• 2015-07-16

9. Festiwal Kultur Świata Okno na Świat

Od 17 do 19 lipca 2015 roku | Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku

Festiwal Kultur Świata Okno na świat jest cyklicznym (odbywa się co dwa lata) wydarzeniem kulturalnym, powołanym by promować hasła tolerancji, dialogu międzykulturowego, by szerzyć zainteresowanie „innością” i by tę „inność” oswajać. Festiwal postawił na zderzanie gatunków muzycznych i zaskakiwanie nimi w różnych twórczych kombinacjach, na mieszanie tradycji z nowoczesnością. Stawia na artystyczne kooperacje, projekty międzynarodowe, artystów tworzących w innych krajach niż te, w których się urodzili. Publiczność ma okazję poznać twórców z różnorodnych kręgów kulturowych, artystów, którzy tworzą w krajach odległych od swoich ojczyzn, albo też takich, dla których inspiracją są inne, egzotyczne kultury.

KC Nwokoye (źródło: materiały prasowe organizatora)

KC Nwokoye (źródło: materiały prasowe organizatora)

Festiwal Kultur Świata nie jest kolejnym festiwalem muzyki etno, folk lub „world music”. O jego unikalności świadczy fakt, iż muzyczny program Festiwalu jest zbudowany w oparciu o ideologię społeczną, która odzwierciedla hasło danej edycji. Muzyka na festiwalu prezentowana jest nie tylko od strony estetycznej, ale również jako narzędzie do walki społecznej, jako ważne medium w dialogu międzykulturowym.

9. edycja Festiwalu stawia w centrum uwagi aktualne tendencje i zjawiska muzyczne związane z zagadnieniem imigracji i odbędzie się pod hasłem „Imigracja/Integracja”. Wystąpią przedstawiciele różnych narodów i grup etnicznych zamieszkujących Europę oraz Polskę, którzy wywodzą się z różnych kontynentów, a których łączy wspólny status społeczny imigranta. Gwiazdą festiwalu będzie Aurelio Martinez, muzyk, wokalista, działacz społeczny i polityk pochodzący z Hondurasu, kultywujący muzyczną spuściznę grupy etnicznej Garifuna z Ameryki Środkowej. Dodatkowo zaprezentują się: KC Nwokoye (wychowany w Polsce, pochodzący z Nigerii wokalista i kompozytor grający jazz, pop i reggae) oraz Ifi Ude (również posiadająca nigeryjskie pochodzenie wokalistka, producentka muzyczna i kompozytorka, nominowana do nagrody Fryderyk 2014 za debiut roku), Ikenga Drummers (polsko-nigeryjski zespół łączący muzykę gospel z Afryki Zachodniej z polską muzyką ludową), Pad Brapad z Francji (zespół prezentujący muzykę romską i klezmerską w nowoczesnej odsłonie, tzw. Urban Tzigan Music).

Ifi Ude, fot. Piotr Wiernikowski (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ifi Ude, fot. Piotr Wiernikowski (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wyjątkowym wydarzeniem będzie występ młodego zespołu Songhoy Blues pochodzącego z Mali w Afryce Zachodniej, tworzącego w Europie. Prezentuje on tzw. desert blues połączony z elementami muzyki rockowej. Songhoy Blues do tej pory jeszcze nie gościł w Polsce, podobnie jak Pad Brapad. Podczas Festiwalu polska publiczność będzie miała okazję do zapoznania się z ich debiutanckim albumem wydanym w kwietniu 2014 r. i będzie to premierowy koncert promujący ich płytę w Polsce.

Aurelio, fot. Adam Oleksiak (źródło: materiały prasowe organizatora)

Aurelio, fot. Adam Oleksiak (źródło: materiały prasowe organizatora)

Strony: 1 2

Dodaj komentarz