• 2015-07-01

Wschód Kultury – Inne Brzmienia Art’n’Music Festival 2015

Od 8 do 12 lipca 2015 roku | Warsztaty Kultury w Lublinie

Inne Brzmienia nie zapominają też nigdy o polskich wykonawcach i tu prawdziwa gratka dla fanów nowej fali, brzmień bardziej poetyckich, mrocznych  i dekadenckich. Żywa legenda naszej kontrkultury – zespół Variete, który tym razem zaprasza wybitnych instrumentalistów z Litwy, aby wspólnie z nimi zabrać widzów w niezwykłą dźwiękową podróż. W Lublinie usłyszymy również na żywo premierowy materiał ze świeżo wydanej płyty Warsaw Afrobeat Orchestra – Wendelu. Efektami pracy powarsztatowej podzielą się z widzami także niezwykli artyści z Me Myself and I. Zjawiskowo zapowiada się też projekt Rimbaud, czyli autorskie podejście do twórczości słynnego poety w brawurowym wykonaniu tria Trzaska/Budzyński/Jacaszek. Natomiast na rozpoczęcie festiwalu proponujemy kooperację polsko-azerską, czyli wspólny występ Elchina Shirinova (piano) i Grzegorza Karnasa (wokal).

Asea Sool (źródło: materiały prasowe organizatora)

Asea Sool (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kolejnym mocnym punktem line-upu  jest Pascal Schumacher – multiinstrumentalista, wirtuoz wibrafonu, jedna z najjaśniej świecących dziś gwiazd na europejskiej scenie jazzowej. Lublin odwiedzi też amerykański duet Faun Fables, czyli prawdziwy zespół – zjawisko. Po ich występie większość widzów powinna zapamiętać dobrze tę nazwę. Amerykanie łączą w swojej twórczości muzykę folkową, teatralną, etniczną, dodatkowo puszczając oko w stronę klasyki. Ich brawurowo wykonane, angielskie wersje przebojów Ewy Demarczyk wprawiają jednocześnie w zdumienie i zachwyt.

Atomic Simao (źródło: materiały prasowe organizatora)

Atomic Simao (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wzorem lat ubiegłych organizatorzy zadbają także o specjalne festiwalowe produkcje – projekty absolutnie premierowe i dedykowane właśnie Innym Brzmieniom. W tym roku mamy aż dwa takie wydarzenia. Kuratorem pierwszego z nich jest Tymon Tymański, któremu towarzyszyć będzie specjalnie skompletowany na tę okazję zespół oraz znakomici wokaliści. Motywem przewodnim tej wyjątkowej produkcji jest idea pokoju i porozumienia ponad granicami. Na repertuar złożą się specjalnie zaaranżowane i przygotowane  utwory antywojenne, pacyfistyczne, ale też pieśni buntu i oporu, zarówno te nasze, jak i naszych wschodnich sąsiadów. Za drugi projekt odpowiadać będzie Olo Walicki wraz ze swoim składem Kaszebe oraz specjalnym gościem – Zbigniewem Namysłowskim. Ich reinterpretacja i dekonstrukcja klasycznej, ale także tej tradycyjnej, muzyki ormiańskiej będzie z całą pewnością jednym z kluczowych wydarzeń festiwalu.

Wschód Kultury – Inne Brzmienia Art’n’Music Festival 2015
Od 8 do 12 lipca 2015 roku
Warsztaty Kultury
Lublin

Dodaj komentarz