• 2015-07-28

19. Festiwal Szekspirowski w Gdańsku

Od 31 lipca do 9 sierpnia 2015 roku | Gdański Teatr Szekspirowski

W wakacyjnych planach koniecznie trzeba uwzględnić odwiedziny w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim. Od 31 lipca do 9 sierpnia odbędzie się tam międzynarodowy 19. Festiwal Szekspirowski. To jedyny tego typu festiwal w Polsce i jeden z największych na świecie, na który organizatorzy – Gdański Teatr Szekspirowski i Fundacja Theatrum Gedanense – co roku zapraszają najlepsze szekspirowskie spektakle z całego świata. Podczas 19. edycji festiwalu zobaczymy spektakle z Polski, Danii, Portugalii, Gruzji, Rumunii, Wielkiej Brytanii i Rosji, a wśród nich dzieła tak głośnych twórców jak Luk Perceval, László Bocsárdi czy Robert Sturua.

„Hamlet”, fot. Miklos Szabo (źródło: materiały prasowe)

„Hamlet”, fot. Miklos Szabo (źródło: materiały prasowe)

PROGRAM NURTU GŁÓWNEGO

Wielki John Barrymore – Teatr STU w Krakowie, reżyseria: Krzysztof Jasiński
31 lipca, godz. 18.00, Gdański Teatr Szekspirowski
John Barrymore to jeden z największych aktorów szekspirowskich XX wieku, jego kreacja Hamleta przeszła do historii jako nowatorska i perfekcyjna. Sybaryta i wielbiciel kobiet niestroniący od alkoholu. Hulaka i birbant, ale i dżentelmen w każdym calu. Wielki talent i bohater hollywoodzkich anegdot. Jerzy Trela, jeden z najwybitniejszych polskich aktorów współpracujący z największymi reżyserami polskiej sceny: Jerzym Jarockim, Jerzym Grzegorzewskim, Andrzejem Wajdą, Krystianem Lupą, tym razem wystąpi w mistrzowskiej kreacji tragikomicznej. Spektakl reżyseruje Krzysztof Jasiński, aktor, reżyser teatralnym i telewizyjnym, założycielem i dyrektorem Teatru STU w Krakowie.

Kto wyciągnie kartę wisielca, kto błazna? wg Juliusza Cezara W. Szekspira – Teatr Słowackiego w Krakowie, scenariusz, reżyseria i opracowanie muzyczne: Paweł Miśkiewicz
1 sierpnia, godz. 18.00, Teatr Wybrzeże
Doświadczenie Leara (w tej roli Jerzy Trela), króla/ojca oddającego zawczasu dzieciom koronę (w nadziei uniknięcia w ten sposób tragedii zbliżającej się nieuchronnie detronizacji) staje się początkiem dramatycznego eksperymentu psychologiczno-ewolucyjnego, który ostatecznie rujnuje wyobrażenia o trwałości więzi biologicznej rodziców i dzieci, rujnuje wiarę w możliwość bezkrwawej, ewolucyjnej zmiany pokoleń. Konfrontująca sprzeczne potrzeby i energie sytuacja zmiany pokoleniowej przemienia bliskich we wrogów, w gorszym wariancie – w oprawców. W tym ujęciu obłęd Leara to obłęd rozregulowanego świata, który nie daje pogodzić tych dwóch porządków: pierwotnej/biologicznej potrzeby ekspansji i kulturowych/społecznych powinności (a właściwie ograniczeń) względem innych aktorów rzeczywistości. Dla dodatkowego zuniwersalizowania tego doświadczenia Learowi w charakterze „drużyny” – ale i swoistej ławy przysięgłych – towarzyszyć będzie chór starych aktorów, którzy nie zagrali Leara na scenie, ale każdy z nich, chciał czy nie, musiał zagrać go w życiu.

The Tiger Lillies – koncert
1 sierpnia, godz. 21.00, Gdański Teatr Szekspirowski
Świat The Tiger Lillies jest mroczny, osobliwy, urozmaicony, z momentami głębokiego smutku, bezpardonowej prowokacji i ogromnego piękna. Ich muzyka jest mieszanką przedwojennego berlińskiego kabaretu, anarchicznej opery i cygańskich melodii, w której odbijają się echa głosów Bertolda Brechta i Jacques’a Brela.

The Tiger Lillies grają Hamleta – The Tiger Lillies, Teatr Republique w Kopenhadze (Wielka Brytania/Dania, reżyseria i scenografia: Martin Tulinius
2 sierpnia, godz. 18.00 oraz 3 sierpnia, godz. 17.30, Gdański Teatr Szekspirowski
Oryginalny tekst Szekspira został zmyślnie skondensowany – monologi, wątki poboczne, wyczerpujące walki i słowne żarty przeistaczają się w makabryczne kabaretowe pieśni o najciemniejszych zakamarkach ludzkiej duszy oraz w fantastyczne, ekstrawaganckie, poetyckie obrazy, które w pełni oddają istotę Hamleta.

Songs for Shakespeare – koncert, Maria Joao (Portugalia)
2 sierpnia, godz. 21.00, Dziedziniec Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego
Sonety wielkiego angielskiego poety i dramatopisarza zanurzone zostaną w dźwiękach i rytmach w stylu OGRE. Maria João jest wokalistką jazzową. Jej zachwycający głos łączy się z elektroniczną i cyfrową sekcją instrumentalną – pianinem Fender Rhodes i syntezatorami João Farinhy oraz laptopem i keyboardem André Nascimento. Nowa propozycja artystów to połączenie muzyki współczesnej i literatury klasycznej.

Studiując Hamleta – Bral School of Acting, Teatr Pieśń Kozła (Wielka Brytania/Polska), reżyseria: Grzegorz Bral
3 sierpnia, godz. 16.00 i 20.00, Scena Kameralna Teatru Wybrzeże w Sopocie
Kim jest Hamlet w kontekście osobistych doświadczeń oraz zróżnicowania kulturowego? Kim jest Hamlet dla społeczności katolickiej, islamskiej, żydowskiej? Aktorzy pod dyrekcją Grzegorza Brala starali się znaleźć odpowiedzi na te i wiele innych pytań, transformując swoją refleksję w wielorakich kodach aktorskich, od klasycznego tragizmu i rozpaczy Hamleta po lekki i dowcipny humor sytuacyjny. Energicznym działaniom fizycznym oraz transowemu wirowaniu towarzyszy polifoniczna muzyka, skomponowana przez Macieja Rychłego na bazie perskich kołysanek.

„Hamlet”, fot. Miklos Szabo (źródło: materiały prasowe)

„Hamlet”, fot. Miklos Szabo (źródło: materiały prasowe)

Hamlet – Teatr Tamási Áron w Sfântu Gheorghe (Rumunia), reżyseria: László Bocsárdi
3 sierpnia, godz. 20.30, Teatr Wybrzeże
László Bocsárdi jest uznanym reżyserem i menadżerem oraz jedną z najważniejszych i najbardziej aktywnych postaci węgierskiego teatru w Rumunii. Przedstawienia Teatru Tamási Áron opierają się na zderzeniu potężnej obrazowości teatru rumuńskiego z bardziej racjonalnym, realistycznym teatrem węgierskim, osiągając w ten sposób syntezę, z której ten teatr słynie.

Projekt Hamlet Kto tam? – Teatr Flute we współpracy z English Touring Theatre (Wielka Brytania, reżyseria: Kelly Hunter)
4 sierpnia, godz. 19.00, Gdański Teatr Szekspirowski
U podstaw spektaklu Teatru Flute leży niezgłębiony żal i wątpliwa poczytalność młodego mężczyzny, któremu nie może pomóc nawet najbliższa rodzina, co pokazuje nieuchronność tragedii. Historia toczy się w ciągu jednej nocy w pewnym domu w przeddzień ślubu matki Hamleta; o świcie przy życiu pozostaje jedynie grabarz. Reżyserka Kelly Hunter i aktor Mark Quartley rozpoczęli pracę od rozpatrzenia monologów Hamleta, by umiejscowić jego wewnętrzne życie w centrum swojego spektaklu oraz by umożliwić widzom skupienie się na zmieniającym się doświadczeniu rozdartego „ja” bohatera. Kelly Hunter jest dyrektor artystyczną Teatru Flute, który założyła, by kontynuować swoje pionierskie produkcje dzieł Szekspira. Na przestrzeni 30 lat zagrała główne role w produkcjach RSC, National Theatre, English Touring Theatre oraz islandzkiego teatru Vesturport.

Strony: 1 2

Dodaj komentarz