• 2015-06-17

Vatzlav, reż. Michał Kmiecik

19 czerwca 2015 roku | Teatr Nowy im. K. Dejmka w Łodzi

Trzydzieści sześć lat po prapremierze w reżyserii Kazimierza Dejmka Vatzlav wraca na scenę Teatru Nowego, tym razem z muzyką graną na żywo przez Roberta Piernikowskiego, artystę tworzącego na styku hip-hopu i muzyki elektronicznej. Vatzlav to spektakl o szukaniu szczęścia, nawet za wszelką cenę, o ideałach złożonych na ołtarzu chciwości i egoizmu.

„Vatzlav”, fot. Janusz Szymański (źródło: materiały prasowe)

„Vatzlav”, fot. Janusz Szymański (źródło: materiały prasowe)

Przy bliżej nieokreślonym brzegu rozbija się statek niewolników. Jedynym ocalałym jest Vatzlav, który decyduje się wziąć sprawy w swoje ręce i zawalczyć o życie. Czy uda mu się wykorzystać okazję? Jaką cenę przyjdzie mu za to zapłacić?

Sławomir Mrożek bezlitośnie rozprawia się z ideałami oświecenia i rewolucji francuskiej –  fundamentami nowoczesnej demokracji. Autor sprawdza, na czym polega mit kapitalistycznego self-made mana, którym tak zachłysnęliśmy się w latach 90. Dramat Mrożka sprzed ponad pięćdziesięciu lat okazuje się być zadziwiająco współczesny, niezwykle trafnie i humorystycznie opowiada o naszym tu i teraz.

„Vatzlav”, fot. Janusz Szymański (źródło: materiały prasowe)

„Vatzlav”, fot. Janusz Szymański (źródło: materiały prasowe)

Pisany latem 1968 roku – i przypuszczalnie ukończony dopiero pod koniec sierpnia po radzieckiej inwazji na Czechosłowację – Vatzlav jest pierwszym dramatem Mrożka, który wystawiono […] dopiero po dziewięciu latach w Polsce. Prapremiera odbyła się 21 kwietnia 1979 roku w Teatrze Nowym w Łodzi. Przedstawienie reżyserował Kazimierz Dejmek. […] Dramat Mrożka objął częściowy zakaz cenzury, która wyraziła zgodę tylko na jedną inscenizację. Kiedy Dejmek został dyrektorem Teatru Polskiego w Warszawie, wznowił swoje przedstawienie w kwietniu 1982 roku. Choć grali inni aktorzy, dekoracje pozostały te same. Ubiegając się o społeczne poparcie, wojskowy rząd pozwolił wówczas na wystawianie wszystkich dramatów Mrożka (z wyjątkiem Ambasadora). [Daniel C. Gerould, Vatzlav: Mrożek i wiek XVIII, przełożyła Małgorzata Sugiera, „Dialog” 11/ 1991].

Michał Kmiecik – ur. 12 września 1992 roku. Dramatopisarz i reżyser teatralny. Debiutował w 2012 roku spektaklem „Kto zabił Alonę Iwanowną?” w Teatrze Dramatycznym w Warszawie. Pracował w Teatrze Dramatycznym w Warszawie, Teatrze Polskim we Wrocławiu, Teatrze Dramatycznym w Wałbrzychu, Narodowym Starym Teatrze w Krakowie. W ramach rezydencji artystycznej Nedrama 2014 w Teatrze Replika w Sofii wyreżyserował performance „Atlas Sofia”.

W Teatrze Nowym im. Kazimierza Dejmka w Łodzi wspólnie z Joanną Krakowską i Michałem Januszańcem zrealizował projekt „Sztuka jest największą radością jaką człowiek daje samemu sobie cz. 1 i 2” w ramach projektu „Socrealizm i awangarda. W 65 lat po powstaniu Teatru Nowego” w roku 2014.

Felietonista „Tygodnika Wrocław”, dodatku do wrocławskiej „Gazety Wyborczej”. Publikował w „Dialogu”, „Krytyce Politycznej”, „Notatniku Teatralnym”, na e-teatrze i w lokalnej prasie.

Laureat nagrody głównej i nagrody publiczności za tekst „Śmierć pracownika” w konkursie Metafory Rzeczywistości 2011 (premiera 15.12.2011, reż. Iwo Vedral, Teatr Polski w Poznaniu) i nagrody głównej w IV edycji konkursu Komediopisanie za tekst „Nam nie jest wszystko jedno”, organizowany przez Teatr Powszechny w Łodzi. Półfinalista IV edycji Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej (dramat „Wesele”).

„Vatzlav”, fot. Janusz Szymański (źródło: materiały prasowe)

„Vatzlav”, fot. Janusz Szymański (źródło: materiały prasowe)

Reżyseria, scenografia, światła: Michał Kmiecik
Muzyka: Robert Piernikowski
Kostiumy: Julia Kosmynka
Video: Michał Januszaniec
Inspicjent: Hanna Molenda

Obsada:

  • Nietoperz  – Wojciech Bartoszek
  • Nietoperzowa – Malwina Irek
  • Vatzlav – Gracjan Kielar
  • Maciej Przepiórka – Marek Lipski
  • Józio – Konrad Michalak
  • Vatzlav I – Robert Piernikowski (gościnnie)
  • Barbar – Bartosz Turzyński

Spektakl Vatzlav, reż. Michał Kmiecik
Premiera: 19 czerwca 2015 roku
Teatr Nowy im. K. Dejmka w Łodzi

Dodaj komentarz