• 2015-11-28

Ziemia obiecana

4 grudnia 2015 roku | Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi

Ziemia obiecana Władysława Reymonta w realizacji Remigiusza Brzyka, przygotowywana w Teatrze Nowym im. Kazimierza Dejmka, będzie dedykowana Łodzi, jej potędze opisanej przez noblistę. Ludziom budującym swe marzenia kosztem tych, którzy nie mogli mieć marzeń. Łodzianom, którzy dali się pochłonąć miastu – teraz i w przeszłości.

„Ziemia obiecana”, reż. Remigiusz Brzyk, fot. HaWa (źródło: materiały prasowe)

„Ziemia obiecana”, reż. Remigiusz Brzyk, fot. HaWa (źródło: materiały prasowe)

„Teatru nie lubię, znajomych nie mam, gdzież się, biedna sierota podzieję, jeśli nie w knajpie” – możemy przeczytać w Ziemi obiecanej Władysława Reymonta. Aby teatr polubić, okazja nadarzy się właśnie za sprawą tekstu noblisty. Sceniczna adaptacja powieści Reymonta to obraz wypracowany w autentycznym kolektywie artystów i robotników sceny w Teatrze Nowym w Łodzi.

Ziemia obiecana to opowieść o tym, jak rodzi się potwór. O rodzącym się mieście, rodzącym się przemyśle i krwiożerczym kapitalizmie. O przemysłowych potentatach i ich niewolnikach, którzy całymi wsiami ciągnęli do miasta za pracą i polepszeniem swojej sytuacji. Wbrew obiegowej opinii bohaterem powieści Reymonta nie jest trzech młodych wilczków, którzy chcą rozruszać własny biznes. Bohaterem Ziemi obiecanej jest Łódź, rodzące się miasto wielkich fabryk, wielkich fortun, wielkich pałaców i wielkiej nędzy. Potwór, który składa obietnicę lepszego życia i który nie jest w stanie jej spełnić. Spektakl w reżyserii Remigiusza Brzyka jest opowieścią o ostatnich chwilach tego świata. Na kartach powieści Reymonta, tak bezlitośnie portretującej „miasteczko Łódź”, wśród opisów nędzy i gniewu oderwanych od pługa chłopów, skąpanych we krwi fabrycznych maszyn, w pełnych arogancji monologach fabrykantów da się słyszeć preludium Łodzianki z 1905 roku. Ziemia obiecana to spektakl o buncie, o niesprawiedliwości, która osiąga masę krytyczną, i o świecie, który zaczyna trzeszczeć – powiedział Michał Kmiecik, dramaturg.

„Ziemia obiecana”, reż. Remigiusz Brzyk, fot. HaWa (źródło: materiały prasowe)

„Ziemia obiecana”, reż. Remigiusz Brzyk, fot. HaWa (źródło: materiały prasowe)

Na podstawie Ziemi obiecanej Władysława Reymonta
Adaptacja: Michał Kmiecik
Reżyseria: Remigiusz Brzyk
Scenografia i kostiumy: Iga Słupska, Szymon Szewczyk
Muzyka: Jacek Grudzień
Asystent reżysera: Adam Kupaj
Inspicjentka: Agnieszka Choińska
Występują: Beata Kolak, Joanna Król, Kamila Salwerowicz, Delfina Wilkońska, Wojciech Bartoszek, Michał Bieliński, Gracjan Kielar, Dariusz Kowalski, Adam Kupaj, Konrad Michalak, Adam Mortas, Wojciech Oleksiewicz, Krzysztof Pyziak, Bartosz Turzyński, Dymitr Hołówko (gościnnie), Marcin Zorak Szymański (gościnnie)

Ziemia Obiecana
Premiera: 4 grudnia 2015 roku
Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi

Dodaj komentarz