• 2015-06-29

Władysław Skoczylas (1883–1934)

Od 3 lipca do 14 sierpnia 2015 roku | Galeria Salon Akademii w Warszawie

Wystawa jest pomyślana jako przegląd wszystkich dziedzin twórczości, jakimi zajmował się Władysław Skoczylas, a nie był to tylko drzeworyt. Pokazuje około 200 prac reprezentujących malarstwo olejne i akwarelowe, grafikę we wszystkich technikach, tkaniny, rysunki, grafikę użytkową, projekty polichromii, a także dokumenty i elementy warsztatu graficznego, takie jak klocki drzeworytnicze i płyty metalowe, narzędzia, szkicowniki itp. Wystawie towarzyszy też film prezentujący sylwetkę artysty.

Władysław Skoczylas, „Taniec zbójników I”, 1919, Muzeum ASP w Warszawie (źródło: materiały prasowe)

Władysław Skoczylas, „Taniec zbójników I”, 1919, Muzeum ASP w Warszawie (źródło: materiały prasowe)

Przypomnienie wybranych – i z konieczności nie tak licznych, jak by może należało – dzieł Władysława Skoczylasa powinno zwrócić uwagę publiczności i specjalistów na tę niezwykłą osobowość świata sztuki okresu dwudziestolecia. Władysław Skoczylas był znanym artystą, a także pedagogiem, działaczem, organizatorem, publicystą, wysokim urzędnikiem państwowym, słowem – prawdziwym człowiekiem-instytucją. Trudno to pokazać na wystawie, niemniej organizatorzy liczą na to, że stanie się ona katalizatorem dalszych inicjatyw i przedsięwzięć, których celem będzie pełne przywrócenie Skoczylasowi należnego miejsca w dziejach sztuki, życia artystycznego i myśli o sztuce II Rzeczypospolitej. Przede wszystkim zaś przypomni i postawi przed oczyma współczesnych bezcenny wzór postawy patrioty, człowieka czynu i zasad, działającego mimo, a czasem wbrew wszelkim przeszkodom – dla Polski, jak brzmiało hasło „Zetu”, z którego się wywodził.

Władysław Skoczylas – jeden z najpopularniejszych artystów II Rzeczypospolitej – nie miał w Warszawie wystawy od ponad dwudziestu lat. Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie spłaca wystawą i monograficznym katalogiem dług wobec swojego byłego profesora, twórcy katedry grafiki w latach 20. XX wieku.

Władysław Skoczylas, „Jutrzenka”, 1920, Muzeum ASP w Warszawie (źródło: materiały prasowe)

Władysław Skoczylas, „Jutrzenka”, 1920, Muzeum ASP w Warszawie (źródło: materiały prasowe)

Organizatorzy: Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie, Galeria Salon Akademii

Współorganizatorzy: Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka, Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym, Muzeum Narodowe w Warszawie

Władysław Skoczylas (1883–1934)
Kurator: Maryla Sitkowska
Wernisaż: 2 lipca 2015 roku, godz. 18.00
Wystawa czynna do 14 sierpnia 2015 roku
Galeria Salon Akademii w Warszawie

Dodaj komentarz