• 2015-07-28

19. Festiwal Szekspirowski w Gdańsku

Od 31 lipca do 9 sierpnia 2015 roku | Gdański Teatr Szekspirowski

Król Lear – Narodowy Stary Teatr w Krakowie, opracowanie tekstu, muzyczne, reżyseria: Jan Klata
5 sierpnia, godz. 19.00, Teatr Wybrzeże
Jan Klata, dyrektor Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie ponownie zaskakuje oryginalną i nieoczywistą interpretacją klasyki, z której pomocą chce rozmawiać z publicznością o bardzo współczesnych sprawach. Spektakl stanowi dopełnienie dyptyku królewskiego, którego pierwszą częścią była inscenizacja Króla Ubu Alfreda Jarry’ego analizująca temat władzy politycznej. Król Lear z tytułową rolą Jerzego Grałka, podejmuje bardzo aktualny temat władzy duchowej.

Juliusz Cezar – Państwowy Teatr Rustaveli w Tbilisi (Gruzja), reżyseria: Robert Sturua
6 sierpnia, godz. 19.00, Gdański Teatr Szekspirowski
Państwowy Teatr Rustaveli odzwierciedla Gruzję i światową kulturę teatralną w przedstawieniach w nowej estetyce reżyserowanych przez Roberta Sturuę, który dołączył do Rustaveli w 1962 roku i został jego dyrektorem artystycznym w roku 1979.

„Macbeth”, reż V. Lupovskoy (źródło: materiały prasowe)

„Macbeth”, reż V. Lupovskoy (źródło: materiały prasowe)

Wesołe kumoszki z Windsoru – Gdański Teatr Szekspirowski i Teatr Wybrzeże (Polska, reżyseria: Paweł Aigner
7 sierpnia, godz. 15.00, Gdański Teatr Szekspirowski
Widzowie będą mogli przenieść się do czasów Szekspira i do dawnego gdańskiego teatru, Szkoły Fechtunku, który był bliźniaczo podobny do londyńskiego teatru Fortune. Doświadczą charakterystycznych dla sceny elżbietańskiej bliskich relacji pomiędzy sceną a widownią.

Burza – Teatr Polski we Wrocławiu, reżyseria: Krzysztof Garbaczewski
8 sierpnia, godz. 19.00, Teatr Wybrzeże
Burza to sieć pajęcza, jej centrum to dzika wyspa, środowisko obce, dalekie od cywilizowanego świata, na które Prospero desperacko próbuje nanieść znaczenia. To usiane kępkami trawy pustkowie zaostrza ludzkie pragnienia i namiętności. Miłość jest tu potężniejsza, władza absolutna, a żądza jest ścieżką prowadzącą do śmierci. Szekspir swój utwór, ponoć ostatni, prowadzi bajkowo, zmierzając do pojednania. Czym jednak ono może być, gdy sprawcza moc magiczna przestaje działać?

Makbet – Teatr Bałtycki Dom w St. Petersburgu (Rosja/Niemcy), reżyseria: Luk Perceval
9 sierpnia, godz. 19.00, Gdański Teatr Szekspirowski
Luk Perceval nigdy nie przyglądał się Makbetowi z typowej perspektywy. Dla niego temat przewodni tej tragedii stanowią najgłębiej ukryte i najbardziej niebezpieczne, intymne więzi między mężczyzną a kobietą. To związki, które dają początek uczuciu, a potem z łatwością palą je na popiół. Szczególnie gdy w grę wchodzi ktoś trzeci, czyli władza. Pragnienie władzy staje się próbą zmiany, wypełnienia tej pustki, która pojawia się, kiedy wypala się związek. Światowe uznanie reżyserowi przyniósł niekonwencjonalny styl pracy z aktorami oraz współczesne interpretacje klasycznych dramatów. Od 2005 roku regularnie współpracuje z Schaubühne am Lehniner Platz Theatre w Berlinie. Od 2009 roku jest głównym reżyserem w Thalia Theatre w Hamburgu.

„Hamlet”, fot. S. Normann Hansen, (źródło: materiały prasowe)

„Hamlet”, fot. S. Normann Hansen, (źródło: materiały prasowe)

Jak co roku organizatorzy proponują również szereg działań edukacyjnych w cyklu Letnia Akademia Szekspirowska. Odbędą się m.in. warsztaty aktorskie, muzyczne i relaksacyjne dla dzieci i dorosłych, dla osób zaawansowanych artystycznie i takich, które pragną spróbować swoich sił w twórczym działaniu. Będzie również możliwość wzięcia udziału w próbach otwartych oraz spotkaniach z artystami występującymi na 19. Festiwalu Szekspirowskim. Tegoroczną nowością jest Critics Corner – wybitni szekspirolodzy z całego świata (prof. Manfred Pfister, prof. Marta Gibińska, prof. Jay L. Halio, prof. Tom Clayton) będą spotykać się z widzami festiwalowymi na otwartych debatach poświęconych sztuce wystawianej dnia poprzedniego. Jest to nietypowa okazja, aby posłuchać opinii osób z różnych kręgów kulturowych oraz wziąć udział w dyskusji z wybitnymi teatrologami.

Dodatkowo podczas Festiwalu Szekspirowskiego prezentowane będą również dzieła niezależnych i alternatywnych twórców w ramach nurtu SzekspirOFF. Grane na najmniejszej gdańskiej scenie: w Teatrze w Oknie, a także przed nim, na ulicy Długiej oraz w różnych przestrzeniach Gdańska. W skład tegorocznego OFFu wejdą m.in. prezentacje dyplomowe spektakli Akademii Teatralnych z Wrocławia, Krakowa i Warszawy, a także studentów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

W trakcie Festiwalu tradycyjnie już wydawana będzie, ciesząca się dużym zainteresowaniem, codzienna gazeta festiwalowa „Shakespeare Daily” z recenzjami i komentarzami festiwalowych wydarzeń.

19. Festiwal Szekspirowski 
Od 31 lipca do 9 sierpnia 2015 roku
Gdański Teatr Szekspirowski

Dodaj komentarz