• 2015-08-31

Tadeusz Kantor. Epoka chłopca. Rysunki dla A.

Od 4 września 2015 roku do 31 stycznia 2016 roku | Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka w Krakowie

Wraz z otwarciem nowej siedziby Cricoteki przy ul. Nadwiślańskiej, w Galerii–Pracowni Tadeusza Kantora przy ul. Siennej w Krakowie ruszył cykl wystaw prezentujących unikalną kolekcję rysunków Tadeusza Kantora. Według projektu Kantora przeprowadzono adaptację wnętrza na cele galerii, w której miała być prezentowana kolekcja rysunków. Została ona skompletowana osobiście przez autora z bogatej spuścizny 289 prac, posegregowana w czterdzieści grup odpowiadających kolejnym etapom jego twórczości i opatrzona tytułami. Tadeusz Kantor przekazał kolekcję Annie Halczak, a od pierwszej litery imienia właścicielki, zatytułował ją Kolekcja A.

Tadeusz Kantor, rysunek z serii „Chłopcy”, 1982 (źródło: materiały prasowe)

Tadeusz Kantor, rysunek z serii „Chłopcy”, 1982 (źródło: materiały prasowe)

Rysunki dotąd nie były eksponowane w całości w przestrzeni Galerii–Pracowni. Cykl wystaw zakłada jak najpełniejsze zaprezentowanie w kilku częściach Kolekcji A oraz Aneksu Kolekcji A, będących depozytami w Muzeum Narodowym w Krakowie.

Prezentowane na wystawie Tadeusza Kantora w Cricotece obiekty-rzeźby pozbawione będą obecności aktora, postaci ludzkiej, z którą dopełniały się w Teatrze Cricot 2. Ekspozycja rysunków będzie swoistym uzupełnieniem kolejnych odsłon wystawy Tadeusza Kantora w siedzibie Cricoteki przy ul. Nadwiślańskiej i dopełni zerwaną relację między rzeźbą i człowiekiem, obiektem i aktorem. W ten sposób widz rzucony będzie w przestrzeń między ulicami Nadwiślańską i Sienną, w widzu dokona się scalenie tej konstrukcji. Pierwsza wystawa zatytułowana Małe kolekcje, pokazywała integralne serie rysunkowe artysty. Druga odsłona wystawy Epoka chłopca odnosi się do idei dzieciństwa i wspomnienia. Na wystawie Konstrukcja i kondycja będzie można zobaczyć rysunki związane z przenikaniem się sfery materialnej i niematerialnej, z pulsowaniem napięć, z cielesnością, przestrzenią poza oknem.

Tadeusz Kantor, „...i tylko ten marsz", projekt do spektaklu „Niech sczezną artyści”, 1984 (źródło: materiały prasowe)

Tadeusz Kantor, „...i tylko ten marsz", projekt do spektaklu „Niech sczezną artyści”, 1984 (źródło: materiały prasowe)

Wybór prac prezentowanych na wystawie Epoka chłopca opiera się na pojęciu dzieciństwa i wspomnienia. Wystawa przedstawia szeroki kontekst dzieciństwa, który jest szczególnie mocno obecny w twórczości Tadeusza Kantora. Nie chodzi jednak tylko o najwcześniejsze lata artysty, ale także o dzieciństwo jemu współczesnych, np. tragiczne losy wietnamskich chłopców-żołnierzy. Poprzez ich portrety Kantor szkicuje obraz ich zagrożonego dzieciństwa uwieczniając je już na zawsze. Artysta dotyka też problemu dzieciństwa wymykającego się rygorom czasu. Prezentowane na wystawie figury chłopców są więc nie tylko odwołaniem do wspomnień artysty o jego dzieciństwie i o nim samym, ale także mówią o kondycji ludzkiej, m.in. w serii chłopców „powiększonych o przedmiot”, gdzie ciała poćwiartowane są przez przedmioty, z którymi tworzą jeden organizm, czy w rysunkach prezentujących chłopców jako wędrowców, na granicy między dzieciństwem a wieczną tułaczką.

Tadeusz Kantor, rysunek z serii „Wojna Wietnamska” (źródło: materiały prasowe)

Tadeusz Kantor, rysunek z serii „Wojna Wietnamska” (źródło: materiały prasowe)

Oprócz nich na wystawie pojawią się wybrane rysunki artysty odnoszące się bezpośrednio do obiektów prezentowanych na Drugiej Odsłonie Wystawy Tadeusza Kantora przy ulicy Nadwiślańskiej, które oscylują wokół dzieciństwa czy niemożliwego powrotu do „klasy szkolnej”.

Tadeusz Kantor
Epoka chłopca. Rysunki dla A.
Od 4 września 2015 roku do 31 stycznia 2016 roku
Wernisaż: 4 września 2015 roku, godz. 18.00
Kuratorzy: Małgorzata Paluch-Cybulska, Bogdan Renczyński
Galeria–Pracownia Tadeusza Kantora na ul. Siennej
Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka
Kraków

Dodaj komentarz