• 2015-10-17

InMotion

Od 21 października do 14 listopada 2015 roku | Hotel andel’s Łódź

Poczuj ledwo doświadczone drgnienie powietrza, wywołane twoim oddechem, gestem, emocjami. Szukaj skojarzeń jednoznacznie określających cię w tej właśnie przestrzeni, geometrycznej i czasowej. Rozejrzyj się dookoła. Poddaj się wrażeniu unoszącego się w otoczeniu zapisu chwili… Jesteś tutaj. Uczestniczysz w misterium światła, dźwięku i ruchu. Wchodzisz, w niegraniczone twoją wyobraźnią, ruchome instalacje, zbudowane z myślą o tobie, upragniony Widzu.

Piotr Jędrzejewski, „All about ticking”, z wystawy sztuki kinetycznej „InMotion” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Piotr Jędrzejewski, „All about ticking”, z wystawy sztuki kinetycznej „InMotion” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Rozpoczynamy spektakl we wnętrzach starej przędzalni. Przed laty opustoszałej, sponiewieranej, martwej… pozbawionej nadziei.

W inspirującej scenerii pełnej zaskakujących rekwizytów minionej epoki rewolucji przemysłowej intuicyjnie doświadczasz sztuki. Architektura Hotelu Andel’s staje się znakomitym entourage do identyfikowania ukrytych obiektów. Odkrywasz wielką tajemnicę twórców rzeźb kinetycznych. Wizualne zagadnienia ruchu od wieków budzą podziw i fascynację nie tylko artystów. Inspirują nas wszystkich. Procesualny, interaktywny charakter sztuki kinetycznej powoduje celowe angażowanie widza w rejestracji kolejnych aktów twórczych. Aktywnie w czasie rzeczywistym stajemy się współtwórcami nowej formy artystycznej, czasami wyłącznie poprzez swoją obecność. Czy nie jest to piękny gest artysty w twoim kierunku, Widzu?

Wystarczy być…

InMotion to osobiste interpretacje zjawiska ruchu w przestrzeni wizualnej, ale nie tylko. To próba konfrontacji postaw twórczych, niekiedy dziwacznych i zaskakujących w swojej naturze. Często określanych w oparciu o istotę rzeczy ważnych, w sztuce, nauce, technologii. Ruch napiętnowany dynamizmem i niejednorodną charakterystyką staje się znakomitym medium do manipulacji naszymi zmysłami.

Sztuka kinetyczna zaskakuje, wabi, pogrąża. Podjęte próby spełzną na niczym, jeśli nie doświadczysz upływu czasu, prędkości wrażeń, drogi przebytej od początku do końca poznania… To wszystko może wydarzyć się w ruchu, tym pozornym i tym rzeczywistym.

Tekst: Renata Bonter-Jędrzejewska, kurator

Piotr Bożyk, „The Lord of Grass”, z wystawy sztuki kinetycznej „InMotion” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Piotr Bożyk, „The Lord of Grass”, z wystawy sztuki kinetycznej „InMotion” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Artyści: Piotr Bosacki, Piotr Bożyk, Jakub Jernajczyk, Piotr Jędrzejewski, Claus Larsen, Tomasz Opania, Karina Smigla-Bobinski, Jennifer Townley

Wystawie towarzyszy książka zaprojektowana przez Anię Nałęcką / Tapir Book Design.

Claus Larsen, „Zugkette”, z wystawy sztuki kinetycznej „InMotion” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Claus Larsen, „Zugkette”, z wystawy sztuki kinetycznej „InMotion” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Andel’s Art to projekt, na który składają się autorskie wystawy sztuki współczesnej twórców, których prace posiadają wysoką wartość artystyczną i intelektualną oraz wpisują się w konwencję hotelu andel’s jako miejsca, gdzie sztuka i architektura odgrywają szczególną rolę. Program Andel’s Art rozpoczął się 5 lat temu w hotelu andel’s w Łodzi i w tej chwili obejmuje już trzy z czterech hoteli sieci andel’s: Łódz, Kraków i Berlin. Wystawy odbywają się w ramach trzech cykli: wystawy zbiorowe w postaci kuratorskiego cyklu Andel’s Quarter oraz wystawy indywidualne: Andel’s Photo i Andel’s Presents.

InMotion
Wernisaż: 21 października 2015 roku, godz. 19.00
Od 22 października do 14 listopada 2015 roku
Kuratorzy: Renata Bonter-Jędrzejewska, Kamil Kuskowski
Organizatorzy: Fundacja Fuzjon, Warimpex
Hotel andel’s Łódź

Dodaj komentarz