• 2015-09-07

Miłość. Edward Dwurnik w Częstochowie

Od 17 września do 18 października 2015 roku | Miejska Galeria Sztuki w Częstochowie

Edward Dwurnik to jeden z najbardziej znanych i rozpoznawalnych, współczesnych artystów polskich. Znany jako subiektywny komentator polskiej rzeczywistości, w wymiarze społecznym i historycznym. Wypracowany przez lata styl twórcy sprawia, że na pierwszy rzut oka jego obrazy zdają się być pospiesznymi szkicami malarskimi lub rysunkowymi. Szybko jednak, przy dokładnym oglądzie, obrazy ujawniają mnóstwo szczegółów, detali, które definiują kontekst czasu, realia społeczne i polityczne, ale też dowodzą doskonałych umiejętności artystycznych i indywidualnego języka. 17 września w Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie odbędzie się wernisaż wystawy retrospektywnej artysty Miłość. Edward Dwurnik w Częstochowie, którą będzie można oglądać do 18 października.

Edward Dwurnik, „Miłość”, 2007 (źródło: materiały prasowe)

Edward Dwurnik, „Miłość”, 2007 (źródło: materiały prasowe)

Artysta w latach 1963-1970 odbył studia na Wydziale Malarstwa warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, gdzie uzyskał dyplom w pracowni prof. Eugeniusza Eibischa. Uprawia malarstwo, rysunek i grafikę, tworzy rozbudowane cykle, głównie malarskie, m.in. Podróże autostopem,          SportowcyWarszawaPortretRobotnicyDroga na WschódOd grudnia do CzerwcaNiech żyje wojna!Błękitny, Romantyczny,     Dwudziesty piątyPoprawić Mozarta. Niektóre z nich są już zamknięte, inne artysta kontynuuje. Jest laureatem licznych nagród, m.in. nagrody krytyki artystycznej im. Cypriana Kamila Norwida (1981), nagrody Komitetu Kultury Niezależnej „Solidarności” (1983), nagrody Coutts Contemporary Art Foundation (1992). Mieszka i pracuje w Warszawie.

Edward Dwurnik mistrzowsko przedstawia mentalność Polaków, dlatego w opiniach o jego twórczości równie często jak wartości artystyczne, uwzględniane są kategorie publicystyczne, czy satyryczne. Ten punkt widzenia szczególnie wyostrza uwagę odbiorców oraz warunkuje atrakcyjność kontaktu ze sztuką Dwurnika. Wystawy tego artysty nieodmiennie cieszą się zainteresowaniem i uznaniem szerokiego kręgu widzów.

Edward Dwurnik, „Kobiety tańczą”, 1986 (źródło: materiały prasowe)

Edward Dwurnik, „Kobiety tańczą”, 1986 (źródło: materiały prasowe)

Język twórczości Dwurnika to język przede wszystkim wizualny – mocne kolory, kontrasty, zdecydowana kreska, ale w pewnym sensie także język literacki. Każdej pracy artysta nadaje wyraźny tytuł, „wmalowany” także w samo dzieło. Tytuły są ironicznym komentarzem do rzeczywistości, a dzieła przedstawiają zazwyczaj anegdotę, scenę rodzajową, nakreśloną sytuację z konkretnymi bohaterami. Można w tym widzieć nawiązanie do sztuki komiksu. Wystawa prezentowana w Częstochowie siłą rzeczy nie stanowi pełnej retrospektywy. Wybór obrazów i rysunków dokonany przez kurator wystawy, Annę Paleczek-Szumlas, jest subiektywny, jednak stanowi przekrój przez kilka etapów twórczości Dwurnika.

Edward Dwurnik, „Żółte tulipany”, 2014 (źródło: materiały prasowe)

Edward Dwurnik, „Żółte tulipany”, 2014 (źródło: materiały prasowe)

Widzowie będą mieć szczególną okazję, by zobaczyć trzy prace nastoletniego Edwarda. Poza tym na wystawie znajdą się m.in. obraz, który dał tytuł całej wystawie i stanowi jej motyw przewodni, czyli Miłość z 2007 roku, współczesna interpretacja Bitwy pod Grunwaldem, stworzona w rocznicę tego wydarzenia – obraz, o którym artysta mówi, że „stanowi odniesienie do chaosu panującego w życiu społecznym i politycznym Polaków”; a także praca istotna ze względu na miejsce prezentacji wystawy, obraz z cyklu Podróże autostopemCzęstochowa. Jasna Góra. Wystawę uzupełni zbiór niemal sześćdziesięciu rysunków. Prace pochodzą z kolekcji prywatnej oraz z pracowni artysty.

Miłość. Edward Dwurnik w Częstochowie
Od 18 września do 18 października 2015 roku
Wernisaż: 17 września 2015 roku, godz. 18.00
Kurator: Anna Paleczek-Szumlas
Miejska Galeria Sztuki
Częstochowa

1 komentarz do artykułu “Miłość. Edward Dwurnik w Częstochowie”

  1. klaudia

    Dzień dobry, wkradła się pomyłka, wernisaż jest we wrześniu, nie w październiku

Dodaj komentarz