• 2015-07-02

XIX Międzynarodowy Festiwal Nova Muzyka i Architektura

Od 28 czerwca do 29 sierpnia 2015 roku | Toruńska Orkiestra Symfoniczna

Międzynarodowy Festiwal Nova Muzyka i Architektura to wydarzenie, które ma za sobą dziewiętnastoletnią tradycję. Jego ideą jest prezentowanie muzyki klasycznej w zabytkowych wnętrzach Torunia. Do miasta przyjadą wybitni artyści z Polski i Europy, którzy w trakcie wieczorów tematycznych zaprezentują dzieła mistrzów oraz dorobek rodzimych kompozytorów.

XIX Międzynarodowy Festiwal „Nova Muzyka i Architektura”, fot. Łukasz Ułanowski (źródło: materiały prasowe)

XIX Międzynarodowy Festiwal „Nova Muzyka i Architektura”, fot. Łukasz Ułanowski (źródło: materiały prasowe)

Festiwal odbywać się będzie od 28 czerwca do 29 sierpnia, a zainaugurowany zostanie wraz ze Świętem Miasta. W trakcie koncertu Wieczór Trzech Tenorów wystąpią wybitni, uznani na arenie międzynarodowej soliści: Adam Zdunikowski, Tadeusz Szlenkier i Tomasz Kuk wraz z Toruńską Orkiestrą Symfoniczną, pod dyrekcją Sławomira Chrzanowskiego. Podczas festiwalu nie zabraknie również wielu znanych zagranicznych artystów: Laurence i Daniel Benzakoun (Francja), Carlo Torlontano (Włochy), Miriam Rodriguez Brüllová (Słowacja), Pavol Remenár (solista słowackiej Opery Narodowej), Peter Mante’s Gospel Project (Niemcy), Petri Tapio Mattson, Louna Hosia, Ilpo Laspas (Finlandia). Do Torunia przyjedzie elita pianistycznej młodzieży z całego świata, która podczas tegorocznej edycji Paderewski Piano Academy zaprezentuje dzieła największych mistrzów.

Dodatkową atrakcją festiwalu są projekcje filmowe, które odbędą się w Centrum Popularyzacji Kosmosu „Planetarium – Toruń”, kawiarni Alliance Française w Toruniu, Hanza Cafe oraz sali kinowej Dworu Artusa. Dla dzieci proponujemy zwiedzanie naszego miasta z profesjonalnym przewodnikiem, który poprowadzi je „Szlakiem Fryderyka Chopina”. W ramach festiwalu odbędą się także wystawy: Architektura Muzyki na ŚwiecieWszechstronni Rzemieślnicy i Utalentowani Artyści. Spółdzielnia RZUT 1935–1996 (w ramach festiwalu TORMIAR) oraz prezentacja zdjęć astronauty Soichi Noguchi, inspirowanych muzyką Fryderyka Chopina.

XIX Międzynarodowy Festiwal „Nova Muzyka i Architektura”, fot. Łukasz Ułanowski (źródło: materiały prasowe)

XIX Międzynarodowy Festiwal „Nova Muzyka i Architektura”, fot. Łukasz Ułanowski (źródło: materiały prasowe)

Wieczór Trzech Tenorów

Stało się już tradycją, że koncert inaugurujący Festiwal wpisany jest w uroczyste obchody Dni Torunia. W tym roku na scenie pojawią się znakomici polscy tenorzy: Tomasz Kuk, Tadeusz Szlenkier i Adam Zdunikowski. Solistom towarzyszyć będzie Toruńska Orkiestra Symfoniczna pod batutą Maestro Sławomira Chrzanowskiego. Koncerty trzech tenorów na jednej scenie powstały na fali popularności międzynarodowego tria The Three Tenors, złożonego z Luciano Pavarottiego, Plácido Domingo i José Carrerasa, które w latach 90. podbiło słuchaczy na całym świecie. O sukcesie włosko-hiszpańskiego zespołu zadecydowały magnetyczne nazwiska jego członków, ich głosy i osobowości, poparte znakomicie ułożonym programem ich występów. Nie inaczej będzie w Toruniu – zaproszeni artyści, którzy pojawią się podczas wieczornego koncertu należą do czołówki polskich głosów tenorowych, posiadają bogate doświadczenie artystyczne i szereg sukcesów na scenach polskich i zagranicznych. Nad całością programową i wykonaniem artystycznym czuwać będzie Maestro Sławomir Chrzanowski – dyrektor naczelny i artystyczny Filharmonii Zabrzańskiej.

Wykonawcy:

  • Tomasz Kuk – tenor
  • Tadeusz Szlenkier – tenor
  • Adam Zdunikowski – tenor
  • Sławomir Chrzanowski – dyrygent
  • Toruńska Orkiestra Symfoniczna
Strony: 1 2

Dodaj komentarz