12. Festiwal Sztuki ArtFest

Od 20 listopada do 10 grudnia 2015 roku | BWA w Tarnowie

Biuro Wystaw Artystycznych w Tarnowie, Centrum Sztuki Mościce oraz Tarnowskie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych zapraszają na 12. Festiwal Sztuki ArtFest im. Bogusława Wojtowicza.

Jarosław Fliciński, „Everything is here and now what?”, 2012, 192 x 157,5 cm, akryl na płótnie; Esteval (źródło: materiały prasowe)

Jarosław Fliciński, „Everything is here and now what?”, 2012, 192 x 157,5 cm, akryl na płótnie; Esteval (źródło: materiały prasowe)

Piątek, 20 listopada, godz. 18.30 | CSM
Inauguracja 12. Festiwalu Sztuki ArtFest

  • Stanisław Dygat. Urodziny – wernisaż wystawy z okazji stulecia urodzin, przygotowanej przy współpracy z Teatrem Wielkim Operą Narodową oraz Magdą Dygat i Andrzejem Dudzińskim
  • Kocham Pana, Panie Sułku – po wernisażu kultowy spektakl literacko-muzyczny w wykonaniu Marty Lipińskiej, Krzysztofa Kowalewskiego i Adama Ferencego

Stanisław Dygat. Urodziny – wystawa otwarta w Teatrze Wielkim w Warszawie w 100. rocznicę urodzin Stanisława Dygata rozpoczęła rok jubileuszowy pisarza. W Tarnowie zakończy się ten jubileusz, przyjęty przez Sejm uchwałą, którą uczczono pamięć wybitnego prozaika, dramaturga, tłumacza i scenarzysty filmowego. Dygat był jednym z najciekawszych pisarzy powojennej Polski. „Był mistrzem słowa. W pamięci czytelników pozostawało piękno narracji, prostota, zaskakująca zwykłość opisywanych zdarzeń” – napisano w ustawie. Jego najważniejsze utwory to: Jezioro BodeńskiePożegnaniaPodróżDisneylandDworzec w Monachium. Inicjatorzy wystawy: Magda Dygat, córka pisarza, Grzegorz Gauden, dyrektor Instytutu Książki, oraz Waldemar Dąbrowski, dyrektor Teatru Wielkiego – Opery Narodowej przekazali wystawę do ArtFestowych prezentacji. Niezwykła ekspozycja pełna wspomnień, dokumentów, fotografii, nagrań, przedmiotów czynna będzie w Tarnowie w Centrum Sztuki Mościce od 20 listopada do końca roku. Wernisażowi towarzyszyć będzie spotkanie z Magdą Dygat i projekcje filmowe.

Kocham Pana, Panie Sułku ‒ spektakl literacko-muzyczny w wykonaniu Marty Lipińskiej, Krzysztofa Kowalewskiego i Adama Ferencego w reżyserii Jacka Janczarskiego. Kultowe słuchowisko Polskiego Radia, przy którym wychowało się kilka pokoleń Polaków. Ponadczasowy humor i dowcip autorstwa jednego z najbardziej cenionych polskich satyryków. Teksty, które niezmiennie od ponad 40 lat śmieszą słuchaczy w różnym wieku. Niezapomniane, przezabawne kreacje Marty Lipińskiej i Krzysztofa Kowalewskiego stanowią kanon polskiej sztuki satyrycznej i aktorskiej. Pani Eliza i Pan Sułek… romantyczka i realista, kto z nas nie zna tej pary, kto z nas nie zaśmiewał się do łez, słuchając dyskusji i dialogów tych dwojga. Ona go uwielbia, on w zamian używa jej jako przynęty (łowi na nią raki) albo wykorzystuje jako antenę telewizyjną… Na każde jej „Kocham Pana, Panie Sułku” odpowiada krótkim i nerwowym „Cicho!”. A nad wszystkimi czuwa wszędobylski Gajowy Marucha…

Niedziela, 22 listopada

  • godz. 15.00 | BWA | Zofia Stryjeńska / Angelika Kuźniak / Agata Endo Nowicka – Wybalansowałam – kuratorskie oprowadzanie po wystawie
  • godz. 18.00 | CSM | SBB: Józef Skrzek, Apostolis Anthimos, Jerzy Piotrowski – koncert

Wybalansowałam – wystawa prezentuje obrazy Zofii Stryjeńskiej z tarnowskiej kolekcji oraz nowe rysunki ilustratorki Agaty Endo Nowickiej zainspirowane postacią Stryjeńskiej. Osią wystawy są teksty Angeliki Kuźniak – fragmenty biografii Stryjeńska. Diabli nadali, która wkrótce ukaże się nakładem wydawnictwa Czarne – opisujące niezwykłe i, jak się okazuje, szalenie współczesne życie artystki. Na wystawie oryginalne obrazy Zofii Stryjeńskiej są tak samo ważne jak słowa Angeliki Kuźniak, która podjęła się opisania tego nieszablonowego życia. Było w nim wszystko: talent, ciężka praca, przeznaczenie, wielka miłość, bolesna zdrada, trudy samotnego macierzyństwa, sukcesy i porażki, splendory i bieda. Tytułowe „wybalansowałam” wyjęte z zapisków Stryjeńskiej przekornie podkreśla „balans”, który z jej pełnego przygód życia skutecznie się wymykał. Za to odnajdziemy go w jej sztuce, bogatej i różnorodnej, jednocześnie oryginalnej i spójnej formalnie.

Zespół SBB koncertuje wciąż w wielkim stylu. Nagrodzony w październiku przez Radiową Trójkę prestiżową statuetką Mateusza za całokształt osiągnięć twórczych zagra w oryginalnym składzie: Józef Skrzek (śpiew, instrumenty klawiszowe, gitara basowa), Apostolis Anthimos (gitara) i Jerzy Piotrowski (perkusja). Radiowa nagroda w kategorii „muzyka rozrywkowa” przyznana została za utrzymanie przez 40 lat szalonej i niedoścignionej energii w muzyce, którą wciąż kochamy. Przy wręczeniu nagrody SBB usłyszało: „Niech Wasza Trójka nadal Szuka, Burzy i Buduje”. Z pewnością tak będzie, gdyż SBB kończy właśnie nowy album, a na przyszły rok szykuje archiwalny rarytas.

SBB: Józef Skrzek, Apostolis Anthimos, Jerzy Piotrowski (źródło: materiały prasowe)

SBB: Józef Skrzek, Apostolis Anthimos, Jerzy Piotrowski (źródło: materiały prasowe)

Wtorek, 24 listopada, godz. 18.00 | BWA
Marcin Dymiter, Folk routes, wracamy do korzeni – tracklista

Marcin Dymiter aka „emiter” porusza się w obszarze elektroniki, muzyki improwizowanej. Tworzy instalacje dźwiękowe, słuchowiska radiowe, muzykę do filmów, spektakli, wystaw i przestrzeni publicznych. Gra do filmów niemych. Prowadzi autorskie warsztaty dźwiękowe oraz działania przybliżające ideę field recording.

Ola Rzepka (źródło: materiały prasowe)

Ola Rzepka (źródło: materiały prasowe)

Środa, 25 listopada | BWA

  • godz. 17.00 | Akcja Wizualizacja – warsztaty z tworzenia wizualizacji diaskopowych, dla wszystkich chętnych / prowadzenie: Małgorzata Wawro
  • godz. 19.00 | Flora Quartet – koncert promujący płytę Muzikka organika (zagrają: Piotr Janiec – tuba; Tomek Stawiecki – klarnet; Małgorzata Wawro – wizualizacje diaskopowe; Marcin Dymiter – elektronika, nagrania terenowe)

Wizualizacje diaskopowe to analogowa metoda z użyciem rzutnika. W czasie realnym powstają obrazy, kolaże, historie wizualne. Manualność tej formy i praca poza komputerem sprzyja rozwojowi, uczy myślenia i otwiera wyobraźnię. W trakcie warsztatów uczestnicy stworzą wizualizacje do wybranego fragmentu muzyki z płyty Muzikka organika Flory Quartet. Wybrana wizualizacja, zostanie zaprezentowana w czasie koncertu Flory Quartet, który odbędzie się bezpośrednio po warsztatach.

Małgorzata Wawro – twórca wizualizacji diaskopowych – manualnej metody tworzenia na żywo obrazów na diaskopie. Układa obrazy do granej na koncertach muzyki, pokazując emocje, komentując, żartując, budząc skojarzenia, bywa że odciąga oko widza od ucha. Na co dzień pedagog, animator działań muzyczno-wizualnych; organizuje koncerty, realizuje projekty edukacyjne, przygotowuje i przeprowadza akcje społeczne, happeningi. Współpracowała m.in. z Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia, Europejskim Centrum Solidarności.

Flora Quartet to spotkanie diaskopowych wizualizacji, elektroniki, field recordingu z brzmieniem muzyków z Sejneńskiej Orkiestry Klezmerskiej i Sztetl. Punktem wyjścia jest obserwacja form i kształtów, kolorów i dźwięków. Improwizacja, kompozycja, pejzaż dźwiękowy, humor, bajkowe narracje – na przecięciu tych elementów gra Flora Quartet. Po koncercie pokaz mappingu uczestników warsztatów Obraz. Dźwięk. Animacja na fasadzie BWA.

Strony: 1 2 3

Dodaj komentarz