• 2015-09-18

Międzynarodowe Triennale Grafiki – Wystawa Główna

Od 18 września do 25 października 2015 roku | Galeria Bunkier Sztuki w Krakowie

Wystawa Główna jest zderzeniem wielkich formatów, działających ekspresją powierzchni i rozmachem form z pracami skłaniającymi do wyciszenia, wejścia w intymny niemalże kontakt z dziełem. To gra pomiędzy płaszczyzną uwodzącą widzów iluzją trójwymiarowości a instalacjami przekształcającymi przestrzeń wystawienniczą w niezwykły environment. Jest to spotkanie zarówno z wysublimowaną geometrią i mistrzostwem warsztatowym, jak i z nieokiełznaną żywiołowością form figuratywnych i łamaniem najbardziej uświęconych reguł warsztatowych na drodze ku poszerzeniu wymiaru ekspresyjnego dzieł. Wśród prezentowanych artystów znaleźli się zwolennicy klasycznej triady graficznej bieli, czerni i odcieni szarości, jak i twórcy odważnie operujący barwami, niestroniący od najbardziej nieoczekiwanych zestawień kolorystycznych.

Piia Lehti, Finlandia, „Zaufanie”, serigrafia, 2014 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Piia Lehti, Finlandia, „Zaufanie”, serigrafia, 2014 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Na pewno jest to wystawa, która pozwoli widzom wkroczyć ponownie do zaczarowanego ogrodu sztuki. Umożliwi dotknięcie tajemnicy ukrytej w twórczym przekazie, obcowanie z dziełami, których autorzy – nieobojętni na przemiany współczesnego świata i dostrzegający codzienne problemy i historyczne wyzwania XXI wieku – wznoszą się ponad doraźną publicystykę i nieustannie przekonują, że nie nastąpiło jeszcze całkowite odczarowanie rzeczywistości. Ich prace dowodzą, że wciąż jeszcze wiele jest wokół zjawisk niezwykłych, form nieoczywistych i znaczeń, których nie da się sprowadzić do gry ideologii domagających się zdemaskowania i do wszechobecnej polityczności.

Organizatorzy MTG – Kraków 2015 zapraszają publiczność do podróży na Wyspę Tajemnic, do wkroczenia w Meliesowski świat, w którym wszystko jest możliwe. Artyści prezentowani na Wystawie Głównej pokazują, że sztuka nie jest dziś tylko przypisem do rzeczywistości, lecz posiada niezwykły potencjał kreacyjny i niczym fantastyczne maszyny Juliusa Verne’a może nas z prędkością światła przenieść do krain, o których dawno zapomnieliśmy lub których istnienia wcześniej nie dostrzegaliśmy.

W wystawie bierze udział 104 artystów z następujących krajów: Argentyna, Australia, Belgia, Bośnia i Hercegowina, Kanada, Chiny, Chorwacja, Czechy, Estonia, Finlandia, Niemcy, Irlandia, Włochy, Japonia, Litwa, Luksemburg, Norwegia, Polska, Portugalia, Puerto-Rico, Serbia, Korea Południowa, Hiszpania, Szwecja, Tajlandia, Holandia, Wielka Brytania, USA.  Na wystawie prezentowane jest 168 prac.

Naomi Kubo, Japonia, „18 stycznia 2014”, wklęsłodruk, 2014 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Naomi Kubo, Japonia, „18 stycznia 2014”, wklęsłodruk, 2014 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Międzynarodowe Triennale Grafiki – Kraków 2015 (MTG – Kraków 2015) to rozpoznawalna na całym świecie impreza graficzna, która w przyszłym roku będzie obchodzić 50-lecie swojego istnienia.

To przede wszystkim międzynarodowy konkurs graficzny, w którym w tym roku udział wzięło 1105 artystów z całego świata. Prace – wybrane przez międzynarodowe jury – prezentowane są podczas Wystawy Głównej w Galerii Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki w Krakowie. MTG – Kraków 2015 to także szereg wystaw poświęconych różnym aspektom grafiki, prezentujących zarówno ujęcie historyczne, jak i najnowsze osiągnięcia w tej dyscyplinie sztuki.

Fuki Hamada, Japonia, „Forma-69 «Przewód łączący z płodem»”, akwaforta, akwatinta, chine colle, 2014 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fuki Hamada, Japonia, „Forma-69 «Przewód łączący z płodem»”, akwaforta, akwatinta, chine colle, 2014 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Program Główny MTG – Kraków 2015, oprócz Wystawy Głównej, zawiera także wystawę Grand Prix Młodej Grafiki Polskiej – Kraków 2015, która w tym roku zaprezentowana zostanie w nowych galeriach znajdujących się w Budynku Głównym Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Prace prezentowane na tej wystawie zostały wybrane przez Jury konkursowe spośród dzieł zgłoszonych przez 211 młodych polskich grafików, którzy nie ukończyli 35 roku życia. Wystawie tej towarzyszy specjalny pokaz prac laureatki poprzedniej edycji GPMGP – Kraków 2012 – Marty Kubiak.

W ramach Programu Głównego zostały także przygotowane wystawy w porozumieniu z wieloletnimi instytucjonalnymi partnerami imprezy: Tabula rasa. Joanna Janowska-Augustyn. Laureatka Grand Prix MTG – Kraków 2012 w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie, Romans z grafiką. Od Albersa do Vostella w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie, Przestrzenie Tao. Grafika Dalekiego Wschodu – Japonia, Korea, Tajlandia, Chiny w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie oraz wystawa prezentowana w przestrzeniach Międzynarodowego Centrum Sztuk Graficznych w Krakowie pod hasłem Za kulisami, ukazująca m.in. dorobek artystów, którzy wchodzili w składy zespołów jurorskich obradujących podczas tej edycji Triennale.

Nils-Erik Mattsson, Szwecja, „Biała chmura”, litografia, 2014 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Nils-Erik Mattsson, Szwecja, „Biała chmura”, litografia, 2014 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Strony: 1 2

Dodaj komentarz