• 2015-07-20

Najlepsze Dyplomy Akademii Sztuk Pięknych 2015

Od 17 lipca do 23 sierpnia 2015 roku | Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku

Najlepsze Dyplomy Akademii Sztuk Pięknych to ogólnopolska wystawa o charakterze konkursowym, w której biorą udział wybrani absolwenci wszystkich publicznych uczelni artystycznych z kierunków malarstwa, grafiki, rzeźby, intermediów. Wydarzenie to stanowi niecodzienną okazję do przyjrzenia się różnorodnym postawom, tendencjom i poszukiwaniom artystycznym młodych twórców z całej Polski. Rokrocznie odwiedzana przez dziesiątki tysięcy mieszkańców Trójmiasta oraz turystów z Polski i zagranicy na stałe wpisała się w kalendarz wydarzeń kulturalnych i artystycznych Gdańska.

Nagroda Rektorów Akademii Sztuk Pięknych: Kamil Kocurek, „Topografia wojny”, Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach, promotor: prof. Jan Szmatloch (źródło: materiały prasowe organizatora)

Nagroda Rektorów Akademii Sztuk Pięknych: Kamil Kocurek, „Topografia wojny”, Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach, promotor: prof. Jan Szmatloch (źródło: materiały prasowe organizatora)

W południe 17 lipca w gdańskiej Zbrojowni Sztuki otwarto VII Ogólnopolską Wystawę Najlepszych Dyplomów Akademii Sztuk Pięknych, podczas której ogłoszono laureatów konkursu, w którym wzięło udział 39 dyplomantów z całego kraju. Komisja złożona z rektorów uczelni z Gdańska, Katowic, Krakowa, Łodzi, Poznania, Szczecina, Warszawy i Wrocławia oraz przedstawicieli mecenasów wystawy w towarzystwie dwóch zagranicznych jurorów (do Gdańska przybyli prof. Andrzej Klimowski z Royal College of Art w Londynie i prof. Stanislav Stankoci, rektor Wyższej Szkoły Sztuk Pięknych w Bratysławie) przyznała pięć nagród i trzy wyróżnienia.

Łączna pula przyznanych wyróżnień w tym roku wynosi 61 000 zł. Fundatorami nagród są: Rektorzy Uczelni Artystycznych, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałek Województwa Pomorskiego, Prezydent Miasta Gdańska, Stowarzyszenie Autorów ZAiKS. Podobnie jak w poprzedniej edycji honorowe wyróżnienie – Nagroda Publiczności – zostało oddane w ręce widzów.

Lista laureatów VII Ogólnopolskiej Wystawy Najlepszych Dyplomów Akademii Sztuk Pięknych:

Nagroda Rektorów Akademii Sztuk Pięknych (20 000 zł):
Kamil Kocurek, Topografia wojny
Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach, promotor: prof. Jan Szmatloch

Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (15 000 zł):
Katarzyna Dyjewska, Puste miasto
Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie, promotor: prof. Krzysztof Wachowiak

Nagroda Marszałka Województwa Pomorskiego (8 000 zł):
James Sierżęga, Ultima Thule
Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie, promotor: prof. Bogusz Salwiński

Nagroda Prezydenta Miasta Gdańska (8 000 zł):
Magdalena Pela, All-over. Struktura tłumu
Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku, promotor: prof. Jerzy Ostrogórski

Nagroda Stowarzyszenia Autorów ZAiKS (10 000 zł):
Karolina Zaborska, Megalopolis – terror cywilizacji
Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi, promotorki: prof. Jolanta Wagner, dr Marta Tomczyk

Wyróżnienia honorowe:

Magdalena Łazarczyk, Na piętrze po prawej nikogo nie ma
Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie, promotor: prof. Mirosław Bałka

Karolina Ludwiczak, Właściwości estetyczne szkła jako inspiracja do kreowania małych form rzeźbiarskich
Akademia Sztuk Pięknych we Wrocławiu, promotor: prof. Małgorzata Dajewska

Małgorzata Michałowska, Posag
Akademia Sztuki w Szczecinie, promotor: prof. Kamil Kuskowski

Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego: Katarzyna Dyjewska, „Puste miasto”, Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie, promotor: prof. Krzysztof Wachowiak (źródło: materiały prasowe organizatora)

Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego: Katarzyna Dyjewska, „Puste miasto”, Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie, promotor: prof. Krzysztof Wachowiak (źródło: materiały prasowe organizatora)

Przez ostatnie sześć lat, kiedy odbywała się wystawa, zwiedzający mieli okazję obserwować zmiany zachodzące we wnętrzach Wielkiej Zbrojowni w ramach remontu tej przestrzeni. Najlepsze Dyplomy ASP 2015 są swoistą zapowiedzią efektu finalnego w postaci projektu Zbrojownia Sztuki.

W tym roku uroczystość uświetniła swoją obecnością Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Małgorzata Omilanowska. Przy okazji wernisażu opowiedziała też o planach związanych ze Zbrojownią Sztuki:

Celem tego projektu jest przywrócenie gdańszczanom i przyjeżdżającym do Gdańska z całej Polski i świata przestrzeni publicznej i kulturowej parteru Wielkiej Zbrojowni, ale przywrócenie go w innej jakości. To nie jest już pasaż handlowy i nigdy nie będzie. To będzie miejsce, w którym będzie toczyło się życie artystyczne.

Ekspozycja będzie otwarta do 23 sierpnia. Kolejna wystawa na parterze Wielkiej Zbrojowni, połączona z inauguracją działalności Zbrojowni Sztuki, odbędzie się z okazji jubileuszu 70-lecia Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku już w grudniu tego roku.

Strony: 1 2

Dodaj komentarz