• 2015-07-14

Filmy Romana Polańskiego w światowym plakacie filmowym

Od 16 lipca do 31 sierpnia 2015 roku | Pałac Sztuki w Krakowie

Wystawa Filmy Romana Polańskiego w światowym plakacie filmowym przygotowana przez Muzeum Kinematografii w Łodzi stanowi prezentację dorobku jednego z największych mistrzów światowego kina. Muzeum jest w posiadaniu największej kolekcji plakatów wydanych na świecie do filmów Polańskiego, liczącej obecnie ponad 500 plakatów i pochodzącej z ponad 30 krajów (w Polsce do jego filmów wydano ok. 30 plakatów). Jest jedyną instytucją, mogącą poszczycić się tak cennym zbiorem dotyczącym twórczości Artysty.

„Dziecko Rosemary”, plakat (źródło: materiały prasowe)

„Dziecko Rosemary”, plakat (źródło: materiały prasowe)

Wystawa stanowi okazję do zaprezentowania nie tylko twórczości Reżysera, ale także wspaniałej sztuki, jaką jest plakat. Ekspozycji towarzyszy katalog przygotowany w wersji polsko-angielskiej, z przykładami najlepszych i najciekawszych plakatów do filmów Mistrza, począwszy od Noża w wodzie (1961) po Wenus w futrze (2013).

Wśród zgromadzonych plakatów znajdują się egzemplarze o różnych formatach, szczególną uwagę przykuwają plakaty wielkoformatowe 3,20 m x 4 m, które stanowią unikatowe egzemplarze drukowane w bardzo niskich nakładach, m.in. z Japonii, Argentyny, Brazylii, Izraela, Australii, USA, Meksyku i Francji. Plakaty te są dziełami sztuki i stają się tematem oddzielnym opracowań. Ich autorzy to wspaniali artyści graficy polscy i zagraniczni, niektóre z nich są anonimowe, sygnowane przez najlepsze agencje artystyczne.

Prezentacja plakatów jest dowodem na ogromną popularność Romana Polańskiego oraz jego filmów na świecie. Na wystawie można oglądać prace znakomitych zagranicznych grafików, m.in. Rene Ferracciego, Jean Michela Folona, Clémenta Hurela, Bernarda Bernhardta, Petera Strausfelda. Są również plakaty fotograficzne, ze zdjęciami wybitnego artysty fotografika Guy Ferrandisa, współpracującego z Romanem Polańskim od 2002 roku.

Wśród prezentowanych plakatów znajdą się także prace wybitnych polskich grafików m.in. Jana Lenicy, współtwórcy polskiej szkoły plakatu, który oprócz plakatu do Noża w wodzie, debiutu fabularnego Romana Polańskiego, opracował identyfikację graficzną do filmów: Matnia i Wstręt, a także Andrzeja Dąbrowskiego, Leszka Hołdanowicza, Rosława Szaybo, Wiesława Wałkuskiego, Andrzeja Klimowskiego oraz Andrzeja Pągowskiego.

„Nóż w wodzie”, plakat (źródło: materiały prasowe)

„Nóż w wodzie”, plakat (źródło: materiały prasowe)

Kolekcja plakatów Muzeum Kinematografii jest stale uzupełniana o nowe obiekty, które ukazywały się i powstają na świecie w związku z projekcjami filmów Reżysera.

Wystawa powstała we współpracy z wieloma instytucjami. Partnerami projektu są m.in.: Filmoteka Narodowa w Warszawie, Szkoła Filmowa w Łodzi, Muzeum Plakatu w Wilanowie, British Film Institute w Londynie, Academy of Motion Pictures Arts and Science Margaret Herrick Library w Los Angeles, Filmová galanterie Terryho ponožky w Pradze, Cinemateket Norsk Filminstitutt, Węgierskie Narodowe Archiwum Cyfrowe i Instytut Filmowy, Bundesarchiv w Berlinie.

Strony: 1 2

Dodaj komentarz