• 2015-11-23

Coming Out 2015

Od 27 listopada do 13 grudnia 2015 roku | Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie

Jak co roku na przełomie listopada i grudnia odbędzie się VII edycja wystawy Coming Out, prezentującej 36 najlepszych prac dyplomowych studentów warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych wybranych przez Rady Wydziałów. Wydarzenie od lat cieszy się ogromną popularnością i na stałe wpisało się do jesiennego kalendarza wydarzeń artystycznych stolicy.

Diana Grabowska, z głowy, Wydział Rzeźby (źródło: materiały prasowe)

Diana Grabowska, z głowy, Wydział Rzeźby (źródło: materiały prasowe)

Głównym zadaniem Coming Out jest promocja twórczości najzdolniejszych studentów poza murami Akademii, w miejscach niezwiązanych ze sztuką. Prezentacja najlepszych artystycznych dyplomów w nieoczywistych przestrzeniach, które na co dzień nie pełnią funkcji wystawienniczej, to już tradycja i nieodłączny element Coming Out, który decyduje o popularności wydarzenia. Tegoroczna wystawa zostanie zaprezentowana w odrestaurowanej, biurowej kamienicy hrabiego Raczyńskiego, z którą widzowie mieli okazję zapoznać się w zeszłym roku. Bogactwo prezentowanego materiału, który powstał w pracowniach 9 wydziałów uczelni, przyciąga publiczność z różnych środowisk i daje możliwość nawiązania obiecującej współpracy między młodymi twórcami a przedstawicielami galerii, agencji reklamowych, biur projektowych oraz kolekcjonerów. Ogromna popularność wystawy przyczynia się do rozwoju polskiej sztuki współczesnej, projektowania i designu, pomaga w kreowaniu przyszłych trendów, ale przede wszystkim ułatwia młodym artystom zawodowy start. Zeszłoroczny laureat Przemysław Ostaszewski wygrał zaraz potem kolejny konkurs „Talenty Trójki” w kategorii sztuki wizualne, zaś świetne grafiki Macieja Januszewskiego doczekały się serii kolejnych wystaw.

Prezentowany w tej edycji wydarzenia projekt Budujemy dom Weroniki Siwiec został już doceniony na portalu Polak Potrafi i dzięki środkom przekazanym przez dobrowolnych darczyńców doczekał się realizacji. Ciekawy jest dyplom Joanny Krakowian z Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki. Wszystko za sprawą „ekshumacji” jednego ze słynnych asamblaży Tadeusza Kantora – Parasola-Opakowania, który ponad czterdzieści lat temu został zakopany na tyłach Pałacu Zamoyskich – siedziby Stowarzyszenia Architektów Polskich. Niemałe zainteresowanie budzi również Biodegradowalna urna na prochy Joanny Jurgi, która świetnie wpisuje się we współczesne trendy ekologicznego projektowania.

Aleksandra Natalia Koper, ***IDOL/STAR***, Wydział Malarstwa (źródło: materiały prasowe)

Aleksandra Natalia Koper, ***IDOL/STAR***, Wydział Malarstwa (źródło: materiały prasowe)

Jak co roku wystawie będzie towarzyszyło huczne otwarcie. Podczas poprzedniej edycji wzięło w nim udział ponad 5 tys. osób.

Wernisaż wystawy odbędzie się w Warszawie przy placu Małachowskiego 2 w kamienicy hrabiego Raczyńskiego (wejście od ul. R. Traugutta, IV piętro), w piątek 27 listopada o godzinie 18.00. Podczas uroczystej Gali zostaną wręczone nagrody dla najlepszych studentów.

Anna Pogudz, Kolekcja dyplomowa, Wydział Wzornictwa (źródło: materiały prasowe)

Anna Pogudz, Kolekcja dyplomowa, Wydział Wzornictwa (źródło: materiały prasowe)

Strony: 1 2

Dodaj komentarz