• 2015-07-10

Carnaval Sztuk-Mistrzów

Od 23 do 26 lipca 2015 roku | Warsztaty Kultury w Lublinie

Istotą Carnavalu jest zabawa, której towarzyszy od zawsze sztuka ludyczna. Poprzez jej aktualne przejawy, nowy cyrk i buskerstwo, Warsztaty Kultury w Lublinie rozpoczną czas wspólnego święta. Prologiem Carnavalu będą występy zaaranżowanej na tę okoliczność wędrownej trupy artystów sztuki nowego cyrku, tzw. Cyrku Podwórkowego. Pokazy kuglarstwa, iluzji i akrobatyki będą miały miejsce na podwórkach, skwerach i ulicach ośmiu dzielnic Lublina od 19 do 22 lipca.

Carnaval Sztuk-Mistrzów 2012, Ogień na Fire Space, fot. Jacek Scherer (źródło: materiały prasowe)

Carnaval Sztuk-Mistrzów 2012, Ogień na Fire Space, fot. Jacek Scherer (źródło: materiały prasowe)

Wartością Carnavalu Sztuk-Mistrzów jest przede wszystkim otwartość, dlatego najciekawsze wydarzenia odbywają się w przestrzeni miejskiej, a udział w nich jest bezpłatny – mówi Rafał Sadownik, dyrektor artystyczny Festiwalu.

Na Rynku starego Miasta i Placu po farze powstanie instalacja świetlna, a uliczki starego miasta powtórnie rozbłysną kolorowymi światłami. Tegorocznymi głównymi punktami programu będą otwarte występy ulubieńców lubelskiej publiczności Burnt Out Punks oraz Lords of Strut, irlandzka grupa która pobija rekordy popularności w social mediach. Spektakle będą odbywały się w otwartej przestrzeni centrum Lublina i salach widowiskowych. Szwedzka grupa Burnt Out Punks wystąpi z ognistym, pełnym ekspresji i napięcia przedstawieniem pod tytułem Syndrom Sztokholmski. Od 2005 roku, w różnych miejscach na świecie ich występy obejrzało ponad 250 000 osób. Ich pamiętne show na Placu Zamkowym w 2010 roku podbiło serca lubelskich widzów. Nowy repertuar zaprezentują, w tym samym miejscu w piątek 24 lipca i sobotę 25 lipca o godz. 21.30.

Lords of Strut to bracia, którzy wzbudzają silne emocje swoimi akcjami, które uzyskują rekordowe ilości wyświetleń w serwisach internetowych. Ich narzędziami ekspresji są taniec, ruch, ale przede wszystkim ostre poczucie humoru, które uderza w stereotypy. Przedstawienie polecane dla widzów powyżej 16 roku życia, w języku angielskim będzie można zobaczyć w czwartek 23 lipca, o godz. 20.00 i w piątek 24 lipca o godz. 20.00, w Dużym Namiocie na Błoniach pod Zamkiem. Lords of Strut wystąpią również z ulicznym programem w sobotę 25 lipca i niedzielę 26 lipca, w którym wcielają się w postacie niedoszłych celebrytów, którzy zrobią absolutnie wszystko żeby zostać sławnymi. Będzie to pełna gorzkiego i ostrego humoru satyra kultury celebryckiej.

Mocnym punktem Carnavalu Sztuk-Mistrzów 2015 będą wydarzenia muzyczne. Na ulicach koncerty zagrają: PompaDur, Czessband i Cie Balltazar Orkest Bazar. W Klubie Festiwalowym na Błoniach pod Zamkiem, od czwartku 23 lipca do niedzieli 26 lipca, po godz. 22.00 wystąpią na żywo: Baasch, Bokka, Kortez, Król, Miss Papima, Zamilska.

Ciekawostką będą występy młodych adeptów szkoły cyrkowej Academie Fratellini. Grupa Companie Solarino wystąpi ze spektaklem Inbox w sobotę i niedzielę na ulicach Lublina.

Poza przedstawieniami i pokazami artystycznymi Carnaval Sztuk-Mistrzów to również bezpłatne moduły edukacyjne i kreatywne takie jak warsztaty kuglarskie, twórcze warsztaty, gry i zabawy prowadzone przez grupę Cardboardia (w oparciu o pracę z tekturą), warsztaty slackline, które będą odbywały się na błoniach pod Zamkiem. Większość pokazów jest przeznaczona dla osób w każdym wieku, jednak niektóre z nich, jak Gregor Wollny, Cink cink Cirk, Klap Klap Circo, La Bella Tour, Lucas Vit, Izimagic Show wywołają entuzjazm dzieci.

Carnaval Sztuk-Mistrzów, „Cardboardia parade” (źródło: materiały prasowe)

Carnaval Sztuk-Mistrzów, „Cardboardia parade” (źródło: materiały prasowe)

Nad głowami publiczności, po taśmach zawieszonych na wysokości przechadzać się będą sztukmistrze sportu, czyli uczestnicy międzynarodowej imprezy Urban Highline, integralnego modułu Carnavalu Sztukmistrzów. Taśmy będą umieszczone na Starym Mieście, ulicy Wieniawskiej i pomiędzy WieżąTrynitarską i Wieżą Katedry Lubelskiej.

Poruszanie się po obszarze imprezy ułatwiać będą kierunkowskazy. Na Placu Litewskim stanie namiot Centrum Informacyjnego, gdzie będzie można pobrać mapkę z programem.

Organizatorzy przygotowali drobne i zabawne, acz ważne wskazówki dla widzów:

  • Usiądź, nie zasłaniaj.
  • Przepuszczaj niższych, dzieci, ludzi z trudnościami w poruszaniu się.
  • Przestrzegaj przestrzeni wyznaczonej przez artystę.
  • Reaguj żywo.
  • Jeśli Ci się podobało, doceń artystę (uścisk dłoni, dobre słowo, pieniądze, dla większości artystów ulicznych kapelusz jest wyłącznym honorarium).
  • Baw się dobrze – pamiętaj, że jako widz jesteś materią i czasami aktorem przedstawienia.
  • Naucz się śmiać z innych i z siebie.
  • Stosuj się do poleceń artysty i osób obsługujących.

Carnaval Sztuk-Mistrzów
Od 23 do 26 lipca 2015 roku
Cyrk Podwórkowy: od 19 do 22 lipca 2015 roku
Warsztaty Kultury
Lublin

Dodaj komentarz