• 2015-09-16

25 godzin na 25 lat Goethe-Institut w Warszawie

25 września 2015 roku | Goethe-Institut w Warszawie

Goethe-Institut w Warszawie obchodzi 25-lecie swojej działalności. Z tej okazji w siedzibie przy ul. Chmielnej 13a odbędzie się 25-godzinny festiwal, podczas którego zaprezentują się artyści z Niemiec i Polski. Goście festiwalu będą mogli wziąć udział w inspirujących spotkaniach z językiem niemieckim, literaturą i filmem.

Spektakl „Volvere”, fot. Vincent Chuang (źródło: materiały prasowe organizatora)

Spektakl „Volvere”, fot. Vincent Chuang (źródło: materiały prasowe organizatora)

Zależy nam na tym, by w trakcie symbolicznych 25 godzin pokazać naszym gościom wachlarz wydarzeń artystycznych i edukacyjnych, zaprosić do nieoczekiwanych spotkań i działań interaktywnych odzwierciedlających współczesne trendy w obu krajach – mówi Renata Prokurat z Goethe-Institut.

Ambicją organizatorów jest zaaranżowanie wydarzenia, które pokaże, jaką ścieżką Goethe-Institut chce dalej podążać. Praca Instytutu poświęcona nawiązywaniu dialogu i łączeniu ze sobą kulturalnych i społecznych zjawisk z Polski i Niemiec będzie kontynuowana, jednak Instytut rozumiany jako miejsce musi ulec zmianie, stać się bardziej inspirujący i przyjazny dla ludzi. Być nową przestrzenią na nieszablonowe pomysły, wspólne eksperymenty i wyzwania oraz odpoczynek pośród zgiełku wielkiego miasta.

W programie m.in. performans taneczny Volvere grupy Waltz Binaire; literatura na łące; muzyka z Berlina i Warszawy z Molly Nilsson, Pictorial Candi i duetami Polpo Motel, Antykrystyna, czyli Masecki i Moretti, Max Loderbauer i Jacek Sienkiewicz; apetyt na niemiecki, czyli kreatywna nauka niemieckiego oraz interaktywne gry językowe; audiowizualny nocny maraton Johannesa Kreidlera w ramach festiwalu Warszawska Jesień; giga puzzle; mobilna stacja kulinarna magazynu „KUKBUK”; magiczne zwierciadło; czytanki i teatr kamishibai dla najmłodszych; fotoinstalcja Ogrodu Księżniczek z Berlina; młody wideoart z Niemiec oraz niemieckie filmy krótkometrażowe i animowane dla dzieci i młodzieży; gry planszowe; upcyclingowe warsztaty projektowe z udziałem czołowych designerów z Polski i Niemiec połączone z aukcją mody.

Wstęp na wszystkie wydarzenia w ramach festiwalu jest wolny.

Johannes Kreidler, fot. Estcher Kochte (źródło: materiały prasowe organizatora)

Johannes Kreidler, fot. Estcher Kochte (źródło: materiały prasowe organizatora)

Goethe-Institut wyznacza uznawane na całym świecie standardy w nauce niemieckiego jako języka obcego. Prowadzi kursy językowe, tworzy materiały dydaktyczne, doskonali nauczycieli oraz uczestniczy w badaniach naukowych i inicjatywach polityki językowej. Goethe-Institut prezentuje trendy pojawiające się w Niemczech i wspiera międzynarodową współpracę kulturalną poprzez organizowanie wydarzeń kulturalnych oraz współuczestnictwo w wystawach, festiwalach filmu, muzyki, teatru, literatury i tłumaczeń. Biblioteki i ośrodki informacyjne, fora dyskusyjne, różnorodne publikacje, w tym audio i wideo, oraz programy pobytów studyjnych przybliżają obraz współczesnych Niemiec i przyczyniają się do rozwoju międzynarodowego dyskursu dotyczącego kluczowych zagadnień coraz bardziej zglobalizowanych społeczeństw.

Goethe-Institut w Warszawie powstał w 1990 roku. Od 2004 roku siedziba Instytutu mieści się przy ul. Chmielnej w samym centrum stolicy. Warszawski Goethe-Institut jest miejscem spotkań, nauki oraz zdobywania i wymiany doświadczeń. Działając w partnerskim dialogu, inicjuje i realizuje wspólne pomysły ponad granicami krajów. Poprzez swoje działania, zorientowane na przyszłość oraz odnoszące się do aktualnych tematów, przedstawia różnorodne i nieoczywiste oblicza Niemiec. Goethe-Institut w Warszawie działa na terenie Polski wspólnie z Goethe-Institut w Krakowie.

25 godzin na 25 lat
25 września 2015 roku
Goethe-Institut w Warszawie

Dodaj komentarz