• 2015-09-02

04 Artloop Festival

Od 3 do 6 września 2015 roku | Sopot

Pomiędzy 3 i 6 września w Sopocie odbędzie się festiwal artystyczny Artloop, który otwiera miasto na sztukę i sztukę na miasto, scalając/loopując wybrane przestrzenie w centrum Sopotu licznymi działaniami z zakresu sztuk wizualnych, designu i muzyki. Po raz kolejny w Sopocie powstaje festiwal całkowicie skupiony na sztuce współczesnej, prezentowanej głównie w przestrzeni miasta – subiektywnie i sugestywnie przekształcanej przez artystów. Artloop to artystyczne laboratorium, które łączy młodą sztukę ze sztuką uznaną, łączy przestrzenie, idee i koncepcje, łączy ludzi, otwierając ich na nowe aktywności, konteksty, emocje. Hasło tegorocznej edycji to Nocna zmiana.

Maurycy Gomulicki, „Obelisk” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Maurycy Gomulicki, „Obelisk” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tematyka wystawy zatytułowanej Nocna zmiana, której kuratorkami są Roma Piotrowska i Emilia Orzechowska, kontynuuje właściwe poprzednim edycjom festiwalu zainteresowanie tożsamością Sopotu. Sopot to miasto, które nigdy nie śpi i to właśnie ten aspekt kurortu zostanie poddany eksploracji w wystawie Nocna zmiana. Każdy dzień festiwalu skupi się na innym aspekcie miejskiej nocy, prezentując cztery sekcje tematyczne odpowiadające poszczególnym dniom festiwalu: Hedonizm / Zabawa, Eros / Płeć, Bezsenność / Koszmar oraz Nocna zmiana / Podwójne życie, oferując oprócz nowych realizacji site specific w przestrzeni publicznej, program wydarzeń performatywnych. Wystawa pokazuje uznanych na arenie międzynarodowej artystów z Polski, Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych oraz Kanady.

Dzień 1: Hedonizm / Zabawa
Sopot to zabawowa stolica Polski, dlatego sekcja ta dokonuje krytycznej analizy aspektów kultury popularnej związanych z życiem nocnym, współczesnych miejskich rytuałów, imprezowej etykiety oraz wiążących się z nią miłosnych kodów zachowań. Właśnie o tym jest video instalacja jednej z najbardziej znanych brytyjskich artystek, laureatki prestiżowej nagrody Turner Prize (1997) Gillian Wearing. Wystawa prezentuje również prace próbujące złamać popularną konwencję imprezy opartej na szybkim tańcu w grupie i proponuje alternatywne sposoby na zabawę, zmuszające do bardziej osobistego kontaktu pomiędzy uczestnikami. Festiwal zostanie otwarty przez Slow Dance Party – projekt kanadyjskiego artysty Sherwina Sullivan Tjia. Podczas wydarzenia będzie można przez cały wieczór usłyszeć tylko wolne piosenki oraz myślami powrócić do dawnych szkolnych lat. Nocna zmiana zastanawia się także nad tym co sprawia nam przyjemność, przed czym uciekamy w hedonizm i na czym on polega. Artystka Kaye Winwood Projects zaaranżuje sytuację, która w nietuzinkowy sposób zadziała na nasze wszystkie zmysły.

Artur Majewski, „Popobawa”, fot. Natalia Janus-Malewska (źródło: materiały prasowe organizatora)

Artur Majewski, „Popobawa”, fot. Natalia Janus-Malewska (źródło: materiały prasowe organizatora)

Dzień 2: Eros / Płeć
Noc to pora kiedy do głosu tradycyjnie dochodzi seksualność człowieka. W debacie publicznej o seksualności mówi się często tylko przy okazji tematów wstydliwych lub wrażliwych. Sekcja Eros i Płeć bezpośrednio skupia się na roli jaką seksualność gra w naszym życiu i jak często spychana jest ona na trzeci plan (Maurycy Gomulicki). Część ta odnosi się także do pozycji i wizerunku narzuconym kobietom i mężczyznom, oraz do tożsamości płciowej. Artystka Kate Spence, zaprezentuje intymny, pomyślany dla jednego uczestnika, performance eksplorujący aspekty ludzkiej seksualności. Ten aspekt miasta zostanie poruszony w niezwykle subtelnej i bezpruderyjnej pracy Konrada Pustoły.

Basia Bańda, z cyklu „Koszmary” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Basia Bańda, z cyklu „Koszmary” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Dzień 3: Bezsenność / Koszmar
Kolejnym aspektem nocy przywoływanym przez wystawę jest sen (także ten zły, zakłócony koszmarami), oraz jego brak. Sekcja Bezsenność / Koszmar pokazuje prace odnoszące się do marzeń nocnych i koszmarów. Koszmary senne czy też zapisy osobistych lęków będzie można znaleźć w publikacji Basi Bańdy. W Willi Bergera Artur Malewski wprawi nas w melancholię, próbując zatrzymać, gdzieś pomiędzy doświadczeniem materialności a jej wspomnieniem.

Berwick Street Colllective, „Nightcleaners” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Berwick Street Colllective, „Nightcleaners” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Dzień 4: Nocna zmiana / Podwójne życie
Ostatni dzień festiwalu zostanie poświęcony kulisom nocnego życia miasta, wszystkim tym aspektom, które pozwalają miastu sprawnie funkcjonować, a które często pozostają niezauważalne. Bogna Burska we współpracy z Klarą Bielawką przygotują monodram odnoszący się do kulis nocnego życia miasta. Zaprezentujemy kluczowy film dokumentalny, grupy Berwick Street Collective z 1970, opowiadający o eksploatacji sprzątaczek pracujących nocą w londyńskich biurowcach. Przedmiotem zainteresowania sekcji Nocna Zmiana jest również fenomen niestabilności, elastyczności i dyspozycyjności pracowników wykonujących swoją pracę w nocy na zasadach prekariatu i o tym właśnie będzie nowa praca Alicji Rogalskiej. Weźmiemy również pod lupę fenomen podwójnego życia, transformacji osobowości i statusu społecznego, która zachodzi u wielu osób każdego dnia i nocy, tak jak zostanie to przedstawione w projekcie By Day, By Night autorstwa Alyssy Gruen, Karoleen Decastro, Jona Chen oraz Patricka Ramos.

4. edycja Artloop Festival
Organizatorzy: Miasto Sopot, Państwowa Galeria Sztuki
Od 3 do 6 września 2015 roku
Sopot

Dodaj komentarz