• 2015-12-01

24. Wrocławskie Targi Dobrych Książek

Od 3 do 6 grudnia 2015 roku | Wrocław

Ponad sto spotkań z pisarzami, książkowe premiery i prezentacje nowości wydawniczych odbędą się w ramach 24. Wrocławskich Targów Dobrych Książek. W ubiegłym roku wzięło w nich udział ponad trzydzieści pięć tysięcy osób. Na Targi Dobrych Książek należy udać się tym razem do Centrum Kongresowego Hali Stulecia. Impreza tradycyjnie potrwa od czwartku do niedzieli i zgromadzi we Wrocławiu niemal sto pięćdziesiąt najlepszych wydawnictw z całej Polski.

Wrocławskie targi Dobrych Książek, 2014, fot. Andrzej Solnica (źródło: materiały prasowe)

Wrocławskie Targi Dobrych Książek, 2014, fot. Andrzej Solnica (źródło: materiały prasowe)

Tym razem z czytelnikami spotkają się między innymi: Magdalena Grzebałkowska, Marek Niedźwiecki, Jerzy Sosnowski, Wojciech Mann, Ziemowit Szczerek, Elżbieta Baniewicz, Beata Guczalska, Magdalena Zawadzka, Pawłem Goźliński, Adam Wajrak, Beata Maciejewska, Mariusz Urbanek, ks. Adam Boniecki i Michał Olszewski, prof. Bralczyk i Michał Ogórek, Janusz Majewski, prof. Jan Hartman, Włodzimierz Kowalewski, Krystyna Sienkiewicz, Grzegorz Ćwiertniewicz, Maks Cegielski, Mikołaj Długosz, prof. Izabela Sur, Joanna Zagner-Kołat, dr Jacek Grębowiec i Justyna Kalicińska, prof. Grzegorz Leszczyński, Vladimír Binar, Małgorzata Gutowska-Adamczyk, Krzysztof Tomasik, Mariola Pryzwan, Elżbieta Sieradzińska, Paweł Wakuła, Jörg Bernig.

Gościem WTDK będzie również rumuński pisarz Lucian Dan Teodorovici, którego powieść Matei Brunul znalazła się w finale Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus oraz zdobyła Nagrodę im. Natalii Gorbaniewskiej przyznawaną przez Czytelników.

Poza spotkaniami z autorami odbędą się także dyskusje, prelekcje, kreatywne warsztaty dla czytelników w różnym wieku, specjalny program dla szkół, konkursy, wystawy i wiele innych. Grupa Ratownictwa Medycznego PCK Wrocław poprowadzi otwarte szkolenia z udzielania pierwszej pomocy. Na miłośników gier komputerowych czeka natomiast wyjątkowa atrakcja – Retrogranie z RetroGralnią, czyli interaktywna miniwystawa najpopularniejszych w Polsce w latach 80. komputerów i konsol, od których zaczęła się historia polskiej informatyzacji. Eksponaty będzie można obejrzeć, dotknąć, posłuchać ich historii, a co najważniejsze – poużywać, czyli zagrać w hity sprzed lat. Wszystkich, którzy mają ochotę spróbować swoich sił w sztuce origami, organizatorzy zapraszają na otwarte warsztaty prowadzone przez pracowników Muzeum Manggha.

Wrocławskie targi Dobrych Książek, 2014, fot. Andrzej Solnica (źródło: materiały prasowe)

Wrocławskie Targi Dobrych Książek, 2014, fot. Andrzej Solnica (źródło: materiały prasowe)

Atrakcje dla dzieci i książkowe mikołajki

Z dziećmi warto zajrzeć do sali zabaw, gdzie przez cały dzień będą odbywać się rozmaite zajęcia – od warsztatów plastycznych inspirowanych literaturą po własnoręcznie robione prezenty i ozdoby choinkowe. Fani rodzinnych gier miejskich w sobotę 5 grudnia o 11.00 mogą wziąć udział w zabawie terenowej Jaś i Małgosia poznają tajemnice Wrocławia (start w Centrum Kongresowym Hali Stulecia). Gra jest adresowana do rodzin z dziećmi w wieku od 4 do 13 lat. Zadanie polega na odnalezieniu punktów kontrolnych rozmieszczonych w pobliżu Hali Stulecia oraz udzieleniu odpowiedzi na proste pytania związane z najciekawszymi zabytkami Wrocławia. Wszystkie zespoły, które ukończą grę otrzymają nagrodę niespodziankę. W niedzielę 6 grudnia targi odwiedzi Święty Mikołaj. Warto więc postawić na książkowe mikołajki i spędzić tutaj czas, korzystając z atrakcji dla małych i dużych.

Marek Niedźwiedzki, Wrocławskie targi Dobrych Książek, 2015 (źródło: materiały prasowe)

Marek Niedźwiedzki, Wrocławskie Targi Dobrych Książek, 2015 (źródło: materiały prasowe)

Fantastyka we Wrocławiu

Fundacja Pro Fantastica Polcon przygotowała na tegoroczne targi specjalne atrakcje dla miłośników fantastyki. W sobotę o 11.00 warto wybrać się na panel Fantastyczne Światy z udziałem pisarzy: Jacka Inglota, Krzysztofa Piskorskiego, Anny Kańtoch. Natomiast o 18.00 o Wrocławiu jako miejscu w fantastycznych opowiadaniach i powieściach będą dyskutować Jacek Inglot, Eugeniusz Dębski, Andrzej Ziemiański, Krzysztof Piskorski. Na terenie targów stanie także atelier fotograficzne z wypożyczalnią baśniowych kostiumów, w którym będzie można wykonać pamiątkowe zdjęcia.

Wrocławskie targi Dobrych Książek, 2015 (źródło: materiały prasowe)

Wrocławskie Targi Dobrych Książek, 2015 (źródło: materiały prasowe)

Strony: 1 2

Dodaj komentarz