• 2015-08-20

Wzór, osnowa, wątek. Art vs. Design? vol. 2

Od 27 sierpnia do 19 września 2015 roku | Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia w Gdańsku

Wystawa Wzór, osnowa, wątek. Art vs. Design? będzie prezentowana w Wilnie, w galeriach Akademii Sztuk Pięknych Titanikas i Artifex. Na wystawie ukazane zostaną prace polskich artystów. Wydarzenie jest rezultatem wieloletniej współpracy CSW Łaźnia z kuratorami i artystami z Litwy. Projekt stanowić będzie kontynuację zeszłorocznej wystawy Art. vs. Design?, w ramach której w Gdańsku pokazano prace artystów litewskich.

Piotr Bosacki „Film sznurkowy” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Piotr Bosacki „Film sznurkowy” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa Wzór, osnowa, wątek to prezentacja prac artystów polskich (Piotr Bosacki, Monika Drożyńska, Aneta Grzeszykowska, Dominik Lejman, Małgorzata Markiewicz, Magdalena Samborska, Janek Simon, Julita Wójcik) funkcjonujących na pograniczu sztuki i tkaniny artystycznej. Splot, jako jeden z elementów definiujących tkaninę artystyczną, stał się centrum ich artystycznej refleksji. Jaką funkcje pełni w tkaninie? Tradycyjnie rozumiany – tworzy rytmiczny wzór, kreuje dekoracyjny charakter pracy. Czy tkanina może jednak zdekonstruować wzór? Co się stanie, kiedy rozszerzymy zakres zainteresowań? Czy wzór ma siłę, by ujawnić schematy ukryte pod dekoracyjną strukturą?

Chociaż nie wszystkie prezentowane prace zostały stworzone z materiałów, to wykorzystują one tkaninowy splot w różnorodnej formie (od wideo przez fotografię po grę komputerową) jako podstawę kompozycyjnej konstrukcji pracy. Ornament został użyty do postawienia pytań istotnych dla wzorów współczesności. Tkanie to czynność kojarzona z przestrzenią domową. Jednak kiedy wkracza w przestrzeń publiczną, zyskuje siłę do zadawania pytań. Jak jednostka tworzona jest przez społeczeństwo? Jak architektura oddziałuje na naszą podświadomość? Czy jesteśmy wszyscy jedynie ofiarami mody? Te pytanie przeplatają się w pracach artystów.

Aneta Grzeszykowska „Zegar” – kadr z filmu (źródło: materiały prasowe organizatora)

Aneta Grzeszykowska „Zegar” – kadr z filmu (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wzór, osnowa, wątek. Art vs. Design?
Od 27 sierpnia do 19 września 2015 roku
Kuratorki: Agnieszka Kulazińska-Grobis, Aleksandra Księżopolska
Organizator: Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia w Gdańsku
Miejsce prezentacji: Galerie Akademii Sztuk Pięknych Titanikas i Artifex w Wilnie

Dodaj komentarz

Cytaty


Magazyn

Polecamy

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR