• 2015-08-21

Strategie buntu

Od 28 sierpnia do 11 października 2015 roku | Galeria Miejska Arsenał w Poznaniu

Wystawa Strategie buntu zaprezentuje sztukę, którą można odczytywać jako wyraz sprzeciwu wobec współczesnych nurtów społecznych i kulturowych totalizujących myślenie i destruujących wartości. Pojęcie artystycznego buntu zostało dziś pozbawione związanego z nim niegdyś etosu. Kojarzy się z marketingowym chwytem, wywołaniem skandalu, który powoduje tylko nagłośnienie nazwiska artysty i błyskawiczne wejście do systemu świata sztuki, skonsumowanego przez nagrody, granty, zakupy do kolekcji.

Jerzy „Jurry” Zieliński „Jeden kierunek” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jerzy „Jurry” Zieliński „Jeden kierunek” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Bunt spowszedniał. Są jednak obszary współczesności wobec których artyści buntują się rzadko. Obszary, które podporządkowane zostały politycznej poprawności manipulującej językiem i sposobem myślenia o świecie. Na miejsce pojęć i wartości umożliwiających rozumienie świata wprowadza się tyranię komunałów.

Wystawa jest próbą dotarcia do postaw artystycznego buntu opierającego się o ginący dziś etos. To bunt nie tyle przeciw, ale w obronie zanikających w sztuce wartości i postaw. Zaprezentowane zostaną prace Jerzego „Jurry” Zielińskiego, Zbigniewa Warpechowskiego, Jacka Adamasa, Wojciecha Korkucia, Grupy The Krasnals.

The Krasnals, „Artyst Antychryst” (źródło: materiały prasowe organizatora)

The Krasnals, „Artyst Antychryst” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Artyści, których prace prezentujemy na wystawie, tworzą sztukę w różnych mediach, jednocześnie łączy ich wyraz osobistego, niewykalkulowanego buntu przeciwko kontrkulturze wypierającej wartości, takie jak choćby miłość do Ojczyzny. Przeciwko operacji dokonywanej na naszym języku i sposobie myślenia, powolnej, ale konsekwentnej. Jesteśmy na tyle zanurzeni w tym kontrkulturowym nurcie, że czasem przyjęcie perspektywy pod prąd może wydać się zbyt gwałtowne i trudne, może nawet mentalnie zaboleć. Administratorzy Huxleyowskiego nowego, wspaniałego świata byli i na to przygotowani. Soma – bezpieczny narkotyk (ten oksymoron brzmi już obłudnie) należało aplikować w razie jakichkolwiek nieprzyjemnych myśli i rozterek. Przyjemność stawała się najlepszą cenzurą. Jej brak, dyskomfort poznawczy staje się paradoksalnie znakiem pozytywnego procesu wychodzenia z myślowych kolein. Z taką właśnie intencją przygotowaliśmy tę wystawę – pisze w katalogu do wystawy Piotr Bernatowicz.

Zbigniew Warpechowski, „Solidaruch” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Zbigniew Warpechowski, „Solidaruch” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Artyści obecni na wystawie reprezentują różne obszary sztuki współczesnej, posługują się różnymi mediami: od tradycyjnego malarstwa, poprzez performance, plakat, film, instalację i obiekt artystyczny. Nie wiąże ich jeden nurt czy środowisko artystyczne, są indywidualnościami łączącymi ściśle swoją twórczość z życiem, pozostając nieco obok współczesnego świata sztuki, choć bardzo blisko współczesnego życia.

Strategie buntu
Kurator: Piotr Bernatowicz
Współpraca kuratorska: Marcel Skierski
Od 28 sierpnia do 11 października 2015 roku
Wernisaż: 28 sierpnia 2015 roku, godzina 18.00
Galeria Miejska Arsenał
Poznań

Dodaj komentarz