• 2015-06-18

Prezentacje Form Muzyczno-Teatralnych Dźwięki słów

Od 20 do 23 czerwca 2015 roku | Centrum Kultury w Lublinie

„Konie narowiste”
22 czerwca 2015 roku

Scenariusz i reżyseria: Jerzy Satanowski
Aranżacje: Hadrian Filip Tabęcki
Udział biorą: Artur Żmijewski, Artur Barciś, Arkadiusz Brykalski, Mirosław Czyżykiewicz, Mariusz Kilian, Mirosław Baka oraz: Beata Lerach, Anna Ozner, Magdalena Piotrowska, Margita Śliwowska oraz Zespół Kameleon Septet

Spektakl muzyczny oparty na pieśniach i wierszach Włodzimierza Wysockiego jest próbą opowiedzenia skomplikowanej i obfitej w wydarzenia biografii największego barda rosyjskiego, poprzez jego piosenki. Realizatorzy postanowili rozłożyć ten bardzo osobisty materiał muzyczny na sześciu aktorów w celu jego większej uniwersalizacji. Powstał w ten sposób duchowy profil prawdziwego mężczyzny i buntownika jakim był Wysocki, ale też afirmacja pewnej postawy wobec życia.

Jacek Bończyk / „Resume z wątkiem kosmicznym”
22 czerwca 2015 roku

Jacek Bończyk to artysta wszechstronny: aktor, piosenkarz, autor tekstów piosenek, wokalista i gitarzysta formacji rockowej Bończyk/Krzywański, a także scenarzysta i reżyser spektakli muzycznych. Jest absolwentem wydziału aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie – Wydział Zamiejscowy we Wrocławiu. Chętnie sięga po teksty poetyckie i piosenki autorów francuskich. Bierze udział w wielu projektachartystycznych, muzycznych i teatralnych. Ma w swoim dorobku recitale tj. „Piosenki kilku Francuzów”, „Tango Kameleon”, „Następny”, „Recital na piano i bass”, oraz „Mój Staszewski”.

Prezentowany w Lublinie recital „Resume z wątkiem kosmicznym” jest swego rodzaju podsumowaniem drogi artystycznej oraz bogatego repertuaru, który Jacek Bończyk prezentuje publiczności od wielu lat. Projekt ten ukazuje szeroki wachlarz możliwości artysty we wszelkich możliwych odsłonach i smakach: z pogranicza tanga, piosenki francuskiej, poezji śpiewanej oraz piosenki autorskiej. Aktor świadomie sięgnął do utworów, które go ukształtowały i miały wpływ na jego styl. W najnowszym programie zaśpiewa teksty swoich mistrzów: W.Młynarskiego, St.Staszewskiego, G.Ciechowskiego oraz E.Stachury, a dopełni je własnymi utworami, które nadadzą recitalowi osobistego charakteru. Dzięki „Resume” dowiemy się, co Jacek sądzi o miłości, upływie czasu i odchodzeniu w przestrzeń. O kosmosie.

Prezentacje Form Muzyczno-Teatralnych „Dźwięki słów” (źródło: materiały prasowe)

Prezentacje Form Muzyczno-Teatralnych „Dźwięki słów” (źródło: materiały prasowe)

Exterminator. Komedia muzyczna według Kochanowa i okolic / Scena na Woli, Teatr Dramatyczny w Warszawie
23 czerwca 2015 roku

Czterech przyjaciół gra w zespole deathmetalowym „Exterminator”. Marzyli o karierze muzycznej i piszczących fankach, a skończyło się na próbach w garażu. Pewnego dnia pojawia się propozycja od miejscowego urzędnika i szansa na występy przed szerszą publicznością. Gdzie jest granica kompromisu? Co znaczy „upadek” dla kapeli z zasadami? W co gra urzędnik i jaki związek ma z tym Koło Gospodyń Wiejskich? Komedia dotyka problemu wyboru, przed którym coraz częściej stają młodzi ludzie. Wyboru między marzeniami a kompromisem, który wymusza rzeczywistość.

Iva Bittová z zespołem Cikori / „At Home”
23 czerwca 2015 roku

Czeska awangardowa skrzypaczka, wokalistka i kompozytorka. We wczesnych latach 80. zaczęła grać na skrzypcach i śpiewać. Jej unikatowy sposób śpiewu oraz technika gry przyniosły jej międzynarodową sławę. Nagrała kilkanaście płyt. Muzyka Bittovej stanowi połączenie rocka oraz muzyki ludowej Europy Wschodniej. W swojej grze na skrzypcach wykorzystuje różne techniki, m.in. uderzanie strun różnymi przedmiotami czy traktowanie skrzypiec jak banjo. Jej głos zmienia się od tradycyjnego śpiewu do krzyku, świergotu i jęków. W swoje występy angażuje całe ciało, wykorzystując zdolności aktorskie, zamienia je za każdym razem w odmienny performance. Podczas festiwalu „Dźwięki Słów”, Iva Bittova wykona utwory zarówno w języku angielskim, jak i czeskim.

Prezentacje Form Muzyczno-Teatralnych „Dźwięki słów” (źródło: materiały prasowe)

Prezentacje Form Muzyczno-Teatralnych „Dźwięki słów” (źródło: materiały prasowe)

SCENA OTWARTA

Jakub Pawlak z zespołem / „Sezon” (Łódź)
20 czerwca 2015 roku

Młody, ekspresyjny autor i wykonawca piosenki. W swojej twórczości łączy wiele gatunków muzycznych (folk, ska, rock, pop i inne) z nietuzinkowymi, wyszukanymi tekstami poetów, co nadaje jego występom unikalny, lecz niczym niezaburzony charakter, a w połączeniu z naturalną ekspresją artysty tworzy niezapomniane widowisko sceniczne. Jakub Pawlak to laureat kilkudziesięciu prestiżowych konkursów i festiwali piosenki w całej Polsce a od niedawna również w Niemczech. W 2013 r. zadebiutował na rynku muzycznym pierwszą profesjonalną płytą pt:  „Sezon”, na której znalazło się 10 utworów z muzyką Jakuba i tekstami polskich poetów takich jak Julian Tuwim, Czesław Miłosz, Rafał Wojaczek, Joanna Kulmowa czy Józef Baran.

Katarzyna Dendys-Kosecka / „Piaf” (Bielsko-Biała)
20 czerwca 2015 roku

Katarzyna Dendys-Kosecka jako studentka zadebiutowała rolą Polly Peachum w spektaklu „Opera za trzy grosze” w reżyserii Marcela Kochańczyka w Teatrze Muzycznym w Lublinie. Dyplom w gdyńskiej Szkole Aktorsko-Wokalnej obroniła w spektaklu „Hair”, w reżyserii Wojciecha Kościelniaka wcielając się w rolę buntowniczej Sheili. Na swoim koncie ma już liczne występy gościnne w Teatrze Muzycznym w Gdyni, Teatrze Muzycznym w Lublinie, Teatrze Dramatycznym w Koszalinie, a także w Teatrze Polskim w Bielsku – Białej.

Podczas festiwalu „Dźwięki Słów” zaprosi widzów na intymne spotkanie z wielką legendą, z jej chimerami i czarownymi piosenkami. „Piaf” to recital, który opowiada o głębokim smutku, rozdzierających tragediach, płomiennej miłości, rozkoszach zakochania i słodyczy romansu, a także niewyobrażalnym koszmarze istnienia dla sceny i na scenie.

Dodaj komentarz