• 2015-11-04

6. Puławski Festiwal Muzyczny Wszystkie Strony Świata

Od 7 do 13 listopada 2015 roku | Stowarzyszenie Dwa Brzegi

Już wkrótce odbędzie się kolejna edycja muzycznego święta Puław. Festiwal Muzyczny Wszystkie Strony Świata po raz szósty przyniesie moc wrażeń zarówno miłośnikom muzyki poważnej, jak i fanom sceny awangardowej i offowej. Dzięki artystom, którzy zagoszczą na festiwalu, będziemy mieli możliwość posłuchać nie tylko klasyków muzyki poważnej – Mozarta, Chopina, Beethovena – ale także awangardowej wiolinistyki jazzowej czy nieznanej szerszej publiczności tradycyjnej muzyki indyjskiej.

© Adam Klocek (źródło: materiały prasowe organizatora)

© Adam Klocek (źródło: materiały prasowe organizatora)

Puławy wraz z Pałacem Książąt Czartoryskich to historyczny ośrodek kultury oświeceniowej. Na przełomie XVIII i XIX wieku miasto stało się dominującym ośrodkiem narodowej kultury, w którym kwitła literatura, sztuka, muzyka i teatr. W XIX wieku było ono określane były mianem „Polskich Aten”. Obecnie Puławy stanowią ośrodek o jednym z najwyższych w Polsce współczynniku osób z wyższym wykształceniem. Jednocześnie kładziony jest nacisk na kształcenie w naukach ścisłych i technicznych. Festiwal Wszystkie Strony Świata jest pomyślany jako wydarzenie mające służyć odbudowywaniu tradycji humanistycznej i kulturalnej tego ośrodka.

Ideą Festiwalu Wszystkie Strony Świata jest ukazanie muzycznej różnorodności: wzajemnych wpływów awangardy i tradycji, muzyki z sal koncertowych i muzyki tradycyjnej, jazzowej oraz improwizowanej. Przygotowując festiwal, organizatorzy zestawiają wybitne dzieła przeszłości z nowatorskimi interpretacjami i aktualnymi trendami, przekraczają granice – geograficzne i gatunkowe – udowadniając, że muzyka nie musi ograniczać się tylko do właściwego sobie odbiorcy, że warto sięgać po to, co dotychczas nieznane. Wierzą, że każdy meloman, gość dużych sal koncertowych, może zachwycić się także klubowym koncertem i awangardowymi, eksperymentalnymi projektami muzycznymi.

© Adam Bałdych Imaginary Quartet, fot. Marta Ignatowicz-Sołtys – Teatr Roma (źródło: materiały prasowe organizatora)

© Adam Bałdych Imaginary Quartet, fot. Marta Ignatowicz-Sołtys – Teatr Roma (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wszystkie Strony Świata to festiwal, którego głównym profilem jest różnorodna muzyka przedstawiona w możliwie jak najlepszych wykonaniach. Zależy nam, aby ukazywać ciekawe, nieznane szerszej publiczności projekty, przedstawiać zarówno znanych artystów, jak i młode talenty świata muzycznego – nie tylko z Polski, ale i całego świata. Podczas tegorocznej edycji zagoszczą u nas m.in. takie nazwiska jak Jan Mracek – znakomity czeski skrzypek, Marcin Partyka – młody talent polskiej muzyki czy uznawany przez krytyków za jednego z najlepszych flecistów Łukasz Długosz – podkreśla Adam Klocek, Dyrektor Artystyczny Festiwalu. – Jak co roku oprócz klasyki usłyszymy sporo muzyki kameralnej i offowej, aby słuchacze Puławskiego Festiwalu Muzycznego mogli doświadczyć dosłownie wszystkich stron świata muzyki.

© Marcin Partyka (źródło: materiały prasowe organizatora)

© Marcin Partyka (źródło: materiały prasowe organizatora)

Szósta edycja gwarantuje więc nie tylko przeżycie niesamowitych muzycznych emocji, ale także możliwość bliskiego spotkania z ulubionymi twórcami, którzy swoją sztuką potrafią wzruszać i zadziwiać. To także miejsce poznania obiecujących muzyków, takich jak Młoda Polska Filharmonia – młodzieżowa orkiestra złożona z najbardziej utalentowanych uczniów i studentów szkół muzycznych w wieku 16–21 lat. Natomiast podczas koncertu realizowanego przez Stowarzyszenie Przeszłość–Przyszłości posłuchamy wykonania uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I St. im. Romualda Twardowskiego w Puławach, którzy w przyszłości mogą okazać się najważniejszymi osobistościami sceny muzycznej w Polsce, a może i na całym świecie. Wszystkie Strony Świata dbają o szeroki repertuar. Festiwal kierowany jest zarówno do młodego, jak ido starszego widza, miłośników ambitnej muzyki o wysokich oczekiwaniach względem kulturalnych rozrywek, ludzi otwartych na nowe wyzwania i eksperymenty.

© Młoda Polska Filharmonia – Adam Klocek (źródło: materiały prasowe organizatora)

© Młoda Polska Filharmonia – Adam Klocek (źródło: materiały prasowe organizatora)

Strony: 1 2

Dodaj komentarz