• 2015-08-04

Transatlantyk Festival 2015

Od 7 do 14 sierpnia 2015 roku | Poznań

W ostatnich 5 latach Transatlantyk Festival stał się jednym z najważniejszych i najdynamiczniej rozwijających się festiwali w Europie Środkowej. Kolejne 4 edycje zgromadziły w Poznaniu prawdziwe tłumy. Międzynarodowa publiczność obejrzała do tej pory łącznie 600 filmów na ponad 1000 pokazach kinowych i plenerowych. Przygotowano dla niej prawie 300 godzin warsztatów i prelekcji oraz zaproszono blisko 500 wybitnych twórców z Polski i zagranicy. Od samego początku Transatlantyk jest festiwalem idei – otwartym i glokalnym, artystyczną platformą do rozmów o najważniejszych problemach i wyzwaniach naszej cywilizacji.

Transatlantyk Festival 2015, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Transatlantyk Festival 2015, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Transatlantyk Festival 2015 ma stać się miejscem łączącym – poprzez ambitne obrazy, najlepszą muzykę i inspirujące wydarzenia edukacyjne – wszystkie pokolenia, ponad podziałami politycznymi, ekonomicznymi i społecznymi. Organizatorzy zapraszają w tym roku do udziału w kilkuset wydarzeniach zaplanowanych w ramach czterech filarów imprezy: Filmu, Muzyki, Edukacji i Inspiracji. Rosnąca z roku na rok popularność naszej imprezy pokazała, że jedno wydarzenie kulturalne może łączyć osoby w różnym wieku. Zderzać w sposób pozytywny młodość z doświadczeniem, potrzebę zmian z zastanym porządkiem, obrazy prezentujące konflikty, dramaty, ale także zwyczajne życie jednostek i całych narodów z wyobrażeniem, jakie o współczesnym świecie mają mieszkańcy naszego kraju. W tym jubileuszowym roku organizatorzy jeszcze silniej chcą podkreślić, jak ważna jest tolerancja i budowanie porozumienia ponad podziałami, z szacunkiem dla drugiego człowieka i jego poglądów.

Od pierwszej edycji festiwal Transatlantyk zapewnia swojej publiczności kontakt nie tylko ze znakomitym światowym kinem i muzyką, ale także legendarnymi i młodymi twórcami z Polski i zagranicy. Dotychczas Poznań odwiedziło wiele osobistości świata filmu i muzyki z legendarną Yoko Ono na czele. Na jubileuszową 5. edycję festiwalu organizatorzy zaprosili kolejnych wybitnych artystów – aktorów, reżyserów, kompozytorów, scenarzystów i scenografów. Swój udział potwierdził już jeden z najlepszych współczesnych aktorów charakterystycznych – Joe Pantoliano. Znany publiczności na całym świecie z takich filmów i seriali jak Matrix, Rodzina Soprano, Ścigany, Imperium Słońca czy obu części Bad Boys. Zagrał w blisko 170 obrazach kinowych, telewizyjnych oraz sztukach teatralnych. W swojej karierze zawodowej pracował z plejadą reżyserskich sław, w tym z m.in. Stevenem Spielbergiem, Christopherem Nolanem, Richardem Donnerem czy rodzeństwem Wachowskich. W 2003 roku Pantoliano wyreżyserował swój pierwszy film – Just Like Mona, do którego sam napisał scenariusz.

Transatlantyk Festival 2013, fotografia (źródło: materiały prasowe organizatora)

Transatlantyk Festival 2013, fotografia (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kolejną wielką gwiazdą tegorocznego festiwalu będzie najsłynniejsza na świecie kobieta android – Sean Young. Rola w kultowym Łowcy androidów Ridleya Scotta z 1982 roku otworzyła 23-letniej wówczas artystce drogę do wielkiej hollywoodzkiej kariery. Young wystąpiła w takich filmach jak Diuna Davida Lyncha, Wall Street Olivera Stone’a czy Alicja Woody’ego Allena. Była także seksowną porucznik w Ace Venturze. Psim detektywie, gdzie partnerowała Jimowi Carrey’owi. Na pierwszym planie pojawiła się także w dwóch niezwykle popularnych filmach końca lat 80.: obyczajowych Kuzynach Joela Schumachera oraz thrillerze Bez wyjścia Rogera Donaldsona, gdzie zagrała u boku Kevina Costnera i Gene’a Hackmana.

Na festiwalowym zielonym dywanie pojawią się w tym roku także inne niezwykłe kobiety: japońska reżyserka, producentka i scenarzystka Hisako Matsui, amerykańska producentka Mary Jane Skalski oraz dwie Polki – producentka oscarowej Idy Ewa Puszczyńska i znana przed wszystkim ze znakomitych dokumentów reżyserka i scenarzystka Karolina Bielawska. Swój udział w tegorocznej edycji potwierdził także reżyser Disco Polo Maciej Bochniak oraz jeden z najwybitniejszych polskich umysłów – prawnik, pisarz, wykładowca i działacz społeczny Wiktor Osiatyński. W Poznaniu pojawią się również: dyrektor artystyczny Festiwalu Filmowego w Gdyni Michał Oleszczyk oraz w kategorii debiutów: amerykańskie reżyserki Kathleen Davison i Ana Davis oraz dokumentalistki  Inga Hajdarowicz i Anna Bednarczyk.

Transatlantyk Festival 2013, Yoko Ono (źródło: materiały prasowe organizatora)

Transatlantyk Festival 2013, Yoko Ono (źródło: materiały prasowe organizatora)

Program filmowy to tradycyjnie już najmocniejsza strona festiwalu, ciesząca się największą popularnością wśród jego uczestników. Tegoroczny Transatlantyk Festival pojawi się z projekcjami filmowymi w prawie każdej dzielnicy Poznania, a jeden z jego głównych projektów – Mobilne Kino Škody przez cały lipiec i sierpień odwiedzi dodatkowo aż 18 miejscowości w całej Wielkopolsce. Poznańskie kina – Multikino 51, Kino Muza, Nowe Kino Pałacowe, najmniejsze w mieście kino Raj oraz po raz pierwszy w historii imprezy także Kino Rialto – zaproszą widzów na pokazy ponad 100 filmów w kilkunastu sekcjach tematycznych, w tym polskie premiery obrazów nagradzanych na międzynarodowych festiwalach filmowych. Dla najmłodszych kinomanów przygotowano w tym roku specjalny Dziecięcy Klub Filmowy, dla seniorów znakomite Kino Trzeciego Wieku, a dla pasjonatów niecodziennych gatunków filmowych Kino Klasy B i inne szaleństwa. Nie zabraknie oczywiście także najbardziej cenionych sekcji festiwalu takich jak m.in. Panorama, Docs, Niezależni, Sacrum, Konfrontacje, Sezon, Oscar 2015, Sport czy Retrospektywa.

Transatlantyk Festival 2014, Konkursy kompozytorskie (źródło: materiały prasowe organizatora)

Transatlantyk Festival 2014, Konkursy kompozytorskie (źródło: materiały prasowe organizatora)

Największym hitem jubileuszowej edycji będzie zdobywca Złotej Palmy w Cannes Dheepan – poruszająca historia bojownika Tamilskich Tygrysów, zmuszonego do ucieczki z rodzinnej Sri Lanki i zamieszkania we Francji. Reżyser tego mocnego społecznego dramatu, Jacques Audiard, jest jednym z najważniejszych obecnie europejskich twórców, autorem m.in. głośnego Proroka.

Strony: 1 2

Dodaj komentarz