• 2015-09-25

Więcej niż możesz zjeść

2 października 2015 roku | Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi

Literacki stand-up, pamiętnik spożywczy albo po prostu Masłowska „all inclusive” w felietonach parakulinarnych. Po czasopismach, popularnych programach telewizyjnych i instruktażowych filmikach na YouTube, moda na gotowanie wędruje na scenę. 2 października odbędzie się premiera spektaklu Więcej niż możesz zjeść. To impresje parakulinarne Doroty Masłowskiej przeniesione na deski Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka w Łodzi.

„Więcej niż możesz zjeść” – plakat (źródło: materiały prasowe)

„Więcej niż możesz zjeść” – plakat (źródło: materiały prasowe)

Jedzenie – główny bohater teatralnego działania to zupełna nowość. To nie jest spektakl o kulinarnej spuściźnie naszych dziejów, zdrowym stylu życia i kultowych jadłodajniach, ale o smakowaniu świata, do stworzenia którego użyto jednej dozy humoru, deko kpiny i masę wyobraźni.

Spektakl jest realizowany na podstawie najnowszej książki Doroty Masłowskiej będącej zbiorem publikowanych przez autorkę w magazynie „Zwierciadło” w latach 2011-2013 tekstów o jedzeniu. Tekstów, które jednak mocno odbiegają od tradycyjnego pojęcia rubryki kulinarnej, jeśli go wręcz jawnie nie przedrzeźniają. Przewrotne w formie i treści, nie uchylają się od szerszej refleksji antropologicznej.

Jest też sekcja ekscentryczna, sekcja rozmaitości. To w niej możemy za to dowiedzieć się, jak zrobić tort-basen, tort- gitarę, tort-bikini, tort-książkę, tort-boisko, tort pasztetowy, tort-piersi i około 4000 innych tortów.

Trzeba jednak uważać, bo jak w życiu:

niektórych rzeczy, jak się już zobaczy, to nie da się odzobaczyć.

Zastanawia mnie tylko, dlaczego w tortownictwie polskim nie ma w ogóle reprezentacji nas, humanistow. Do roboty, nieuleczalni okularnicy, dość mam słuchania o waszych dwóch lewych rękach. Tort – Kinga Dunin, tort – okładka Czarnej Płyty Brygady Kryzys czy Tort – Wódka same się nie upieką! I co do cholery myślą sobie nasze matki?

Więcej niż możesz zjeść
Premiera: 2 października 2015 roku
Kolejne spektakle: 3, 4 października oraz 20, 21 i 22 listopada 2015 roku
Scenariusz, reżyseria, światło: Marcin Nowak
Muzyka: Syny
Kostiumy i scenografia: Bracia, Marcin Nowak
Asystent reżysera: Malwina Irek
Występują: Dominika Biernat, Monika Buchowiec, Malwina Irek, Jolanta Jackowska,
Mirosława Olbińska, Wojciech Droszczyński, Adam Kupaj, Sławomir Sulej
Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka
Łódź

Dodaj komentarz