• 2015-09-29

Igor Chołda Aqualoopa. Testosterror

Od 30 września do 14 października 2015 roku | Pragaleria w Warszawie

Prace z cyklu Testosterror autorstwa Igora Chołdy, lepiej znanego na artystycznej scenie, przede wszystkim tej streetartowej, jako Aqualoopa, powstały jako wynik doświadczeń z energią maskulinum. Energia męska kojarzy się z działaniem, parciem do przodu, pędem do sukcesu, rywalizacją i siłą. Mężczyzn w dzisiejszym świecie ocenia się w kategoriach silny – słaby. Jednak energia nie jest domeną wyłącznie męską. Przejawia się też w świecie feministycznym i w takim samym stopniu dotyczy pań. Sama energia nie jest ani dobra, ani zła. Jest doświadczeniem każdego z nas. Stereotypowo tylko kojarzona jest z męskim aspektem natury Yang. W świecie medycznym odpowiada jej hormon testosteron. W dobie pandominacji patriarchalnego modelu społecznego doświadczenie męskości i pojęcie męskiej energii zostało wypaczone. Ponadto stało się obiektem krytyki i wstydu.

Aqualoopa (Igor Chołda), „Testosterror”, 2015, akryl, płótno, 140x140 cm (źródło: materiały prasowe organizatora)

Aqualoopa (Igor Chołda), „Testosterror”, 2015, akryl, płótno, 140x140 cm (źródło: materiały prasowe organizatora)

Przypomnijmy sobie aktorów kreujących rolę Jamsa Bonda w pierwszych filmach serii o nieustraszonym szpiegu lub postać pisarza Ernesta Hemigwaya. Męskość tych gentelmanów była pewnego rodzaju znakiem jakości, kojarzonym ze stylem i elegancją. Kubańskie cygara, boks, walki kogutów to być może nieco inne wyznaczniki elegancji niż dzisiejszy sznyt, jednak są one nie do podrobienia. Czasy się zmieniły, ale doświadczenie męskiej energii jest dalej obecne jako przejaw witalnych sił przyrody. Teraźniejszość nas ogranicza i wypacza pierwotne potrzeby, sprowadzając je do stadionowej agresji, kultu siłowni i drogich męskich zabawek. Narzuca się też mężczyznom bardzo silną konieczność dopasowania do współczesnego świata, gdzie bardzo ważne jest równouprawnienie, a „męska ręka” nie zawsze jest mile widziana jako sposób liderowania lub rozwiązywania sporów.

Obrazy z cyklu Testosterror nie są w żaden sposób próbą stawania po którejś stronie w dyskusji o męskości i jej wyznacznikach. Ich celem jest zbudowanie świadomości i przyjrzenie się temu, co kryje się w męskim aspekcie energii, często wulgarnym, prostolinijnym, a także prostym i dosłownym. Są to bardzo interesujące aspekty roli, jaką jest bycie facetem.

Na moje doświadczenia wpływa dzieciństwo i rodzinny dom. Dorastałem w atmosferze pierwotnego etosu męskiej pracy. Ojciec, obecnie emerytowany pułkownik straży pożarnej, ryzykował życie w walce z żywiołem ognia, powodziami itp. Perspektywa kogoś, kto działa w realnym świecie, wywarzającego toporem drzwi płonącego mieszkania jest diametralnie różna od praktyki urzędnika przewalającego tony papierów w walce z wyimaginowanymi przepisami, terminami, pozwoleniami.

W cyklu Testosterror chciałem ocucić realność odczuwania walki, ścierania się, męskiego „dawania rady”. Dziś coraz rzadziej jest ono spotykane z powodu pewnej fikcji i izolacji pracy. Męska teraźniejszość często polega na klikaniu w arkusz kalkulacyjny czy projektowaniu internetowej reklamy. To robienie czegoś, co nie istnieje realnie, co nie dotyka wprost otaczającego nas świata. Realizacja projektu czy nawet walka z kryzysem finansowym to diametralnie różne doświadczanie niż stanięcie na ringu czy ścięcie drzewa siekierą.

Igor „Aqualoopa” Chołda

Aqualoopa (Igor Chołda), „Duel”, 2014, druk cyfrowy, płótno, 100x100 cm (źródło: materiały prasowe organizatora)

Aqualoopa (Igor Chołda), „Duel”, 2014, druk cyfrowy, płótno, 100x100 cm (źródło: materiały prasowe organizatora)

Igor „Aqualoopa” Chołda (ur. 1978 r.) – ilustrator, projektant, animator i artysta streetartowy. Absolwent Wydziału Filozofii UW, Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej i Telewizyjnej w Łodzi oraz Instytutu Psychologii Procesu. Głównie znany jako autor murali, których ma na koncie kilkadziesiąt. Tworzy i współtworzy reklamy, teledyski i krótkie animacje. Zajmuje się także komponowaniem muzyki oraz psychoterapią. Autor wystawy indywidualnej wideo i malarstwa Infection w Galerii 3678 U Artystów (2011). Laureat pierwszej nagrody w konkursie na mural Levi’s Go Forth (2011), pierwszej nagrody w konkursie na mural poświęcony Marii Curie-Skłodowskiej, zrealizowany na dziedzińcu metro Centrum w Warszawie (2011), pierwszej nagrody na mural Integracja Uskrzydla w Środowiskowym Dom Samopomocy Pod Skrzydłami w Warszawie (2011) oraz Energetycznym Centrum Kultury w ECK & Sosnowiec City w Sosnowcu (2011). Uczestnik festiwalu Street Art Doping (2011, 2012). Ostatnio prezentował swoje prace w ramach wystawy KRZY.WE 2. Polska Ilustracja Wektorowa w Pragalerii.

Aqualoopa (Igor Chołda), „Box’n’Kox”, akryl, płótno, 120x120 cm (źródło: materiały prasowe organizatora)

Aqualoopa (Igor Chołda), „Box’n’Kox”, akryl, płótno, 120x120 cm (źródło: materiały prasowe organizatora)

Na wernisażu 30 września zagra Dj Droga z kolektywu Plastilina. Tego samego dnia w Składzie Butelek o godz. 21.00 odbędzie się koncert Bajkonur.

Wystawa zorganizowana w ramach Ogólnopolskiego Festiwalu Psychologii Procesu Popkreacje.

Testosterror | Igor „Aqualoopa” Chołda
Od 30 września do 14 października 2015 roku
Wernisaż: 30 września 2015 roku, godz. 18.00
Pragaleria w Warszawie

Dodaj komentarz