• 2015-06-18

Prezentacje Form Muzyczno-Teatralnych Dźwięki słów

Od 20 do 23 czerwca 2015 roku | Centrum Kultury w Lublinie

Maja Kleszcz, artystka eksperymentatorka, w swoich projektach wykorzystuje rozmaite techniki wokalne i elementy teatru. Karolina Cicha, kompozytorka, wokalistka i multiinstrumentalistka – rozpoznawalna dzięki oryginalnej technice gry na kilku instrumentach jednocześnie. Halla Nordfjörd pochodzi z Islandii, gra i śpiewa proste, piękne piosenki na gitarę i wokal. To tylko nieliczni artyści i jedynie część atrakcji drugiej edycji „Dźwięków słów”.

Prezentacje Form Muzyczno-Teatralnych „Dźwięki słów” (źródło: materiały prasowe)

Prezentacje Form Muzyczno-Teatralnych „Dźwięki słów” (źródło: materiały prasowe)

Prezentacje Form Muzyczno-Teatralnych „Dźwięki słów” to inicjatywa, która powstała w ramach Lubelskiego Salonu Artystycznego działającego w Centrum Kultury w Lublinie.  Na program festiwalu składają się recitale, głównie aktorskie i spektakle muzyczne. Prezentowane są arcydzieła sceniczne, łączące osobliwe treści z muzyką, utwory słowno-muzyczne, w których istotna jest aktorska interpretacja tekstu wraz z ekspresją środków muzycznych.

Program główny w 4 ścianach:

Maja Kleszcz & incarNations / „Dbaj o miłość”
20 czerwca 2015 roku

Maja Kleszcz to artystka – eksperymentatorka, w swoich projektach wykorzystuje rozmaite techniki wokalne i elementy teatru. Jest zdobywczynią wielu nagród oraz wyróżnień. Dawniej znana z Kapeli ze Wsi Warszawa, obecnie natomiast współtworzy projekt IncarNations. Współpracowała z wieloma artystami z kraju oraz Ukrainy, Senegalu, Gambii, Norwegii, Iranu, Szwecji. Od dziecka nasiąkała dźwiękami z najwyższej półki. Blues, jazz, reggae starannie wyselekcjonowane, najlepsze tradycje muzyki „czarnej” stanowiły jej codzienność. Ten rodzaj filozofii śpiewu, charakterystyczny dla nieskrępowanych, szczerych wypowiedzi ukształtował jej wrażliwość wokalną.

Podczas koncertu w Lublinie Maja Kleszcz i incarNations zaprezentują repertuar, na który złożą się wybrane utwory z obu wydanych albumów – Radio Retro i Odeon.

Karolina Cicha / „Karolina Cicha trio”
20 czerwca 2015 roku

Karolina Cicha jest kompozytorką, wokalistką i multiinstrumentalistką – rozpoznawalną dzięki oryginalnej technice gry na kilku instrumentach jednocześnie. Jej droga twórcza rozpoczęła się od koncertowania solowego. W 2009 roku Karolina Cicha założyła zespół i zaczęła swą przygodę z muzyką rockową: Znalazła się na płcie „Gajcy!” wydanej przez Muzeum Powstania Warszawskiego. Do tej pory wydała już 4 płyty: „WAWA2010.PL” (2010) – gdzie zaśpiewała u boku czołowych twórców polskiej muzyki alternatywnej; „Do ludożerców” (2010) – gdzie skomponowała muzykę do tekstów Tadeusza Różewicza i gdzie sformułowała definicję rocka eklektycznego, „Miękkie maszyny” (2012) – gdzie oprócz autorskiej muzyki, wypowiedziała się również w tekstach, a także „Wieloma językami/ 9 Languages” (2013) – gdzie zajęła się muzyką etniczną i zaśpiewała w 9 językach mniejszości etnicznych.

W latach 2007–2009 była odtwórczynią tytułowych muzycznych ról Ifigenii i Elektry w offowym teatrze „Gardzienice”. Spektakle teatru oparte były na muzyce antycznej.

Prezentacje Form Muzyczno-Teatralnych „Dźwięki słów”, fot. P. Sokołowski (źródło: materiały prasowe)

Prezentacje Form Muzyczno-Teatralnych „Dźwięki słów”, fot. P. Sokołowski (źródło: materiały prasowe)

„Cygan w Polskim. Życie jest piosenką”/ Teatr Polski w Warszawie
21 czerwca 2015 roku

Reżyseria: Jacek Cygan
Występują: Jacek Cygan, Andrzej Seweryn, Joanna Trzepiecińska, Natalia Sikora, Lidia Sadowa, Szymon Kuśmider, oraz zespół Kameleon Quintet

„Życie jest piosenką” to koncert, podczas którego aktorzy Teatru Polskiego – jak mówi Jacek Cygan – śpiewają znane już nam piosenki, dając im swoje twarze, a także nowe utwory, ofiarowując im swoje dusze. Koncert piosenek Jacka Cygana przynosi niezwykle wykonania i zaskakujące interpretacje, odbijając zarazem 40 lat przemian, jakie dokonały się w Polsce i w nas samych.

Mirosław Czyżykiewicz / „Muzyka wieczorem”
21 czerwca 2015 roku

„Muzyka wieczorem” powstała w związku z 35. rocznicą śmierci Jarosława Iwaszkiewicza, jednego z najbardziej cenionych polskich poetów XX wieku.

Kompozytorem muzyki do słów poety, pochodzących z pośmiertnie wydanego tomu poezji jest Adam Opatowicz. Artystą, który w nietuzinkowy, bardzo nastrojowy i piękny sposób oddał klimat ostatnich słów poety jest Mirosław Czyżykiewicz – wrażliwy kompozytor, poeta, pieśniarz, gitarzysta i malarz. Mirosław Czyżykiewicz to artysta kultowy w kręgach piosenki literackiej. Wyróżnia go charakterystyczny głos i niezwykle emocjonalny sposób interpretacji poetyckiego słowa, przechodzący niekiedy w krzyk, przejmujący szept, czy melorecytację. Czyżykiewicz od lat ma swoją wierną widownię, która podróżuje z nim po całej Polsce, by uczestniczyć w jego koncertach.

Album „Muzyka wieczorem” wyróżnia się wysokim poziomem artystycznym, zarówno – pod względem warstwy słownej, kompozycji, jak i wykonania. Ogromnym walorem projektu jest połączenie ponadczasowości utworów poetyckich Jarosława Iwaszkiewicza i elektryzującego głosu jednego z najbardziej uznanych polskich pieśniarzy.

Prezentacje Form Muzyczno-Teatralnych „Dźwięki słów”, fot. Marta Ankiersztejn (źródło: materiały prasowe)

Prezentacje Form Muzyczno-Teatralnych „Dźwięki słów”, fot. Marta Ankiersztejn (źródło: materiały prasowe)

Strony: 1 2 3

Dodaj komentarz