• 2015-11-10

10. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Opowiadania

Od 18 do 22 listopada 2015 roku | Stowarzyszenie Grupa Studnia O.

Już po raz dziesiąty przybędą do Warszawy najwybitniejsi współcześni opowiadacze z całego świata – zarówno artyści o korzeniach teatralnych, jak i ci, dla których punktem wyjścia do pracy nad żywą opowieścią są literatura, praktyki muzyczne czy pamięć osobista. Tegoroczny Festiwal odbywa się pod hasłem Czas, odwołując się tym samym do jednej z fundamentalnych kategorii kultury. Przedstawiciele różnych tradycji i stylów opowiadania biorący udział w festiwalu będą poszukiwać narracyjnej odpowiedzi na pytania: czym jest czas? Co znaczą pojęcia: dawno, długo, niedługo, zaraz, chwila, minione, teraźniejszość, przyszłość, spieszyć się. Czasy opowieści – baśni, mitów, legend i eposów – będą się przenikały z osobistymi doświadczeniami zmagania się z życiem w „naszych CZASACH”.

Jacek Halas, Międzynarodowy Festiwal Sztuki Opowiadania (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jacek Halas, Międzynarodowy Festiwal Sztuki Opowiadania (źródło: materiały prasowe organizatora)

Już po raz trzeci na Festiwalu wystąpi Jihad Darwiche (Liban/Francja) – jeden z najwybitniejszych współczesnych opowiadaczy nie tylko świata arabskiego, który czerpie inspiracje zarówno z tradycyjnego repertuaru eposów, baśni z kręgu Księgi tysiąca i jednej nocy czy przypowieści Hodży Nasreddina, jak i ze swoich doświadczeń w roli dziennikarza i reportera. Tym razem Jihad zaprezentuje spektakl Kobiety z placu Tahrir – poruszającą opowieść opartą na autentycznych historiach zwykłych kobiet wciągniętych w wir rewolucji w Egipcie oraz epos Mamé Alan – najpopularniejsze dzieło ustnej tradycji kurdyjskiej, od 700 lat opowiadane od basenu morza śródziemnego aż po irański Chorosan i Kazachstan.

Tradycję ustnych eposów przywołają także niezwykli goście: Kirill Nikiphorov z Jakucji i pochodząca z Kamerunu Catherine Ahonkoba. Kirill Nikiphorov zaprezentuje epos syberyjski Oloncho. Oloncho, czyli ustne ludowe eposy jakuckie, są niezwykłym i ciągle mało znanym fenomenem kulturowym. Wykonywane przez osoby zwane Olonchosutami, sławią bohaterskie czyny herosów walczących z przeciwnikami – rzeczywistymi i mitycznymi. Z kolei w wykonaniu Catherine Ahonkoby zobaczymy Djeki la Njambe – epos założycielski ludów Sawa, arcydzieło ustnego dziedzictwa języka duala, który jest opowiadany w Kamerunie po dziś dzień.

Spektakl Bagdád, Kábul, Ar Raqquah, Maarran Grupy Teatralnej Teraz, wdech i leć! z Czech jest oparty na opowieściach uchodźców zebranych podczas wyprawy artystów na pogranicze turecko-syryjskie.

Tuup z Wielkiej Brytanii i Sheema Mukherje – pochodząca z Indii mistrzyni gry na sitarze – zabiorą widzów do Indii sprzed 2000 lat, gdzie rozgrywa się akcja zwariowanej i zarazem pouczającej historii Król i trup.

Zaskakujący formalnie spektakl Zobacz moje słowa, w którym słowom będą towarzyszyły gesty, rysunki, przedmioty, robione na żywo wycinanki i muzyka, zaprezentują Joerg Baesecke i Hedwig Rost z Niemiec – artyści wywodzący się ze sztuki ulicy, którzy tworzą, jak o sobie mówią, „najmniejszy teatr świata”.

Catherine Ahonkoba, Międzynarodowy Festiwal Sztuki Opowiadania (źródło: materiały prasowe organizatora)

Catherine Ahonkoba, Międzynarodowy Festiwal Sztuki Opowiadania (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tytułowy wątek Czasu będzie się przewijał w balladach dziadowskich Jacka Hałasa w spektaklu Teatru Rodzinnego Nomadów Kultury, który zabierze widzów w przestrzeń czasu wędrowania, miłości i śmierci. Z kolei Jarek Kaczmarek z Gwidonem Cybulskim i Mateuszem Szemrajem otworzą świat Opowieści bluesowych. Czy wędrówka ścieżką bluesa pozwoli bohaterowi historii odnaleźć swoją słowiańską tożsamość?

I tym razem swoje widowisko narracyjne zaprezentuje Grupa Studnia O., która podejmie próbę przejścia przez labirynt opowieści Rękopisu znalezionego w Saragossie Jana Potockiego. Magda Lena Górska i Serge Tamas (Polska/Francja/Gwadelupa) zapraszają na Klechdy polskie Bolesława Leśmiana i Baśń o Bulbulezarze, ptaku tysiąca opowieści – barwne spektakle muzyki i pieśni.

Jihad Darwiche, Międzynarodowy Festiwal Sztuki Opowiadania (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jihad Darwiche, Międzynarodowy Festiwal Sztuki Opowiadania (źródło: materiały prasowe organizatora)

Festiwalowy program dla dzieci będzie jak zawsze podróżą przez literaturę i światy różnych kultur. Aneta Cruz-Kąciak zaprezentuje Opowieści Trzech Pomarańczy zebrane w trakcie meksykańskich podroży. Beata Frankowska zaprasza na spektakle Jak ptaszki studiowały Torę na podstawie bajek Eliezera Szteinbarga i Cztery strony czasu zainspirowany książką Iwony Chmielewskiej. Eonin w krainie syren to legendy irlandzkie w muzycznej oprawie zespołu Macalla Trio. Bogaty muzycznie spektakl Dwoje dzieci w ciemnym lesie na podstawie poezji Danuty Wawiłłow zaprezentują Emilia Raiter i Łukasz Szypkowski. Agnieszka Aysen Kaim przygotowała opowieści o Asmodeuszu i innych małych łobuziakach oraz spektakl dla dzieci i dorosłych Bahar, czyli Wiosna. Joanna Sarnecka i Anna Woźniak zapraszają na Bajkę o rybaku Urashima z muzyką Macieja Harny.

10. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Opowiadania – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

10. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Opowiadania – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Festiwal organizowany przez Stowarzyszenie Grupa Studnia O. odbywa się dzięki wsparciu Miasta Stołecznego Warszawy oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

10. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Opowiadania
Od 18 do 22 listopada 2015 roku
Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie

Dodaj komentarz