źródło: materiały prasowe)

Obrazy Gasiūnasa robią wrażenie dzieł mistycznych, ezoterycznych. Podkreśla to nie tylko ich ulotna, nietrwała, zdawałoby się, forma, nierzadko niesamowita tematyka oraz poetyckie, wieloznaczne tytuły. Mają strukturę wiersza:

W mojej głowie – mówił artysta – rodzi się wiele metafor, gdy przygotowuję się do malowania obrazu. To metafory historyczne, kulturowe, czasem literackie czy filmowe, ale wszystkie one układają się w obrazie tak jak wiersz. To nigdy nie jest wykład o logicznej, zwartej narracyjnie formie. Obraz ma wielopłaszczyznową strukturę wiersza.

Autor: Jonas Gasiūnas (źródło: materiały prasowe)

Autor: Jonas Gasiūnas (źródło: materiały prasowe)

W pierwszym okresie swojego malowania płomieniem Gasiūnas tworzył prace niemal monochromatyczne, co wynikało z chęci uwydatnienia swoistości techniki i zerwania z „dzikim”, bardzo kolorowym stylem. W ostatnich latach dokonał się jednak przełom. Artysta odstąpił od minimalistycznej redukcji koloru swoich prac, by rozbudować właśnie ich warstwę barwną. To efekt pewnego przesilenia: jego malarskie historie zbytnio zbliżyły się do rysunku, „spłaszczyły się”, narzucając skojarzenia z komiksem i rysunkową animacją. Najwyraźniej artysta uznał to za wyeksploatowany już kierunek rozwoju. Powiedział ostatnio:

Na starość, jako profesor, zostałem kolorystą, jak każdy porządny malarz wileński.

Zdecydowana większość prac prezentowanych na wystawie powstała specjalnie z myślą o tej ekspozycji. To prace najnowsze, reprezentujące nowy etap w twórczości artysty.

Krzysztof Stanisławski

Jonas Gasiūnas, „Her love to a cosmonaut didn't seem hopeless” (źródło: materiały prasowe)

Jonas Gasiūnas, „Her love to a cosmonaut didn't seem hopeless” (źródło: materiały prasowe)

Wystawa powstała przy współpracy z Galerią Meno Parkas w Kownie.

Jonas Gasiūnas | Malarstwo. Raz już tak było. Obsesje – retrospektywa
Otwarcie: 26 czerwca 2015 roku, godz. 19.00
Wystawa czynna do 30 sierpnia 2015 roku
Kurator: Krzysztof Stanisławski
CSW Znaki Czasu w Toruniu

Dodaj komentarz