• 2015-07-01

Wschód Kultury – Inne Brzmienia Art’n’Music Festival 2015

Od 8 do 12 lipca 2015 roku | Warsztaty Kultury w Lublinie

Festiwal będzie miał bardzo bogaty i wielowątkowy program. Jak co roku organizatorzy zadbają o uchwycenie szerokiego spectrum najświeższych i najciekawszych zjawisk w światowej muzyce; zjawisk funkcjonujących ponad granicami oraz wymykających się klasycznym podziałom gatunkowym.

Tony Allen (źródło: materiały prasowe)

Tony Allen (źródło: materiały prasowe)

Tegoroczna edycja Wschód Kultury – Inne Brzmienia Art’n’Music Festival obędzie się w dniach 8–12 lipca. Przez 5 dni festiwalu w Lublinie zaprezentuje się 20 zespołów i projektów muzycznych, pojawią się artyści z aż 13 krajów świata, a na jedynych koncertach w Polsce usłyszymy między innymi Einstürzende Neubauten i Tony’ego Allena.

Podczas najbliższej edycji będzie można posłuchać na żywo dwóch legend światowej sceny, reprezentujących dwie różne estetyki i podejścia do obcowania z dźwiękiem. Pierwsza z gwiazd to Einstürzende Neubauten – jeden z prekursorów i najważniejszych reprezentantów sceny industrialnej, awangardowej i elektronicznej.  Założona w 1980 roku przez Blixę Bargelda formacja zaprezentuje w Lublinie przekrojowy materiał ze swojej bogatej dyskografii. Możemy się zatem spodziewać największych przebojów grupy, a sam koncert z pewnością stanie się jednym z najciekawszych wydarzeń muzycznego lata w Polsce. Drugim headlinerem będzie absolutna legenda sceny world music, jeden z ojców afrobeatu, sam Tony Allen. Ten wybitny perkusista, mieszkający dziś w Paryżu, zaprezentuje zarówno przebojowe utwory z najnowszej płyty „Film of life”, jak również starsze nagrania, oparte na korzennej muzyce afrykańskiej połączonej z jazzem, funky i reggae. Koncerty Tony’ego Allena gwarantują mistrzostwo wykonania oraz potężny ładunek pozytywnej energii.

Asea Sool (źródło: materiały prasowe organizatora)

Asea Sool (źródło: materiały prasowe organizatora)

Stałym modułem festiwalu jest prezentacja nietuzinkowych wytwórni muzycznych. W tym roku będziemy mieli przyjemność przybliżyć publiczności kultową czeską oficynę Guerilla Records. Lista artystów i albumów, jakie wydała oraz wypromowała wytwórnia naszych południowych sąsiadów, jest imponująca. Na jej szczycie z pewnością znajdują się dwie legendy czeskiej alternatywy – zespoły, na których wychowało się już kilka pokoleń fanów, prawdziwe instytucje na rodzimej scenie. Chodzi oczywiście o grupy  Plastic People of the Universe i DG 307. Z dumą możemy ogłosić, że oba te składy zaprezentują się na żywo w Lublinie podczas Innych Brzmień. Obok nich wystąpią przedstawiciele młodszej generacji czeskiej alternatywy – Nevypar Kovatjezd i Kabaret dr. Caligariho. Szykuje się zatem wydarzenie bez precedensu, gdyż od dawna nie było w Polsce tak kompleksowej prezentacji muzyki z tej części Europy.

Atomic Simao (źródło: materiały prasowe organizatora)

Atomic Simao (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jak zwykle ważny filar festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia stanowić będą najciekawsze zespoły z krajów Partnerstwa Wschodniego. W tym roku gościć będziemy m.in.  pochodzących z Kijowa Atomic Simao oraz Kasai – pierwsi to wybuchowy sekstet łączący  psychodelicznego rocka i funky, drudzy to trio poruszające się na styku jazzu i elektroniki. Gruzję reprezentować będą zjawiskowa etno-rockowa formacja Asea Sool  oraz prawdziwy hit Internetu – Trio Mandili. Te trzy młode dziewczyny szturmem zawojowały swoją ojczyznę, bijąc wszelkie rekordy popularności. Teraz przyszedł czas na resztę Europy. Całości prezentacji naszych wschodnich sąsiadów dopełnia nowa nadzieja ormiańskiego ciężkiego grania – grupa Uneasthetic.

Me myself and I (źródło: materiały prasowe)

Me myself and I (źródło: materiały prasowe)

Strony: 1 2

Dodaj komentarz